Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Mustrid ajaloost

Laupäev, 5. Detsember 2009

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Tn 8

Taanieli nägemus jäärast ja sikust
1Kuningas Belsassari valitsemise kolmandal aastal ilmutati mulle, Taanielile, nägemus lisaks sellele, mis mulle varem oli ilmutatud.
2Kui ma nägemuses nägin, siis ma olin, kui ma vaatasin, Suusani palees Eelami maakonnas; ja ma nägin selles nägemuses, et ma olin Uulai jõe ääres.
3Ja ma tõstsin oma silmad üles ja vaatasin, ja ennäe, üks jäär seisis teisel pool jõge ja tal oli kaks sarve; ja sarved olid pikad, aga üks oli teisest pikem, ja pikem tõusis viimasena.
4Ma nägin jäära kaevlevat lääne ja põhja ja lõuna poole, ja ükski loom ei suutnud temale vastu seista ega olnud tema käest päästjat; ta tegi, nagu temale meeldis, ja ta suurustas.5Siis ma panin tähele, ja vaata, üks sikk tuli lääne poolt üle kogu maa, ilma et ta oleks puudutanud maad; ja sikul oli silmade vahel võimas sarv.
6Ja ta tuli kahe sarvega jäära juurde, keda ma olin näinud seisvat teisel pool jõge, ja jooksis oma vägevas vihas sellele kallale.
7Ja ma nägin teda jõudvat jäära juurde; siis ta märatses selle vastu ja puskis jäära ning murdis selle mõlemad sarved; ja jääral ei olnud jõudu temale vastu seista, vaid too paiskas ta maha ja tallas teda; ja ei olnud kedagi, kes oleks päästnud jäära tema käest.8Ja sikk suurustas väga, aga kui ta oli vägevuse tipul, murdus võimas sarv ja selle asemele kasvas neli suurt sarve taeva nelja tuule poole.
9Ja ühest neist sarvedest tuli veel üks pisike sarv ja see kasvas väga suureks lõuna ja ida ja ilusa maa suunas.
10Ta kasvas suureks kuni taeva väeni ja paiskas maha mõned sellest väest ja tähtedest ning tallas neid.
11Ja ta tõstis ennast kuni selle väe vürstini; sellelt võeti ära alaline ohver ja ta pühamu paik tõugati ümber.
12Ja alalise ohvri asemele pandi üleastumise vägi; ta paiskas tõe maha, ja mida ta tegi, läks tal korda.13Siis ma kuulsin ühte püha kõnelevat, ja teine püha küsis kõnelejalt: "Kui kaua kestab see nägemus alalisest ohvrist ja hukutavast üleastumisest, pühamu ja väe tallataandmisest?"
14Ja ta ütles mulle: "Kaks tuhat kolmsada õhtut-hommikut. Siis saab pühamu taas oma õiguse."15Ja kui mina, Taaniel, olin näinud seda nägemust ja püüdsin seda mõista, vaata, siis seisis mu ees keegi, kellel oli mehe välimus.
16Ja ma kuulsin inimese häält Uulai kallaste vahelt, ja see hüüdis ning ütles: "Gabriel, seleta see nägemus tollele seal!"
17Siis ta tuli sinna, kus ma seisin, ja kui ta tuli, siis ma kohkusin ja langesin silmili maha. Ja ta ütles mulle: "Inimesepoeg, pane tähele, et see nägemus tähendab viimset aega!" 18Ja kui ta minuga rääkis, olin ma sügavas unes, silmili maas; aga ta puudutas mind ja pani mu seisma sinna, kus ma olin seisnud,
19ja ütles: "Vaata, ma annan sulle teada, mis sünnib sajatuse viimsel ajal: seatud ajal tuleb lõpp!
20Jäär, keda sa nägid, kellel oli kaks sarve, on Meedia ja Pärsia kuningad.
21Karune sikk on Kreeka kuningas; suur sarv tema silmade vahel on esimene kuningas.
22Ja et see murdus ning neli tõusid selle asemele, on neli kuningriiki, mis tõusevad tema rahvast, aga mitte nii vägevad kui tema.
23Ja nende valitsuste lõpus, kui üleastujate mõõt on täis saanud, tõuseb üks kuningas, jultunud näoga ja salasepitsustes osav.
24Ja tema jõud on vägev, aga mitte tema enese jõust, ja ta valmistab tohutu õnnetuse; tal on kordaminek teos ja ta hävitab vägevaid ja püha rahva.
25Tema kavaluse tõttu õnnestub pettus ta käes; ta suurustab oma südames ja hävitab paljusid ootamatult. Ta tõuseb ka vürstide vürsti vastu, ent ta ise murtakse ilma inimkäeta.
26Ja nägemus õhtuist ja hommikuist, millest oli kõne, on tõsi; aga sina hoia see nägemus saladuses, sest see on kaugeiks päeviks!" 27Ja mina, Taaniel, olin seejärel mõnda aega haige; siis ma tõusin üles ja toimetasin kuninga teenistust, aga ma olin kohkunud nägemuse pärast ega mõistnud seda.

‘Ta on tõuganud maha võimukad troonidelt ja ülendanud alandlikke’ (Lk 1:52)

Selles nägemuses, erinevalt 7. peatüki omast, identifitseeritakse maailma võimud, keda erinevad loomad sümboliseerivad (s 20,21). ‘Väike sarv’ on tõenäoliselt Antiochus IV. Pärast võitu pärslaste üle aastal 331 eKr, rajas Aleksander Suur määratu impeeriumi. Peale ta surma a 323 eKr jaotati see tema kindralite vahel. Ning Antiochus haaras võimu ühes neljast jagunemisest tulenenud kuningriigist, a 175 eKr. Ta rüvetas Jumala templi Jeruusalemmas a 167 eKr ja kiusas rängalt juute taga.

Ingli küsimus ‘kui kaua?’ (s 13) kaikus kahtlemata kannatavate juutide meeles. Vana Testamendi palved pärivad Jumalat tihti ängistuses aru – ‘Issand, miks sa seisad kaugel, miks sa peidad ennast hädaajal?’ (Ps 10:1), ‘Issand, kui kaua sa vaatad seda? Too välja mu hing nende laastamisest, mu ainuke noorte lõvide käest!’ (Ps 35:17).

Sellised küsimused tihti ei leia kiireid või lihtsaid vastuseid. Salm 14 on kõike muud kui väga selge. Kui see viitaks hommiku- ja õhtu templiteenistustele, siis periood, kui teha seda 1150 päeva jooksul – on umbkaudu sama ajavahemik, mille jooksul Antiochus rüvetas templi.

Kuid olulisem siin on asjaolu, et salmid 1-8 annavad sellele küsimusele kaudse vastuse, tuues esile seaduspärasuse – mustri – ajaloost. Belsassar rüvetas riistu Jumala templist – ning tema saatus otsustati kindla käega taevast. Pärsia impeerium sai suurimaks ja võimsaimaks maailmas – kuid see hävines kiiresti Aleksander Suure pealetungi eel. Tema võimuletulek oli meteooriline, kuid oma võimu tipul haigestus ta äkiliselt ja suri ning ta impeerium lagunes. Nägemus ütleb, et taoline saatus ootab ka Antiochust.

See seaduspärasus ei ole mitte juhuslik, vaid see on Jumala kohtumõistmine inimliku uhkuse üle. See ei toimu mehhanilisel, etteaimataval moel, kuid selle üldine mustrilisus kinnitab meile, et ajaloo kulgemisel on oma moraalne dimensioon ja, et Jumal töötab selle kaudu.

Ära karda küsida keerulisi küsimusi – kuid samas ära ka oota, et nende vastuseid on tingimata lihtne mõista.

Selle kommentaari autor: E. Lucas