Piiblivõtme arhiiv

Eelmine 2008-08-07     Järgmine 2008-08-09

2008-08-08

Küsimine viib edasi.

Ap 19:1-10

Paulus kuulutab Efesoses

1Aga kui Apollos oli Korintoses, sündis, et Paulus käis läbi ülamaakonnad ja tuli alla Efesosse. Ja leides sealt mõned jüngrid,
2küsis ta neilt: "Kas te võtsite vastu Püha Vaimu, kui te saite usklikuks?" Nemad aga vastasid: "Me ei ole kuulnudki, et Püha Vaim on."
3Ja tema ütles: "Millesse siis teie olete ristitud?" Nemad vastasid: "Johannese ristimisse."
4Aga Paulus ütles: "Johannes ristis meeleparandusristimisega, öeldes rahvale, et nad usuksid sellesse, kes tuleb pärast teda, see tähendab Jeesusesse."
5Seda kuuldes lasksid nad endid ristida Issanda Jeesuse nimesse.
6Ja kui Paulus pani oma käed nende peale, tuli neile Püha Vaim ja nad rääkisid võõraid keeli ja ennustasid.
7Neid oli kokku umbes tosin meest.8Paulus läks siis sünagoogi ning rääkis julgesti kolm kuud, väideldes ja veendes inimesi Jumala riigi asjus.
9Aga kui mõned tegid südame kõvaks, ei võtnud sõna vastu ja halvustasid usuteed kogukonna silmis, siis ta eemaldus nende juurest ja eraldas ka jüngrid ning pidas iga päev arutlusi Türannose koolis.
10See kestis kaks aastat, nii et kõik, kes Aasias elasid, nii juudid kui kreeklased, said kuulda Issanda sõna.
Apollos ja Paulus on vahetanud kohad. Efesoses ja Korintoses jätkab kumbki teise tööd.
Korintose koguduses tekitas õpetajate vahetumine veidi segadust, mida Paulus lahendab kirja teel (vt 1Kr 3:4-8). Efeslaste küsimusi selgitab ta kohapeal. Kõigepealt küsimus ristimisest.
Nagu näeme, on siin tegemist kolme erineva asjaga.
Üks on ristimine meeleparanduseks. Vee alla kastmine nn Johannese ristimises märgib inimese otsust vanad patud maha jätta ja uut puhast elu elama hakata. See tähendab puhtaks pesemist. Jeesuski lasi Johannesel ennast niimoodi ristida, ehkki oli elanud täiuslikku elu.
Ent ristimine Jeesuse nimesse tähendab midagi enamat. See märgib suremist, mahamatmist ning uuele elule tõusmist. See tähendab usu tunnistamist Jeesusesse, Tema vastuvõtmist Jumala Pojana ning inimese järgnevat kuulumist ja kuuletumist Talle kui Issandale.
Sellele järgneb ristimine Püha Vaimuga, kes annab väe ja annid, et käia Jeesuse jälgedes.
Arutamist vajavaid probleeme tekkis aina juurde, nii et Paulus avas seal kooli. Õppetöö toimus seal tolleaegse meetodi kohaselt: kasutati dialoogi vormi, vastati kohe õpilaste tekkinud küsimustele, juhiti tähelepanu olulistele asjadele ümbruskonnas. Niimoodi jõuab õpitav sügavamale inimese sisemusse, võtab arusaadava kuju. Tänapäevalgi levib selline õppevorm üha enam kogu maailmas. Selle mõju inimesele on suurem kui loenguvormis õpetamisel, kus valmis vastuseid pakutakse seal, kus küsimused pole veel jõudnud tekkidagi. Õppetöös on siiski ka loengutel oma otstarve, andes ülevaate sellest, mis üldiselt on olemas, mida tasuks uurima hakata.
Olgu meil julgust minna aina sügavamale!
Autor APÜ
Eelmine 2008-08-07     Järgmine 2008-08-09