Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Näe teda, kuule teda!

Reede, 7. November 2008

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Mk 9:2-13

Jeesus kirgastatakse
2Ja kuue päeva pärast võttis Jeesus kaasa Peetruse ja Jaakobuse ja Johannese ning viis nad omaette kõrgele mäele. Ja teda muudeti nende ees,
3ta rõivad hakkasid erevalgena hiilgama, selliseks ei suuda ükski maapealne vanutaja neid valgendada.
4Ja Eelija koos Moosesega näitas ennast neile, ja need kõnelesid Jeesusega.
5Peetrus vastas ning ütles: "Rabi, siin on meil hea olla, teeme kolm lehtmaja: sinule ühe ja Moosesele ühe ja Eelijale ühe."
6Ta ju ei teadnud, mida öelda, sest neid valdas suur hirm.
7Ja tekkis pilv, mis neid varjas, ja pilvest kostis hääl: "See on mu armas Poeg, teda kuulake!"
8Ja järsku, kui nad ringi vaatasid, ei näinud nad enam kedagi muud kui Jeesust üksi endi juures.9Ja kui nad mäelt lahkusid, keelas Jeesus neid, et nad kellelegi ei jutustaks, mida nad olid näinud, enne kui Inimese Poeg on üles tõusnud surnuist.
10Ja nad pidasid meeles need sõnad, ent omavahel arutasid: "Mida tähendab surnuist üles tõusma?"11Ja nad küsisid Jeesuselt: "Miks kirjatundjad ütlevad, et enne peab tulema Eelija?"
12Aga tema lausus neile: "Eelija tuleb küll enne ja seab kõik korda, aga kuidas on kirjutatud Inimese Pojast, et temal tuleb palju kannatada ja teda põlatakse?
13Aga ma ütlen teile, Eelija on juba tulnud, ent nad on talle teinud, mida kõike aga tahtsid, nii nagu temast on kirjutatud."

„ See on minu armas Poeg, teda kuulake!“ Issand aita oma Vaimu läbi meid näha Sind, kuulata Sind ning vastata Sulle täna. Aamen.

1762 aastal lausus John Newton ühes oma kirjas järgmist: „ Võib-olla ei olegi midagi muud kui see õhuke kiht verd ja liha meie ning kõikide õnnistatud hingede vahel, kes on trooni ees. Kui saaksime avada oma silmad, näeksime…“*
Tänases tekstis mainitud kolme mehe jaoks oli see lühike „argitegelikkuse loori kõrvaltõmbamine“ hirmutav kogemus, kuigi samas ka selline mis aastate möödudes osutus nende usule ning ka kogudusele suuremaks kindluse andjaks kui nad iial oleksid osanud kujutleda ( vt 2 Pt 1:16–18) .
Aga kuidas peaksime meie sellest sündmusest aru saama? Taas kord – teksti „sisse minek/ seesolek“ ning selle detailide üle mõtisklemine on võimas kogemus – nt need detailid mida Markus edastab: kõrge, isoleeritud koht, Jeesuse tuttav kuub korraga helendamas, pimestavalt valge hiilgus, ning aja seiskumine sel ajal kui Mooses ja Eelija Jeesusega tulevastest sündmustest Jeruusalemmas räägivad. Kas nad julgustasid teda, meenutades Jumala vastuolulist toimimismudelit, mis toob esile elu läbi kannatuse ja surma? Ja kas sellist sõnumit vajas Jeesuse tollel ajaristteel seistes? Võis ju arvata, et ta Isa mähib ta üleni oma armastuse ning tunnustuse ja müstilise väe sisse (s 7). See mis juhtus seal mäe peal on otsekui mikrokosmos, elav pilt sellest kõigest mida Jeesus oli õpetanud ning näidanud oma jüngritele evangeeliumi kohta: et tema ongi Messias, on see Kuningas kellest prohvetid on kuulutanud ja kui nad lubavad Temal avada nende silmi, siis nad hakkavad nägema mis on Jumala kuningriik tegelikkuses!
Mäest laskumisel on õhk paks meeste küsimustest! Kui kaua peavad nad vaikima kõigest sellest mida on näinud ( s9,10)? Jeesus ei sega end selle küsimuse arutelusse. Selle asemel annab ta neile uue arusaamise Messia kuulutamisest. Matteuse vähem krüpteeritud evangeeliumi versioon kinnitab, et Jeesus samastas Eelija Ristija Johannesega ning nägi ennast viimasena Jumalast saadetud 3 sõnumitoojast, kelle teed on tähistab hülgamine ja kannatus.

„ Õppides kuulama hakkame märkama, et isegi siis kui miski meid hirmutab ning kõik mida suudame ütelda on vale, hakkab auhiilgus ikkagi mingil salapärasel viisil meie ümber hõljuma, meid tugevaks tehes – nii nagu see tegi tugevaks jüngrid seal mäe otsas – eesootava teekonna tarvis.“**

* Josiah Bull, Letters by the Rev John Newton, 1869
** Tom Wright, Mark for Everyone, SPCK, 2001

Selle kommentaari autor: Pauline Hoggarth