Loe läbi alltoodud kirjakoht: Luuka 2:39-52
Kaheteistkümneaastane Jeesus templis39Kui nad olid täitnud kõik, mis tuli teha Issanda Seaduse järgi, siis nad pöördusid tagasi Galileasse oma külla Naatsaretti.
40Laps aga kasvas ja sai tugevaks ning täitus tarkusega. Ja Jumala arm oli tema peal.41Tema vanemad käisid igal aastal paasapühadel Jeruusalemmas.
42Kui Jeesus oli saanud kaheteistkümneaastaseks, läksid nad üheskoos pühadeaja kombe järgi üles Jeruusalemma.
43Kui nad olid pärast nende päevade möödumist teel kodu poole, jäi Jeesus Jeruusalemma, ent tema vanemad ei teadnud seda.
44Aga et nad arvasid tema olevat teekaaslaste seas, käisid nad ära ühe päeva tee ja hakkasid alles siis otsima teda sugulaste ja tuttavate juurest.
45Ja kui nad teda ei leidnud, pöördusid nad teda otsides tagasi Jeruusalemma.
46Kolme päeva pärast sündis, et nad leidsid Jeesuse pühakojas istumas õpetajate keskel neid kuulamas ja küsitlemas.
47Kõik, kes teda kuulsid, olid hämmastunud tema mõistusest ja ta vastustest.
48Ja Jeesuse vanemad olid teda nähes jahmunud ning ta ema ütles talle: "Poeg, miks sa oled meile nõnda teinud? Vaata, su isa ja mina oleme sind südamevaluga otsinud."
49Ent tema ütles neile: "Miks te siis olete mind otsinud? Kas te ei teadnud, et ma pean olema neis paigus, mis on mu Isa päralt?"
50Aga nemad ei mõistnud neid sõnu, mis ta neile rääkis.
51Jeesus läks koos nendega ja tuli Naatsaretti ning oli neile allaheitlik. Tema ema hoidis kõik need lood oma südames alal.
52Ja Jeesus kasvas tarkuses ja pikkuses ja armus Jumala ja inimeste juures.
Noore Jeesuse kohta ei ole meile palju räägitud. Loetu on üks vähestest piltidest, mis meile on edastatud Jeesuse lapsepõlvest Jeesuse vanemad käisid templis regulaarselt, võimalik, et mainitud palverännak Jeruusalemma oli samuti teatud piirimärgiks Jeesuse täiskasvanuks saamise teel.
Luukas toob antud olukorras esile mitu aspekti. Loo peamine eesmärk on näidata Jeesuse tarkust, Pühakirja tundmist ja oskust väidelda õpetatud juudi rabidega (s 46-47).
Teiseks ilmneb, et Jeesus oli ka lapsena teadlik oma jumalikust päritolust – Jeruusalemma templit nimetas Ta “minu Isa päralt olevaks paigaks” (s 49). Evangeeliumi autor rõhutab, et Jeesus ei muutunud Messiaks täiskasvanuks saades, Ta oli seda juba sündides.
Kolmandaks võib aga märgata ka Jeesuse inimlikke jooni: Teda mõisteti valesti ja sellest tuli palju segadust ja muret Tema vanematele. Millise sõnaga iseloomustatakse Jeesust s 51? Kuidas aitab selline suhtumine kaasa konfliktide lahendamisele?
Lugu võiks pidada tavaliseks nooruki ja vanemate vaheliseks arusaamatuseks, kui me ei teaks, et tegemist oli Jeesusega (pane tähele s 50). Mida võiksid sellest kirjakohast õppida lapsevanemad, mida teismelised?