Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Olukorra pöördudes

Neljapäev, 29. August 2013

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Hs 35: 1-15

Ennustus Seiri mäestikule
1Ja mulle tuli Issanda sõna; ta ütles:
2"Inimesepoeg, pööra oma pale Seiri mäestiku poole ja kuuluta sellele prohvetlikult
3ning ütle temale:
Nõnda ütleb Issand Jumal: Vaata, ma tulen sulle kallale, Seiri mäestik; ma sirutan oma käe su vastu ning teen sind tühjaks ja lagedaks.

4Su linnad teen ma varemeiks ja sa jäädki lagedaks. Ja sa saad tunda, et mina olen Issand.
5Et sa oled pidanud igavest viha ja oled andnud Iisraeli lapsed mõõga kätte nende õnnetuse ajal, lõpliku karistuse ajal,
6siis seepärast, nii tõesti kui ma elan, ütleb Issand Jumal, muudan ma sind vereks ja veri järgib sind; tõesti, sul on veresüüd ja veri järgib sind.
7Ma teen Seiri mäestiku tühjaks ja lagedaks, ma hävitan sealt mineja ja tulija.
8Ma täidan tema mäed mahalöödutega; su küngastel ja su orgudes ja kõigis su jäärakuis langevad mõõgaga mahalöödud.
9Ma teen sind igavesti lagedaks ja su linnades ei elata enam. Ja te saate tunda, et mina olen Issand.
10Et sa oled öelnud: "Mõlemad rahvad ja mõlemad maad on minu, me võtame need endile", kuigi Issand oli seal,
11siis seepärast, nii tõesti kui ma elan, ütleb Issand Jumal, talitan ma sinuga vastavalt su vihale ja agarusele, mida sa oma vihkamises osutasid nende vastu; ja ma tutvustan ennast neile, kui ma mõistan kohut sinu üle,
12ja sa saad tunda, et mina olen Issand. Ma olen kuulnud kõiki su laimamisi, mis sa oled rääkinud Iisraeli mägede kohta, öeldes:
"Need on tehtud lagedaks, antud meile roaks."

13Te olete suurustanud mu ees oma suuga ja olete karjunud mu vastu oma sõnu; ma olen seda kuulnud.
14Nõnda ütleb Issand Jumal: Kogu maa rõõmuks teen ma su lagedaks.
15Et sa rõõmustasid Iisraeli soo pärisosa pärast, kui see tehti lagedaks, siis talitan ma sinuga nõndasamuti: lagedaks saad sina, Seiri mäestik, ja kogu Edom. Ja nad saavad tunda, et mina olen Issand.

“Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga!” (Rm 12:21)

 

Jumal annab Hesekielile üllatava korralduse: pöörduda mägede poole, nagu poleks inimeste vaikimisest veel küll ( 35:2;36;1)! Mäed sümboliseerivad neid, kes antud kohal elavad; ja isegi kui Hesekieli sõnu ei oleks kuulnud need, kellele sõnum oli suunatud, on selle kirjutatud kuju jätkuvaks moraalseks ja vaimulikuks väljakutseks.

Süüdistus Edomia vastu on lihtne. Nemad hellitasid “iidset vaenu” oma südames nii, et siis kui Iisrael oli täiesti mahalöödud, tulid ja kasutasid nad võimalust astuda neile peale ka oma saapaga (s 5,11). Kuigi Hesekiel ütleb täiesti otse, et Juuda hävitus ning vangiviimine tuli tema enese patu tõttu, ei oleks Juuda kehv olukord tohtinud saada teistele kasusaamise kohaks. Jumala Sõna astub läbi terve Hesekieli raamatu selle üldelvinud kiusatuse vastu arvata, et kui keegi kannatab omaenese kurjuse pärast, siis on paras aega teise kehvast olukorrast kasu lõigata. Teiste õnnetus, eriti kui tegemist on nendega, kes meile ei meeldi, peaks esile tooma kaastunde ja mitte põlguse- nii nagu Jeesus halastaja samaarlase loos rõhutas.

Edomi vihkamise moraalne tagajärg on samuti otsene. Samamoodi kui “need, kes mõõga tõmbavad, hukkuvad ka mõõga läbi”  (Mt 26:52), on lugu ka nendega kes rõõmustavad verevalamisest - ka nende veri valatakse ( 35:6, 11, 15). Kui eirata kuldreeglit - tee teistele seda, mida tahaksid et sinule tehtaks (Mt 5:12) -moraalse suunanäitajana, võib see anda tagasilöögi nii, et seda mida tegid teistele, pead tegema nüüd enesele.

Sõnum Iisareli -(mägede)le on tagasipöördumisele kutsuv - seal, kus neid laastati ning põlati; seal uuendatakse nende olukord ning neid õnnistatakse: see on imeline pilt Jumala poolt teostatud muutumisest (36:1-15). Palu, et Jumala Vaim võiks aidata sul vaimuslimas kujutleda milline näeb välja su evangeeliumi läbi muudetud kodukogukond.

 
Ehk (vaid salamisi) kiitleme ja rõõmustume ka meie, kui keegi, keda meil on põhjust ebameeldivaks pidada, saab maha surutud? Või suudame omandada ka selle Jumalariigi põhimõtte, mis ei luba tunda heameelt ( 33:11) nende alandamisest, kes on meid solvanud.

Selle kommentaari autor: Walter Moberly