Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Lõppsõna, aga mitte lõpp.

Teisipäev, 12. Juuni 2012

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Ap 28: 16-31

Teekond Rooma jätkub
16Kui me olime Rooma saabunud, lubati Paulusel jääda omaette elama koos sõduriga, kes teda valvas.
Paulus Roomas
17Kolme päeva pärast sündis, et Paulus kutsus kokku juutide peamehed. Kui need olid kogunenud, ütles Paulus neile: "Mehed-vennad, mina ei ole teinud midagi meie rahva ja esiisade kommete vastu, ja siiski olen Jeruusalemmas antud vangina üle roomlaste kätte.
18Kui need olid mind üle kuulanud, tahtsid nad mu vabaks lasta, sest mul ei olnud ühtki surmasüüd.
19Aga kui juudid sellele vastu rääkisid, siis ma olin sunnitud nõudma keisri kohut - mitte sellepärast, et mul oleks milleski süüdistada oma rahvast.
20Sel põhjusel ma nüüd kutsusin teid, et teid näha ja teiega rääkida. Sest Iisraeli lootuse pärast kannan ma seda ahelat."
21Aga nemad ütlesid talle: "Me ei ole saanud Juudamaalt ühtegi kirja sinu kohta ega ole tulnud siia ühtegi venda, kes sinust oleks midagi paha teatanud või rääkinud.
22Aga me peame õigeks sinu enda käest kuulda, mida sa mõtled, sest sellest lahkusust on meil teada, et selle vastu räägitakse kõikjal."
23Nad määrasid Paulusele ühe päeva ja siis tuli tema juurde kotta veel rohkem inimesi. Neile ta seletas ja tunnistas hommikust õhtuni Jumala riigist, veendes neid Jeesuse suhtes Moosese Seaduse ja Prohvetite põhjal.
24Ja ühed lasksid end öeldust veenda, teised aga ei uskunud.
25Jõudmata omavahel üksmeelele, lahkusid nad, kui Paulus oli öelnud neile selle sõna: "Püha Vaim on hästi rääkinud prohvet Jesaja kaudu teie isadele:
26"Mine selle rahva juurde ja ütle: Kuuldes te kuulete ega mõista, ja vaadates te vaatate ega näe.
27Sest selle rahva süda on paadunud ja nad kuulevad kõrvadega raskesti ja pigistavad oma silmad kinni, et nad silmadega ei näeks ja kõrvadega ei kuuleks, et nad südamega ei mõistaks ega pöörduks, et ma võiksin parandada neid."
28Olgu teile siis teada, et see Jumala pääste läkitatakse paganatele ja nemad võtavad seda kuulda!"
29[Ja kui ta seda oli öelnud, läksid juudid ära ja neil oli omavahel palju vaidlemist.]
30Aga Paulus jäi kaheks täisaastaks oma üürielamusse ja võttis vastu kõiki, kes tema juurde tulid,
31kuulutades Jumala riiki ja õpetades tõde Issandast Jeesusest Kristusest täiesti avalikult ja ilma takistamata.

Mõtle täna uute alguste ja vana käsuseaduse ajastu lõppemise peale oma elus, ning palu, et võiksid jätkuvalt ja julgelt juhinduda Püha Vaimu toimimisest.

Igapäevaelus töötan kirjanduse õpetajana ning pean sageli rääkima algustest ning lõppudest kui raamatule lähenemise viisist. Mida räägib meile Apostlite tegude raamatu lõpetus? Teatud mõttes viib see meid tagasi kahe esimese peatüki juurde, kus apostlid said süüdatud ja inspireeritud Püha Vaimu väljavalamise läbi ning kuulutasid evangeeliumi sõnumit Jeruusalemmas,rahvusvahelisele kogukonnale. Nüüd siin toetub apostel Paulus, nagu enne apostle Peetrus, samuti Püha Vaimu toimimisele, et veenda kohalikke juute uskuma Jeesuesse ( s 23,25) - samal viisil nagu tunnistasid sellest Vana Testamendi prohvetid. Ja see meenutab meile, et Apostlite teod on lahutamatult seotud Püha Vaimu tegudega. Samamoodi meenutatakse meile, et varane evangeeliumikuulutus toimus kõigepealt juutidele ja seejärel paganatele.
Aga see pole kõik. On see rahuldav lõpetus? Kas see vastab meie ootusele narratiivi lõppemise kohta - kus kõik niidiotsad saavad lõpus sõlmitud, tasud ja karistused õiglaselt jagatud? Nojah, aga Apostlite tegude raamat käsitleb ajalugu, see ei ole romaan, ja Luukas pidi tegema mingi valiku kõigest sellest mida tegelikult teadis olevat sündinud. See mida ta valib on ajahetk vahetult enne keiser Nero poolt algatatud suure kristlaste tagakiusu algust. Luukas ei jutusta midagi Pauluse märtrisurmast, või Peetruse omast, need mõlemad oleksid kujundanud hoopis teistsuguse lõpetuse.
Apostlite tegudes on hulgaliselt materjali, mis julgustab ning varustab võimaliku tagakiusuga silmitsi seisvaid kristlasi, või neid kellel tuleb taluda vähem vägivaldset opositsiooni; ja ometi ei ole see lihtsalt ellujäämise ajalugu, vaid midagi palju enamat ja paremat.
Parem on see, et Luukas läheb tagasi kõige olulisema rõhuasetuse juurde evangeeliumis - jumalariigi juurde (s 23,31). Apostlite tegudele ei anna kaalu niivõrd sõna, või see kuidas Paulus ellu jäi kõikides raskustes, vaid selle raamatu olemasolev lõpetus sobib terve raamatu kontseptsiooniga mille peateemaks on Jumala suveräänsete plaanide täitumine, mis järjekindlalt triumfeerib kõikmõeldavate takistuste üle - see on esimeste apostlite jutustuse põhiliin.

Kiitkem ja ülistagem Jumalat kõikide tema tõotuste eest mis on täitunud, kõikide uute võimaluste eest ja Tema ustavuse eest!

Selle kommentaari autor: Roger Pooley