Loe läbi alltoodud kirjakoht: 1Ts 2:1-12
Apostel meenutab töö algust Tessaloonikas1Teie, vennad, teate ju meie tulekut teie juurde, et see ei ole läinud tühja.
2Kuigi me just enne, nagu te teate, olime kannatanud ja meid teotati Filippi linnas, andis Jumal meile siiski julguse kuulutada Jumala evangeeliumi suure võitlusega.
3Meie manitsused ei tulene eksitusest ega ebapuhtusest ega pettusest.
4Vastupidi, me räägime nõnda, nagu Jumal meid on arvanud kõlblikuks, et usaldada meie kätte evangeelium: me ei räägi, et meeldida inimestele, vaid Jumalale, kes meie südamed läbi katsub.
5Sest nagu te teate, ei ole me kunagi tulnud lipitsevate kõnedega ega ajendatuna ahnusest, Jumal on tunnistajaks.
6Me ei otsi kiitust inimestelt, ei teilt ega muilt,
7kuigi me kui Kristuse apostlid oleksime võinud olla tähtsad; vaid me olime malbed teie keskel, nii nagu toitja ema hellitab oma lapsi;
8nõnda oleksime meiegi hellusest teie vastu andnud heameelega teile mitte üksnes Jumala evangeeliumi, vaid ka oma hinge, kuna te olite saanud meile armsaks.
9Teie ju mäletate, vennad, meie vaeva ja pingutust! Töötades ööd ja päevad, et mitte saada koormaks kellelegi teist, kuulutasime teile Jumala evangeeliumi.10Teie ja Jumal olete tunnistajaks, kui vagalt ja õiglaselt ja laitmatult me oleme käitunud teiega, kes te usute;
11nagu te teate sedagi, kuidas me igaühte teie seast otsekui isa oma lapsi
12julgustasime ja lohutasime ja keelitasime, et te elaksite Jumala vääriliselt, kes teid kutsub oma kuningriiki ja kirkusse.
Siin esitatud mõtted on äärmiselt olulised ka tänapäeva uuspaganlikus Lääne maailmas misjonitööd tehes, olukord on mõnes mõttes sarnane sellele, millega puutusid kokku Paulus ja tema kaaslased kui nad tõid evangeeliumi keerulisse Tessaloonika kultuuri. Juudid ei võtnud evangeeliumi vastu, küll aga leidis see vastuvõttu paganate seas, kes asutasid kristliku kogukonna. Pärast Timoteuse järelvisiiti tessalooniklaste juurde saatis Paulus neile julgustavaid ja õpetlikke kirju, mis sisaldas ka tugevat reaktsiooni millelegi, millest Timoteus oli teatanud. Tessalooniklaste maailm kujutas segu atraktiivsetest ususüsteemidest ja valeõpetustest, palju oli isehakanud rändjutlustajaid, ning Paulusel oli kõigele sellele vaja järjest enam reageerida. Tol ajal, nagu ka praegu, olid naiivsed inimesed vastuvõtlikumad valeprohvetite targale retoorikale. Soovides eristuda neist sharlatanidest, tuletavad kirja autor meelde oma missiooni. Nad ei loobu (s 1), hoolimata suurest vastuseisust (s 2). Nende motivatsioon olid puhas, nad olid täiesti kindlad, et Jumal on neile pannud selle teenistuse (s 4). Nad vältisid ilukõnet ja emotsionaalset manipuleerimist (s 5). Nad ei otsinud võimu ega materiaalset kasu (s 7-10).
Vagad inimesed on ka tänapäeval sellised - nende julgus tuleneb sellest, et nad on absoluutselt kindlad, et Jumal on neid kutsunud, nende elu ja motiivid on puhtad. Kuid näeme ka jumalasulaseid, kel sellised omadused puuduvad, kes on järele andnud ümbritseva ühiskonna huvidele ja tavadele. Kui see juhtub, kaovad ka muud omadused - lihtne ja avatud tunnistus evangeeliumist annab tee kavalatele kampaaniatele manipuleerivate meetoditega, alandlikkus ja leebus asendub võimu ja omakasuga, mis omakorda võib viia rahalise kasu himustamise ja jumalakartmatu eluviisini.
Selle kommentaari autor: John Harris