Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Kes on meie tõeline Jumal?

Teisipäev, 15. Veebruar 2011

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Js 44:9-20

Ebajumalate kummardamine on rumalus
9Nikerdatud kujude valmistajad on kõik tühised ja nende lemmikud ei suuda aidata; nende tunnistajad ise ei näe ega tea, et nad peaksid häbenema.
10Kes küll peakski valmistama jumala ja valama kuju, millest ei ole kasu?
11Vaata, kõik selle austajad jäävad häbisse ja sepistajad ise on ainult inimesed; las nad kõik tulevad kokku, astuvad ette: nad hakkavad üheskoos värisema ja häbenema!
12Sepp taob rauast tööriista ja töötleb ääsil, vormib vasaratega ja taob oma käsivarre jõul; temalgi tuleb nälg ja ta jõud kaob; kui ta vett ei joo, siis ta väsib.
13Puusepp pingutab mõõdunööri, tähistab kriidiga, voolib kaabitsatega, märgib sirkliga ja valmistab mehesarnase kuju, ilusa inimese taolise, et see asuks kojas.
14Ta raiub enesele seedreid; ta valib raudtamme või tamme ja laseb metsapuude hulgas oma tarbeks tugevaks kasvada; ta istutab loorberipuu, vihm kasvatab selle suureks
15ja sellest saab inimesele kütet: ta võtab seda enese soojendamiseks, samuti süütab ta selle, et leiba küpsetada; kuid ta valmistab sellest ka jumala ja kummardab seda, ta teeb sellest nikerdatud kuju ja põlvitab selle ette.
16Osa sellest ta põletab tules; ta sööb süte pealt liha: küpsetab prae ja sööb kõhu täis, soojendab siis ennast ja ütleb: "Küll on hea, mul on soe, ma tunnen tulepaistest mõnu!"
17Aga selle jäänusest teeb ta jumala, oma nikerdatud kuju, põlvitab selle ette ja kummardab, palvetab selle poole ning ütleb: "Päästa mind, sest sina oled mu jumal!"
18Nad ei tea ega taipa midagi, sest nende silmad on nägemiseks ja südamed mõistmiseks suletud.
19Ükski ei võta südamesse, ei ole tal teadmist ega taipu, et ta mõtleks: osa sellest olen põletanud tules, samuti olen selle süte peal küpsetanud leiba, praadinud liha ja söönud, ja nüüd peaksin ma selle jäänusest valmistama jäleduse, põlvitama puutüki ette!
20Kes tuhka taga ajab, seda eksitab petetud süda, see ei suuda päästa oma hinge ega mõtle: Kas ei ole viimaks pettus mu paremas käes?

Palveta, et ebajumalad ei võtaks sinu tänases päevas tõelise Jumala kohta.

Jesaja väljendab kõnekate piltide kaudu loodu kummardamise mõttetust ja rumalust. Ebajumalad on probleemiks olnud igal ajastul. Nad on pidevalt muutuvad ja nende eesmärgiks on inimesi enda juurde meelitada, et neid siis mitmesuguste võtetega enda külge siduda. Kord end ebajumalale allutanul pole hiljem lihtne temast lahti rebida, sest ollakse juba liiga tugevate sidemetega seotud. Näiliselt on meie rahvas paljuski ilma igasuguste jumalateta. Ometi tõuseb ümbritsevat elu jälgides õige pea küsimus: kes või mis on siis jumalatu inimese tegelik jumal? Inimene on oma olemuselt religioosne ja tõeliselt ateistlikke vaateid suudavad järgida vaid vähesed ja paraku on nemadki elus tavaliselt iseennast aukohale tõstnud. Kõik ülejäänud usuvad millessegi ja sageli on usuobjektideks mitmesugused ebajumalad: raha, seksuaalsus, edukus, tähtede seis… Ebajumalate vastu ei aita tavaliselt jutust ja ratsionalistlikest argumentidest. Nende köidikutest pääsemiseks peab neile vastu asetama elava Jumala kogemuse, isikliku tunnistuse sellest, mida Jumal on sinu elus teinud. Neil, kes loodavad ise või enese poolt teenitud raha abil kõik oma probleemid lahendada, pole lihtne sellise kogemuseni jõuda. Siin võivad kristlased hättasattunule palvete ja nõuga abiks olla. Ebajumalatele selja pööramine nõuab oma seisukorra teadvustamist ja otsustavat käitumist. Mida peaksime seda teades kristlastena silmas pidama? Ehk seda, kas meie elus, ideaalides või eesmärkides on midagi sellist, millest me ei ole mingil juhul nõus loobuma, kuigi see ei sobi kokku Piiblis väljendatud Jumala tahtega?

Ärgem unustagem, et kui me elame, siis elame Issandale, ja kui me sureme, siis sureme Issandale

Selle kommentaari autor: Jennifer Turner