Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Uhkus ja eelarvamus

Esmaspäev, 20. Juuni 2005

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Luuka 9:46-50

Kes on suurim?
46Jüngrite seas aga sündis arutlus, kes küll nendest peaks olema suurim.
47Ent Jeesus, teades nende südame mõtteid, võttis ühe lapse, pani ta enese kõrvale seisma
48ja ütles neile: "Kes iganes selle lapse võtab vastu minu nimel, võtab vastu minu, ja kes iganes võtab vastu minu, võtab vastu minu Läkitaja. Sest kes on väikseim teie kõikide seas, see on suur."
Kes ei ole vastu, on poolt
49Siis Johannes hakkas rääkima: "Õpetaja, me nägime üht meest sinu nimel kurje vaime välja ajamas ja püüdsime teda keelata, sest ta ei järgne meile."
50Aga Jeesus ütles talle: "Ärge keelake, sest kes ei ole meie vastu, see on meie poolt!"

Jeesus, aita mul iseenese vastu aus olles otsida oma identiteeti ja eneseväärikust.

Nüüd, mil Jeesus on demonstreerinud Jumala suurust (vt üleeilset kirjakohta), hakkavad tema jüngrid vaidlema, kes on nende hulgast suurim (s 46). Oma kogemusest võid kindlasti meenutada samasuguseid vaidlusi, mida on peetud kodudes - vanemate ja täiskasvanud laste vahel, töökohtades, keda järgmisena edutada, omavalitsustes, kellest saab juht, kogudustes, kes peaks pidama jutluse mingil üritusel.
Jeesus teadis, mille üle jüngrid arutlevad. Ta kasutab näitena last (s 47), sest lapsel ei ole ühiskonnas positsiooni. Seejärel kuulutab ta, et kes iganes võtab vastu niisuguse lapse, võtab vastu Tema ja tema Isa. “Kes iganes selle lapse võtab vastu minu nimel, võtab vastu minu, ja kes iganes võtab vastu minu, võtab vastu minu Läkitaja” (s 48).
“Tere tulemast” ütlemine ongi see vastuvõtmine, nagu loeme ptk 10. Mis võiks olla asjakohasem reaktsioon sellele vaidlusele, kui küsida jüngreilt, et keda nad meeleldi näeksid oma seltskonnas. Kuidas on aga lood meiega? Kas me kutsume nädalalõpu lõunatele ainult neid, kellel on kõrgem ühiskondlik positsioon, või suhtume ühtmoodi nii kõrge kui madala positsiooniga inimestesse? Kas me leiame identiteeditunde ja eneseväärikuse ühiskondlikus positsioonis (või läbikäimises nendega, kellel on vastav positsioon) või oleme oma südames alandlikud? Jeesus “loobus iseenese olust, võttes orja kuju, saades inimese sarnaseks” (Fi 2:7).

Palveta, et sa saaksid alandliku südame ja turvatunde Jumalas, et sa kunagi ei toetuks identiteedile, mis põhineb staatusel või suurusel.

Selle kommentaari autor: Matt Bird