Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Psalm 90

Pühapäev, 7. November 2004

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Psalm 90

Inimese kaduvusest
1Moosese, jumalamehe palve.
Issand, sina oled meile olnud eluasemeks põlvest põlve.

2Enne kui mäed sündisid ja kui maa ja maailm loodi, oled sina, Jumal, igavesest igavesti.
3Sina viid inimese jälle põrmu ja ütled: "Tulge tagasi, inimlapsed!"
4Sest tuhat aastat on sinu silmis nagu eilne päev, kui see on möödunud, ja nagu vahikord öösel.
5Sa uhud nad ära, nad on nagu uni, nagu rohi, mis hommikul haljendab.
6See õitseb hommikul ja haljendab, õhtul see närtsib ja kuivab ära.
7Sest sinu viha tõttu me lõpeme ja su vihaleegist me ehmume.
8Sa paned meie pahateod enese ette, meie salapatud oma palge valguse ette.
9Sest kõik meie päevad mööduvad su raevu all, meie aastad lõpevad nagu ohe.
10Meie päevade mõõt on seitsekümmend aastat ja kui keegi on tugev, kaheksakümmend aastat, ja parimal puhul on need ometi vaev ja häda. Jah, see möödub kähku ja me lendame ära.
11Kes tunneb su viha tugevust ja su raevu, nõnda nagu sind tuleb karta?
12Õpeta meid meie päevi arvestama, et me saaksime targa südame!
13Pöördu tagasi, Issand! Oh kui kaua? Halasta oma sulaste peale!
14Täida meid hommikul oma heldusega, siis me hõiskame ja oleme rõõmsad kogu oma eluaja!
15Rõõmusta meid nii palju päevi, kui sa meid vaevasid, nii palju aastaid, kui me nägime õnnetust!
16Saagu nähtavaks su töö su sulastele ja nende lastele su auhiilgus!
17Issandal, meie Jumalal, olgu lahke meel meie vastu! Meie kätetööd ta kinnitagu meile! Kinnita meie kätetööd!

Laul number 90 on olnud tihtipeale kalmistusõnumiks ja vahel me nagu ei loegi selle laulu lõppu või mõnda teistki kohta siit. Meie kõrvu on jäänud ikka, et me oleme nagu rohi, mis hommikul haljendab ja õhtul niidetakse ning ära kuivab. See on justkui meie elu, nii lühike on see. Siis räägitakse meie 70 eluaastast, et me vaevalt elame 70, vaevaga, ja kui keegi on tugevam, siis ta elab 80.

Meil jääb aga tihtipeale lugemata selle laulu lõpp ja ka mõistmata, kes selle üldse kirjutanud on. Mooses, jumalamees, kes elas 120 aastaseks. Temast on kirjutatud 5. Moosese raamatu 34. peatükis, 7 salmis: “Ja Mooses oli surres 120 aastat vana, ta silm ei olnud tuhmunud ega ramm raugenud.” Aga see mees räägib siin, et elupäevi on ainult 70 ja 80. Jah, ta nägi seda, aga tema kogemus rääkis midagi muud. Tema elu oli hoopis midagi muud. Ta kõneleb siin laulus nendest, kes panid vastu Jumala tahtele, kes ei olnud nõustunud sellega, mida Jumal plaanib. Ma olen mõelnud tihtipeale vanadele inimestele, kes on väga reipad, elurõõmsad. Vahel vaatad, hall juuks kuidagi ei taha tulla nende pähe ja kui lähemalt õpid tundma neid, siis mõistad - nad käivad koos oma Jumalaga. See on see saladus. Jumal teeb seda, et meie silm ei tuhmu, Jumal teeb seda, et meie ramm ei rauge, kui me Temaga käime, kui me oleme Tema täielikus tahtmises. Seda kutsub Püha Vaim meid tegema - andma ennast täielikult Tema teenistusse, elama täielikult Talle. Siis me võime seda kogeda. Siis me võime hoopis teise laulu laulda, võime laulda lõppu sellest laulust: “Toida meid varaselt oma heldusega, siis me hõiskame ja oleme rõõmsad kogu oma eluaja.” Ja 16. salmist võime lugeda: “Saagu nähtavaks Su töö Su sulastele, ja nende lastele Su auhiilgus.” See on see saladus. Käies koos Jumalaga, elades Tema läheduses, viibides Tema auhiilguses, me muutume, me saame rammu, meil on üks lootus ja see ei jäta meid häbisse. See on meie südames, ära unusta seda. Meie vanadus, jõuetus, see ei ole probleem Jumalale. Kui sa saad kõik Temale üle anda, teenida kogu oma elupäevad Teda, siis Tema seisab selle eest, et sinu ramm ei rauge ja sinu silm ei lähe mitte töntsiks, vaid sa võid olla jõuline tegemaks kõike, milleks Jumal sind on kutsunud. Ole väga õnnistatud ja mõtle sellele, mis tähendab õnnistatud olla. See tähendab täielikku kordaminekut, et sa oleksid edukas oma elus. See on õnnistus Jumalalt.

Isa, sina oled meile eluasemeks olnud põlvest põlve.

Selle kommentaari autor: Uku Lepik