Loe läbi alltoodud kirjakoht: Rm 5:1-11
Kristus on meid lepitanud Jumalaga1Et me nüüd oleme saanud õigeks usust, siis on meil rahu Jumalaga meie Issanda Jeesuse Kristuse läbi,
2kelle läbi me oleme usus saanud ligipääsu ka sellele armule, milles me seisame, ja me kiitleme oma lootusest Jumalalt saadavale kirkusele.
3Aga mitte ainult sellest, vaid me kiitleme ka viletsusest, teades, et viletsus toob kannatlikkuse,
4kannatlikkus läbikatsutuse, läbikatsutus lootuse.
5Aga lootus ei jäta häbisse, sest Jumala armastus on välja valatud meie südamesse Püha Vaimu läbi, kes meile on antud.
6Sest juba siis, kui me alles nõrgad olime, on Kristus surnud nende eest, kes tollal veel jumalakartmatud olid.
7Vaevalt, et keegi läheb surma isegi õige eest, kuigi hea sõbra eest mõni ehk julgeks surra.
8Ent Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused.
9Seda kindlamini meid päästetakse tema kaudu viha eest nüüd, kui me tema vere läbi oleme saanud õigeks.
10Sest kui me juba vaenlastena saime lepituse Jumalaga tema Poja surma läbi, kui palju kindlamini meid päästetakse tema elu läbi nüüd, kui me oleme juba lepitatud.
11Aga mitte ainult seda, vaid me ka kiitleme Jumalast meie Issanda Jeesuse Kristuse läbi, kelle kaudu me oleme nüüd saanud lepituse.
Ometi on see tõsi – meil võib olla rahu Jumalaga, rahu enestes.
5. ptk juhatab meid Jumalalt pärineva rahu aluste juurde. See võimalus tundub nii suur, et on oht ta arusaamatuses tagasi lükata.
Inimestena vaatame liialt eneste peale. “Kuidas minul võiks olla rahu, aimust Jumala mõtetest, olen ma ju selline nagu olen,” keeldub mõte nõustumast. Aga miks me kahtleme? Kas iseenda väärtuse või väärikuse pärast? Loe salmi 6 ja mõtle: on meie endi teod meile lunastuse toonud?
Kirjakoht ei keskendu meie tegudele, vaid Jumala armule. Jumala arm vahendub Jeesuse Kristuse kaudu (s 1-2). Tema toob esile meie õigsuse, mida meis enestes ei ole (s 8-9). Jeesus annab meile võimaluse olla Jumala armus. “Kuidas ma seda armu näha saaksin?” kipuvad enesekesksed inimesed pärima.
“Aga millest sa kiitled?” võiks vastu küsida. Paulus õpetab Rooma kirjas kiitlemisest palju. Ta õhutab ja julgustab meid olema kiituses püsivad, julged, lootusrikkad (s 3-4). Kiituses ei ole minakesksusel kohta. Nähes oma elu keskpunktis ikka ainult ennast, oleme põlastanud Jumala armu. Meie ühendus Jumalaga tugevneb, kui õpime usaldama armu. Jeesuse tegusid uskudes võime tagasi saada oma ühenduse Loojaga.
Selle kommentaari autor: Külli Remsu