Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Ap 23:23-35

Teisipäev, 9. November 2004

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Ap 23:23-35

Paulus viiakse maavalitseja ette
23Ja ta kutsus enese juurde kaks pealikut ning ütles: "Pange valmis kakssada sõdurit, seitsekümmend ratsanikku ja kakssada piigimeest Kaisareasse minekuks kolmandal öötunnil.
24Ja varuge ratsaloomi, et ühe selga panna Paulus ja ta tervelt maavalitseja Feeliksi ette viia."
25Ta kirjutas ka sellise sisuga kirja:
26"Klaudius Lüüsias tervitab üliaulist maavalitsejat Feeliksit!
27Selle mehe olid juudid kinni võtnud ja teda oldi hukkamas, kui ma tulin väesalgaga vahele ja kiskusin ta nende käest ära, olles teada saanud, et ta on Rooma kodanik.
28Tahtes aru saada, mis põhjusel nad tema peale kaebavad, viisin ma ta Suurkohtu ette.
29Siis ma leidsin, et tema peale kaevatakse nende Seaduse vaidlusküsimustes, aga ei olnud mingit kaebust, mis oleks väärinud surma või vangistust.
30Et aga mulle kanti ette salasepitsusest selle mehe vastu, siis ma saadan ta otsekohe sinu juurde ning käsin ka süüdistajatel sinu ees öelda, mis neil on tema vastu."31Selle käsu kohaselt võtsid sõdurid siis Pauluse ja viisid ta öö varjul Antipatrisesse.
32Järgmisel päeval pöördusid nad tagasi kindlusse, lastes ratsanikel temaga edasi minna.
33Need tulid Kaisareasse, andsid kirja maavalitseja kätte ja viisid ka Pauluse tema ette.
34Kui siis maavalitseja oli kirja läbi lugenud ja pärinud, mis maakonnast ta on, ning saanud teada, et Kiliikiast,
35ütles ta: "Ma kuulan su üle, kui ka sinu süüdistajad pärale jõuavad." Ja ta käskis teda valvata Heroodese peavahis.

Tänane tekst jätkab Pauluse vangiläbielamiste kirjeldust.

Eilses tekstis oli juttu sellest, et Rooma garnisoni juht Jeruusalemmas võttis teateid vandenõust Pauluse vastu tõsiselt ja me näeme, mida ta ette võtab. Ühest küljest kiired käsud veel samal õhtul umbes kella üheksaks valmis panna mitmesajameheline väeüksus ja läbi öö viia Paulus linnast minema. Teisest küljest näeme, et see on vastutuse enda pealt ära veeretamine. Ta tahab vältida vaidlust pealekäivate juudi ülematega ja saadab Pauluse hoopis maavalitseja juurde. Ise ta ei lähe, vaid saadab sõjameestega kirja. Sellest kirjast on selgelt näha, et Rooma võimu kõrge esindajana oli tal kohustus ka nii-öelda tsiviilasju lahendada. Ühest küljest hindab ta süüdistusi Pauluse vastu mittetõsisteks, nimetades neid “nende käsuõpetusse puutuvateks vaidlusteks”, teiselt poolt toob ta aga kirjas esile vandenõu, ja vandenõude suhtes olid Rooma võimud üsna tähelepanelikud, sest need võisid kaasa tuua rahvarahutusi, mis ei olnud üldsegi soovitavad. Niisiis oli vandenõu küllaldane põhjus Pauluse läkitamiseks maavalitseja asupaika. Maavalitseja Feeliks võtab asja rahulikult, laseb Paulust vahi all hoida ja jääb pealekaebajaid ootama. Seda, mis tänases tekstis kirjeldatakse, võiks malemängu sõnastuses nimetada vangerduseks. Ühe käiguga muudavad kaks malendit asukohta. Kuningas paigutatakse ohutumasse kohta ja vanker temast teisele poole.

Meie tähelepanu selles loos ei ole ainult Paulusel, vaid ka ülemustel, kellega ta kokku puutub. Ja me võiksime Jeruusalemma väepealiku kohta tähele panna kolme asja. Esiteks, kui asi susiseb, siis tuleb tegutseda täna. Ei saa oodata hommikuni ja panna välja silti “Sanitaarpäev” või “Vastuvõttu ei toimu”. Teiseks – hinnang olukorrale. Süüdistused Pauluse vastu ei olnud surma ega karistust väärt. Siin oli lihtsalt teatud kitsarinnalisuse küsimus, mis küll oli tugevasti võimendatud. Kolmandaks, maavalitseja Feeliks ei olnud sõjaväelane ja tema ette ei saanud minna selliste juttudega nagu Jeruusalemma sõjaväeülema ette. Aga maavalitseja ette tuldi ja mis jutte seal räägiti, seda vaatame homme.

Issand, aita meil alati asjadest selget pilti omada. Anna tarkust ja julgust, kui olukord nõuab, tegutseda täna, tegutseda otsustavalt, tegutseda õigesti, Sinu nõu järele.

Selle kommentaari autor: Eenok Palm