Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Millise meelevallaga?

Kolmapäev, 2. Märts 2005

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Lk 19:45-20:8

Jeesus ajab kaubitsejad templist välja
45Ja Jeesus läks pühakotta ning hakkas välja ajama müüjaid,
46öeldes neile: "Kirjutatud on: Minu koda peab olema palvekoda, aga teie olete teinud ta röövlikoopaks."47Ja Jeesus oli päevast päeva õpetamas pühakojas. Aga ülempreestrid ja kirjatundjad otsisid võimalust teda hukata, samuti ülikud,
48ent nad ei leidnud, mida teha, sest kogu rahvas rippus Jeesuse küljes teda kuulates.
Küsimus Jeesuse meelevallast
1Ja see sündis ühel neist päevist, kui Jeesus rahvast pühakojas õpetas ja evangeeliumi kuulutas, et ülempreestrid ja kirjatundjad koos vanematega astusid ta juurde
2ja küsisid temalt: "Ütle meile, millise meelevallaga sa neid asju teed või kes on see, kes sulle selle meelevalla on andnud?"
3Jeesus kostis neile: "Ka mina küsin teilt ühte asja. Öelge mulle,
4kas Johannese ristimine oli taevast või inimestest."
5Aga nemad arutasid omavahel: "Kui ütleme, et taevast, siis ta ütleb: "Miks te siis ei uskunud teda?"
6Kui me aga ütleksime: "Inimestest", siis kogu rahvas viskab meid kividega surnuks, sest nemad on veendunud, et Johannes oli prohvet."
7Ja nemad vastasid, et nad ei teadvat, kust see oli.
8Siis Jeesus ütles neile: "Ega minagi teile ütle, millise meelevallaga ma seda teen."

Mõnedele ei meeldi kui Jeesus juhtimise oma kätte võtab. Kuidas on sinuga? Palu, et suudaksid püsida ka tema poolt saadetud üllatustes.

Vaevalt on Jeesus Jeruusalemma jõudnud kui ta hakkab ilmutama oma olemust. Ta lööb korra majja templiplatsil, paisates segi sealse kauplemise ning muutes selle taas õpetamise keskuseks.
„Pühakoda“ selles tekstis märgib täpsemalt „paganate õue“ nime kandvat suurt ala ( ligi kuus korda nii suur kui Trafalgari väljak Londonis), mille keskmes asetses tempel koos siseõuedega. Ainult preestrid võisid siseneda otse templisse, väljaspool, kus kogunes lihtrahvas, müüsid kaupmehed ohvriloomi ja populaarne õpetaja võis kõnelda rahvale. Jeesuse katse selle pühapaiga kasutust reformeerida tuletas meelde tema poolt tsiteeritud prohvetikuulutust (s 46), lisaks aga viitas ka prohveteeringutele, mille kohaselt pidi tempel Messia tulles puhastatud saama.
Nii oli Jeesuse ühemehe-revolutsioon veelgi enam avalik ja provotseeriv tõendus ta Messia volitustest ja seda linna sees, kui ka sellele eelnenud protsessioonis väljaspool linna. Mis ime siis, et variserid ja kirjatundjad sellele vastu seisid. Väljakutse oli esitatud nende meelevalla tsentrumis: see oli nende tempel! Ja kes esitas väljakutse? Mingi külajutlustaja kusagilt kaugelt Galilea kolkast! Mida ta enesest õieti arvas? Jeesuse keeldumine konkreetsest vastusest tunduski pigem enese väljakeerutamisena, kuid tegelikult ei olnud see nii.
Tsiteerides Ristija Johannesega juhtunut, viitas Jeesus üheselt samale meelevallale, kui oli olnud Johannesel – ning enamik tunnistas Johannese Jumalast läkitatud prohvetiks.
Jeesus jätkas sealt, kus Johannesel oli töö pooleli jäänud ning tavainimesed ka mõistsid seda just nii – isegi siis kui nende religioossed juhid seda näha ei suutnud.

„Issand Jeesus, luba meil ära tunda Sinu meelevald, ning aita meil leida oma elus õige asjade järjestus – kiituseks Sulle.“

Selle kommentaari autor: Dick France