Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Prohveteering kui armastus

Reede, 20. Mai 2011

Loe läbi alltoodud kirjakoht: 1Kr 14:1-9

Keelterääkimisest ja prohvetlikult kõnelemisest
1Taotlege armastust ja olge innukad nõudma vaimuande, eriti prohvetlikult kõnelemist!
2Sest kes räägib keeli, ei räägi inimestele, vaid Jumalale, sest keegi ei mõista teda, ta räägib vaimu ajel ju saladusi.
3Aga kes prohvetlikult kõneleb, see kõneleb inimestele nende ehitamiseks ja julgustamiseks ja lohutamiseks.
4Kes keeli räägib, ehitab iseennast, prohvetlikult kõneleja ehitab aga kogudust.
5Ma tahaksin, et teie kõik räägiksite keeli, aga veel enam, et te kõneleksite prohvetlikult, sest see, kes kõneleb prohvetlikult, on suurem keelterääkijast, olgu siis, et ta ise neid ka tõlgendab, et see ehitaks kogudust.6Nüüd aga, vennad, kui ma tuleksin teie juurde ja räägiksin keeli - mis kasu ma teile tooksin, kui ma teile ei räägiks kas ilmutuse või tunnetuse alusel, või prohvetlikku sõna või õpetust?
7Nõnda on ka hingetute pillidega, olgu vile või keelpill: kui nende helid ei erineks, kuidas siis saadaks aru, mis on puhutud vilel või mängitud keelpillil?
8Sest kui pasun teeks ebaselget häält, kes siis hakkaks valmistuma sõjaks?
9Nõnda ka teie, kui te keelt kasutades ei anna selge tähendusega sõnu, kuidas siis võib mõista, mida räägitakse? Te räägite siis ju tuulde.

Täna Jumalat võimaluse eest ühiselt koos kogudusega jumalateenistusel osaleda. Palu et võiksid olla avatud tema kõnetusele.

Alates 11.peatükist on Paulus muret tundnud kogudus kes on kogunenud koos Jumalat kummardama. Andnud teoloogilised alused ( ptk 12 ja 13) osutab ta viimaks korintalste põhiprobleemile: ühises kummardamises vaid keeltes rääkimisele keskendumisele.
Mida tegelikult tähendab asetada vaimuannid armastuse konteksti? Kõigepealt, kui keegi teist armastab, siis peaks ta innukalt igatsema vaimuande (s 1). On hämmastav kui sageli võib kuulda “Kui Jumal tõesti tahab selle anni mulle anda, siis ta teeb seda ise.” Aga armastus, nii nagu Pauluse seda kindlalt teab, on aktiivne - mitte passiivne ( Ef 2:10).
Ja isegi kui ka meile, nagu korintlastele, on soovitatud pisut maha jahtuda - õhutab Paulus siin mitte vaimuandide moratooriumi teostama, vaid, et kogudus püüdleks enam andide poole - eriti aga prohvetianni saamisele.
Et oleks täiesti selge: Paulus ei mõista keeltes rääkimist hukka. Need on and Jumalalt ninf ilma iagsuguse kahtluseta vägagi edendavad. Pauluse probleem on kummardava kogukonna suhtumises. Kui usukogukonnana suhtume tõsiselt sellesse, et oleme Kristuse ihu- siis on enesestmõistetav, et ühine jumalateenimine ei ole peamiselt individuaalse kasu saamiseks. Armastus on suunatud teisele. Isegi kui mina isiklikult saan müstiliselt ülestõstetud ja ehitatud omaenese keeltega rääkimise anni kasutamisest (s 4), ei “tõlgendu” see kuidagi teiste jaoks minu ümber. Selleks on vaja meie meie igapäevaseid mõistusega haaratavaid suhtluskeeli. Võibolla see ei kõla minu jaoks piisavalt vaimulikult, aga on võimalik et oleme rohkem gnostikud kui ise seda tunnistada tahame.
Nii õhtuab Paulus korintlasi: lõpetage lapse viisil mõtlemine! Tõeline vaimulikkus kasvab välja armastusest, armastus aga tähendab mõlemapoolset ülesehitamiset ja see nõuab sellise keele kasutamist mida kõik ümberolijad mõistavad.
Seega jah, taotlege innukalt vaimuandeid, kuid eriti seda, et Jumala Vaim võiks sinu kaudu kõneleda nii selgelt, et kõik ümberolijad saaksid selles tulu.

Palu Jumalalt armastust tema rahva vastu. Kui sa seda ka varem kunagi teinud ei ole, siis võibolla just nüüd on õige aeg otsida ja paluda prohvetiandi et võiksid sellega õnnistuseks olla Jumala rahvale.

Selle kommentaari autor: Rik Watts