Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Tüli norides

Teisipäev, 27. Juuni 2017

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Jr 5:13-31

Jeruusalemma ja Juuda patud
13Ja prohvetid? Neid peetakse tuuleks ja nende sees ei olevat sõna. Sündigu nende enestega nõnda!
14Seepärast ütleb Issand, vägede Issand, nõnda: Kuna te olete nõnda rääkinud, vaata, siis ma teen sõnad te suus tuleks ja selle rahva puudeks, et teid põletataks.
15Vaata, ma toon teie kallale kaugelt ühe rahva, oh Iisraeli sugu, ütleb Issand. See on vastupidav rahvas, see on igivana rahvas, rahvas, kelle keelt te ei oska ega mõista, mida ta räägib.
16Tema nooletupp on nagu lahtine haud, nad kõik on vaprad võitlejad.
17Ta sööb su lõikuse ja leiva, ta sööb su pojad ja tütred, ta sööb su lambad ja veised, ta sööb su viinapuud ja viigipuud. Ta hävitab mõõgaga su kindlustatud linnad, mille peale sa loodad.
18Aga ka neil päevil, ütleb Issand, ei tee ma teile lõppu.
19Ja kui küsitakse: „Miks on Issand, meie Jumal, seda kõike meile teinud?”, siis vasta neile: „Nõnda nagu te minu olete maha jätnud ja olete teeninud võõraid jumalaid oma maal, nõnda te peate teenima võõraid maal, mis ei ole teie oma!”
20Andke seda teada Jaakobi soole, kuulutage Juudale, öeldes:
21„Kuulge ometi seda, rumal ja südametu rahvas! Silmad teil on, aga te ei näe, kõrvad teil on, aga te ei kuule.
22Kas te ei karda mind, ütleb Issand, kas te ei vabise minu ees, kes olen pannud liiva merele igaveseks piiriks, millest see üle ei pääse? Kuigi ta lained kohisevad, ei suuda need midagi; kuigi need mühavad, ei pääse nad üle.
23Aga sellel rahval on tõrges ja vastupanija süda, nad on ära taganenud ja läinud.
24Nad ei ütle oma südames: „Kartkem ometi Issandat, oma Jumalat, kes annab vihma omal ajal, varajase ja hilise vihma, kes meile hoiab lõikuse nädalaid!”
25Teie süüteod pöörasid need ära ja teie patud hoidsid hea teist eemal.
26Sest minu rahva hulgas leidub õelaid: need luuravad kummargil nagu linnupüüdjad, seavad üles püüdepaelu, et püüda inimesi.
27Otsekui lindudega täidetud puurid on nende kojad täis kavalust. Seetõttu on nad saanud suureks ja rikkaks,
28on läinud lihavaks ja läikivaks. Nad astuvad üle iga piiri, ka kurjades tegudes: nad ei aja kohtuasju, vaeslapse kohtuasja, et seda lahendada, ja nad ei mõista õigust vaestele.
29Kas ma ei peaks neid sellepärast karistama? ütleb Issand. Kas mu hing ei peaks kätte tasuma niisugusele rahvale?
30Midagi kohutavat ja jäledat sünnib maal:
31prohvetid kuulutavad valet, preestrid õpetavad nendega käsikäes ja mu rahvas armastab seda nõnda. Aga mida te teete, kui sellele tuleb lõpp?

Esmapilgul võiks arvata, et Jeremija oli paras viriseja. Jumal aga pidas teda leegiheitjaks! Mis on sind seni kõige enam sütitanud?

Juuda arvas, et Jumal ähvardab niisama, ning et prohvetid räägivad suusoojaks ( s13). Jumalal ja prohvetitel aga oli vägi, mida demonstreerida: tulised sõnad toovad kaasa tulised tagajärjed ( 14). Kõigepealt saabub sõjalise sissetungi ähvardus ( s 15 – 17) armee poolt, mis oli tuntud oma julmuse poolest. Selles kurja orgias oleks Juuda tarbimisühiskond suitsuna õhku haihtunud koos oma viljasaagi, laste ja kogukonnaga – nii nagu tänapäeval juhtub terrorirünnakute puhul.

Aga Juuda – kurt, tumm ja pime Jumala hoiatuste suhtes, jätkab Jumala väe põlastamist. Inimesed, kes ei hooli Jumala pühadusest, saavad peatselt kogeda tema viha. Jumal kes on seadnud aastaajad ning hoiab neid toimimas, saab hõlpsalt hakkama ka jonnakate lastega ( s 22). Kui meie tuhnime ebajumalatemplites jumalate otsingul, siis ei lase sotsiaalne kaos end kaua oodata. „Kummalised jumalad“ muudavad kogu maa „kummaliseks“ ( s 19).

Poliitikud, kohtunikud ja valeprohvetid pakkusid Juudale võltslootust minnes rasva suurte tasude tõttu (s 28). Siiski - päästmine ei ole sõltuv ahnetest südametunnistuse tapjatest nagu Juuda, keda juhtisid isehakanud ja oma uhkusest juhitud religioossed juhid 8s 31). Jumal oli kohkunud nende rumalusest mis lubas neil uskuma hakata omaenese valesid ( s30).

 
Kui probleemide põhjuseks olid valed siis ja on ka praegu, siis peab ka olema keegi kes räägib tõtt. Võiksid see olla sina?

Selle kommentaari autor: APÜ