Loe läbi alltoodud kirjakoht: Luuka 5:17-26
Jeesus tervendab halvatu17Ja ühel päeval, kui Jeesus oli õpetamas, istus seal ka varisere ja seadusetundjaid, kes olid tulnud kõigist Galilea ja Juudamaa küladest ja Jeruusalemmast. Ja Issanda vägi oli Jeesuse peal haigete tervendamiseks.
18Ja ennäe, mehed kandsid kanderaamiga inimest, kes oli halvatud, ja püüdsid teda sisse tuua ning asetada Jeesuse ette.
19Ja kuna nad rahvahulga tõttu ei leidnud teed, kuidas teda sisse tuua, läksid nad üles katusele ja lasksid ta koos kanderaamiga tellislaest läbi, keset tuba otse Jeesuse ette.
20Ja nende usku nähes ütles Jeesus: "Inimene, sinu patud on sulle andeks antud!"
21Ja kirjatundjad ja variserid hakkasid arutama: "Kes see õige on, kes räägib Jumalat teotades? Kes muu saab patte andeks anda kui ainult Jumal üksi?"
22Aga Jeesus vastas neile nende mõtteid ära tundes: "Mis te arutate oma südames?
23Kumb on kergem, kas öelda: "Sinu patud on sulle andeks antud!" või öelda: "Tõuse püsti ja kõnni!"?
24Aga et te teaksite, et Inimese Pojal on meelevald patte andeks anda maa peal," - ta ütles halvatule - "ma ütlen sulle: Tõuse püsti, võta oma kanderaam ja mine koju!"
25Ja otsekohe tõusis too üles nende silma all, võttis selle, millel ta oli lamanud, ja läks koju Jumalat ülistades.
26Ja kõiki valdas hämmastus ja nad ülistasid Jumalat ja said täis kartust, öeldes: "Me oleme täna kummalisi asju näinud!"
Eilses loos oli Jeesus vastakuti ebapuhtusega. Kuigi ta saatis tervendatud mehe templisse ohverdama taastatud puhtuse eest vastavalt Seaduses ettenähtud korrale, jättis ta samas kõrvale tolleaegse väga põhjalikult välja töötatud puhastuskombestiku, mis sisaldas mitmeid eriviisilisi pesemisi spetsiaalse „puhastusveega“. Lihtsas lauses, autoriteediga öeldud sõnul „saa puhtaks!“ lõikab ta tee läbi rituaalsest pudrust.
Samal kombel toimib Jeesus puutudes kokku patuga. Ka pattudest puhtakssaamise toimingud templis olid täpselt samal viisil ette kirjutatud: patust võis puhtaks saada ohverdades Jeruusalemma templis vastavalt Seaduses ettenähtud korrale. Ja just see, et Jeesus hülgas rituaalsed süsteemid, asendades need lihtsa „Sinu patud on sulle andeks antud!“ tõdemusega, solvas nii sügavalt varisere ja kirjatundjaid.
Nii seisneb probleemi olemus tegelikult autoriteedis. Kas Jeesusel võis olla Jumalast antud autoriteet andestada patte taolisel viisil, mööda minnes kogu kehtivast kombestikust? Kust võis tema saada taolised volitused? Jeesus vastab, vihjates Inimese Pojale (s 24). Selle pealtnähe süütu tiitli taha aga on peidetud Taanieli võimas visioon Inimesepojast, kellele Jumala poolt „anti valitsus ja au ning kuningriik; ja kõik rahvad, suguvõsad ja keeled teenisid teda. Tema valitsus on igavene valitsus, mis ei lakka, ja tema kuningriik ei hukku.“ (Tn 7: 13,14). Autoriteet, millele Jeesus viitab, tuleb Jumalalt. Jumal ise on talle andnud voli andeks anda patte ja Jeesus „tõestab“ seda korda saates tegusid (tervendades halvatu), mida vaid Jumala väega teha saab (vt s 17)! Seega on halvatu paranemine sõnum otse Jumalalt, mis toetab Jeesuse volitust andestada patte.
Siin näeme Jeesuse prioriteete. Tollel päeval läbi katuse Jeesuse jalge ette lastud probleemidest oli suurim andeks saamata patu probleem. Halvatus oli sellega võrreldes vaid kõrvalseik. Aga Jeesus suudab tuua lahenduse patuprobleemile! Patt on see, mis varjutab meie mõtteid, väänab meie igatsusi, eemaldab Jumala meie teadmisest ja viimselt hukkab meid. Piisab ainult sõnast.
Selle kommentaari autor: Steve Motyer