Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Püha kartus

Pühapäev, 3. Juuni 2018

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Psalm 76

Iisraeli võidulaul oma Jumalale
1Keelpillil mängijale laulujuhatajale: Aasafi lugu ja laul.
2Jumal on Juuda seas tuttav,
Iisraelis on tema nimi suur.
3Saalemis on tema elamu
ja tema eluase on Siionis.
4Seal ta murdis katki välkuvad ammud,
kilbi ja mõõga ja sõja. Sela.
5Sina oled hiilgav,
ülevam igavestest mägedest.
6Südidelt kangelastelt riisuti relvad;
nad suikusid unne,
ja ühegi vahva mehe kätel ei leidunud jõudu.
7Sinu sõitlemise pärast, Jaakobi Jumal,
olid uimaselt maas nii hobused kui ratsanikud.
8Sina, sina oled kardetav;
ja kes suudab seista sinu palge ees,
kui sa vihastad?
9Sina andsid taevast kuulda kohtuotsuse;
ilmamaa lõi kartma ning jäi vait,
10sest Jumal tõusis kohut mõistma,
et päästa kõik hädalised maa peal.
Sela.
11Sest inimeste vihaleek
peab sulle andma tänu;
viimsegi vihaleegi jätte
sa paned oma vööle.
12Tehke tõotusi
ja tasuge need Issandale, oma Jumalale;
kõik, kes on tema ümber,
toogu ande kardetavale!
13Tema kärbib vürstide vaimu,
tema on kardetav ilmamaa kuningaile.

Meenuta mida ütles Kopraisand Aslani kohta C.S Lewise raamatus “Lõvi, nõid ja riidekapp”: “Taltsas?… Muidugist pole ta seda. Aga ta on hea. Ta on hea Kuningas, ütlen ma teile.” (lk 63) Mida see tähendab, et Jumal on “hea, aga mitte taltsas”?

Psalm 76 kirjeldab Jumalat kui jumalikku sõjameest, kes asub Jeruusalemmas (s 2-7) ning ka kui kohtunikku, kes viib kohtuotsuse täide (s 9-10). Et Issanda isikuomdustena niemtatakse väge (sõdalane) ning õiglust (kohtunik), tunnustavad maapealsed kuningad Teda kui Ülimat Kuningat (s 11-13). Hoolimata sellest, et pole võimalik kindlaks teha millisest konkreetsest lahingust psalm räägib, kajab selles vastu sama sõnum kui prohvet Habakuki ja Obadja kuulutuses: Issand tõuseb sõdima Iisraeli vaenlaste vasu ning toob õigluse oma rahvale; kõik saavad tundma Teda kui Kuningate Kuningat.

See, mis omavahel ühendab sõdalase, kohtuniku ja kuninga metafoori selles laulus, on kartus Jumala ees. Kui Jumalik Sõdalane peab lahingut, tuleb tema vaenlastel “hirmu tunda” ning keegi ei saa Tema viha ees püsima jääda (s 8). Kui Ülim Kohtunik kuulutab taevast välja kohtuotsuse  lõi ilmamaa “kartma ning oli vait” (s 9). Annetused kõikidelt rahvastelt asetatakse Tema ette, kes on ”kardetav” (s 12). Ta on “kardetav ilmamaa kuningaile” (s 13). Kartus tähendab siin palju rohkem hirmu tundmist, kui aukattust, austust või hämmastust.

Jumala viha päädib kohtumõistmisse (s 11), kuid see on päästev kohtumõistmine, mis toob õiguse tagasi vaevatuile ning ohjeldab kurjategijaid.

Nagu paljude teiste psalmide puhul, muudetakse konkreetne ja ajalooline päästetegu laiemalt rakendatavaks nii, et Jumala rahva järgmised põlvkonnad - nagu meiegi - võime oma suuga väljendada tänu Jumalale Tema pääste eest. Seega kui salm 12 kutsub meid üles kinnitama Jumalale oma tõotusi, on see samas julgustus ka meile täita need tõotused, millega oleme lubanud teenida Teda.

Kuigi pühakiri visandab järjepidevalt kardetavast Jumalast, kui palju lisab see tegelikult meile kartusetunnet Tema ees? Paljud kujutlevad endale Jumalat ette kui “armastavat issit”, või “turvalist kaisukaru” selle asemel, et näha Temas “hirmuäratavat jumalust, keda meil tuleks täiega karta.

On aeg omandada tasakaalustatum arusaamine Jumalast ning koos sellega ka õige suhtumine Temasse. Kartkem siis  Teda, ja armastagem ühtlasi: “Oo kuidas kardan Sind, elav Jumal, kõige sügavama, tundlikuma hirmuga, ning kummardan Sind väriseva lootuse ja kahetsusepisaratega! Siiski - luba mind ka armastada Sind, oo Issand, kes oled Kõigeväeline, sest Sina oled kummardunud alla et paluda enesele mu vaese südame armastust!” (Frederick William Faber, 1814–63, ‘My God, How Wonderful Thou Art’)

 
Milles oled siiani kogenud Jumala kaitset ja õnnistust oma elus? Mille eest võid juba praegu Teda kiita?

Selle kommentaari autor: Alison Lo