Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Järgides Püha Vaimu

Kolmapäev, 6. Juuni 2018

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Ap 5:34-42

Apostlid vahistatakse uuesti
34Siis aga tõusis Suurkohtus üles üks variser, Gamaliel nimi, Moosese Seaduse õpetaja, keda kogu rahvas hindas, käskis mehed natukeseks ajaks välja viia
35ning ütles Suurkohtu liikmetele: „Iisraeli mehed, olge ettevaatlikud nende inimestega, mida te ka tahate teha!
36Sest hiljaaegu tõusis Teudas, öeldes enese kellegi olevat, ja tema poole kaldus arvult ligi nelisada meest. Ta hukati ja kõik tema pooldajad hajutati ning neist ei jäänud midagi järele.
37Pärast teda tõusis rahvaloenduspäevil üles galilealane Juudas ja ahvatles rahva enese järel ära taganema. Temagi hukkus ja kõik tema pooldajad pillutati laiali.
38Ja nüüd ma ütlen teile: Jätke need inimesed rahule ja laske neil olla - sest kui see nõu või tegu on inimestest, siis see läheb tühja,
39aga kui see on Jumalast, ei suuda teie seda hävitada -, et teist ei saaks sõdijaid Jumala enese vastu!” Nad võtsidki teda kuulda
40ja kutsusid apostlid sisse, peksid neid ja keelasid neil rääkida Jeesuse nimel ning lasksid nad vabaks.
41Aga nemad läksid Suurkohtu palge eest minema, rõõmustades, et neid on väärt arvatud kannatama teotust selle nime pärast.
42Ja nad ei lakanud iga päev pühakojas ja kodasid mööda õpetamast ja kuulutamast evangeeliumi Kristusest Jeesusest.

Kas oled kunagi kedagi kuulnud ütlemas, et ta teeb midagi, sest Jumal ütles talle seda? Kuidas teha vahet, millal on tegu Jumala kõnetusega?

Olukord oli raskelt apostlite vastaste poole kaldu. Nende süüdistajad, kohtunikud ja vandemeeste kogu koosnesid eranditult inimestest, kel apostlite sõnumi läbi oli kõige rohkem kaotada. Väitsid ju apostlid otseselt, et mehed, kes neid süüdistasid, olid ise mõrvarid! Millist õigust saab loota selliselt kohtult?

Ja siis siseneb Gamaliel. Kindlasti nägi Jumal juba ette taolise olukorra tekkimist ning Ta asetab ei kellegi teise, kui Pauluse endise õpetaja (Ap 22:3) näol mõistuse hääle keset seda pinget. Pane tähele mitte ainult seda, mida Gamaliel ütles, vaid ka viisi kuidas ta seda ütles, väljendades vajalikku austust nii oma kolleegide suhtes, aga ka oma manitsuskõnega oodates seni,  kuni süüalused olid ruumist ära viidud (s 34). Gamaliel ei rajanud oma sekkumist sentimentaalsele 

seosele kiiret tõusu teinud noore juhiga, kelle innukust ning teravat mõistust pidi ta ju väga hästi tundma. Tema objektiivsele tõendusmaterjalile rajatud kõne loogikat ei olnud võimalik eirata (s 35-39), ning selle kaalukas lõpuosa meenutas kõikidele otsustajatele, et ka nemad ise seisavad tõelise Kohtumõistja ees. Seepärast pole ka ime, et ta väiteid kuulda võeti.

Aga nõustunud Gamalieliga apostlite vabastamise osas, otsustas suurkohus neid ikkagi piitsutada lasta. See ei tundu kuidagi õiglasena, siiski just selliste tagajärgede eest hoiatas Jeesus kõiki neid, kes Teda järgivad (Lk 21:12). Ka kaasajal on see paljudes riikides usklike jaoks reaalsus, eriti aga seal kus valitsevaks on mõni teine religioon; ning kõik asjaolud näitavad selle reaalsuse tõusvat trendi ka lääneriikides. Jeesus Kristus ise koges taolist kohtlemist. Pilaatus teadis, et ta on süütu kõigis tema vastu tõstetud süüdistustes, ometi lasi ta Teda piitustada ning andis siis üle ristilöömiseks (Mk 15:14-15). 

Ja mida peaksime meie tegema, kui meile midagi taolist sünniks? Sedasama, mida Jeesuse sõnade põhjal tegid apostlid sellises olukorras - nad rõõmustasid selles kogemuses (s 14). 

 
Mida teeb Püha Vaim sinu elus? Millises enda eluvaldkonnas oled märganud Vaimu muutvat mõju?

Selle kommentaari autor: Emmanuel Oladipo