Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Üle näilisuse

Teisipäev, 21. August 2012

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Mk 8:14-21

Jeesus hoiatab variseride haputaigna eest
14Nad olid unustanud kaasa võtta leiba, neil polnud paadis kaasas midagi peale ühe leiva.
15Ja Jeesus kinnitas neile: "Vaadake ette, hoiduge variseride haputaignast ja Heroodese haputaignast!"
16Ja nemad arutasid omavahel: "See ongi see, et meil ei ole leiba!"
17Seda märgates ütles Jeesus neile: "Mis te arutate, et teil ei ole leiba? Kas te ikka veel ei mõista ega saa aru? Kas teie süda on ikka veel kõva?
18Silmad teil on, aga te ei näe, ja kõrvad teil on, aga te ei kuule. Ja kas teil ei ole meeles,
19kui ma viis leiba murdsin viiele tuhandele, mitu korvitäit palakesi te korjasite?" Nad ütlesid talle: "Kaksteist."
20"Kui seitse leiba oli neljale tuhandele, mitu korvitäit palakesi te siis korjasite?" Ja nad ütlesid: "Seitse."
21Ja Jeesus ütles neile: "Kas te ikka veel ei saa aru?"

“Tänage kõige eest -sest see on, mida Jumal teilt tahab Jeesuses Kristuses!” (1Tss 5:8) Püüa mõista, mida Jumal sulle praeguses olukorras õpetada tahab, ning täna teda selle eest!

Kas Jeesuse hoiatus variseride “haputaigna” eest puudutab nende õpetust või silmakirjalikkust; nende väärat messiaanlikku lootust või nende vaenulikkust Jeesuse vastu? Tegelikult suunas Jeesus oma sõnad variseride uskmatuse pihta Jeesusesse endasse. Markuse sissejuhatus näitab ka jüngreid uskmatuse äärel kõikumas ning jätkuvalt mitte mõistmas Jeesuse tegude sisulist tähendust.
Jüngrid suutsid mõista vaid pealiskaudselt, arutades omavahel leibade lugu, samas kui nende südame kõvadus takistas neil aru saamast Jumala sõnumist. Püstitades ridamisi prohvet Jesaja sõnumiga seotud retoorilisiküsimusi, esitab Jeesus väljakutse nende taipamatusele.
Ka jätkuv osasaamine Jeesuse õpetusest ning imetegudest ei suutnud panna jüngreid mõtisklema kogetu tähenduse üle, selleasemel vajuvad nad järjest sügavamale tuimusesse ning tundetusse.
Jeesuse küsimused tulid sekventsina, võimaldades jüngritel läbida juhtunut viisil mis pidi neis äratama järelemõtlemise, kuni otses välajkutseni Jeesuseslt “Kas te ikka veel aru ei saa?” Tundub, et Jeesuse pettumuses jüngrite üle oli ka masendust ning hämmeldust selle üle, kuidas nood võisid olla nii aeglased õppima.
Paljusid meist on uinutatud väära turvatundega - me teame, et kuulume Jumalale, kuid samas on meie eluviisist näha piiripeal olemist. Oleme harjunud mõtlema ja toimima pinnapealsel tasandil, ega suuda kuulda Jumala kutset liikuda oma arusaamises ja jumalasuhtes veel sügavamale. Heebrea kiri julgustab uskujaid püüdlema vaimuliku küpsuse poole, et lugejad ei jääks vaimulikeks beebideks.
Meid kõiki on Jumal kutsunud elukestvale õppimisele, mõtisklemisele ning sõnakuulmisele Jumala Sõnale - igaüht just tema tingimustes. Olles ka ise jüngrid, oleme kohustatud kasvamist küpuses jätkama. Võtkem siis kõik need manitsused südamesse vastu, et me ei teeks oma Issandale kurvastust oma uskmatuse ja kinnijäänud kasvamisega.

Vaata tagasi mööduvale aastale. Kas su usk Jeesusesse on muutunud tugevamaks? Kas sul oli uskmatuse perioode? Või usklikkuse perioode? Miks need tulid?

Selle kommentaari autor: Sylvia Collinson