Loe läbi alltoodud kirjakoht: 1Jh 2:1-6
Valguses käimisest1Mu lapsed, seda ma kirjutan teile, et te ei teeks pattu. Aga kui keegi patustab, siis on meil eestkostja Isa juures, Jeesus Kristus, kes on õige,
2ning tema on lepitusohver meie pattude eest, kuid mitte üksnes meie, vaid ka terve maailma pattude eest.3Ja sellest me tunneme ära, et oleme teda mõistnud, kui me peame tema käske.
4Kes ütleb: "Mina tunnen teda", aga ei pea tema käske, see on valetaja ja temas ei ole tõde.
5Kuid kes peab tema sõna, selles on tõesti Jumala armastus saanud täiuslikuks. Sellest me tunneme ära, et oleme temas.
6Kes ütleb enese püsivat temas, see on ka ise kohustatud käima nõnda, nagu tema on käinud.
Me võime pattudesse suhtuda kahte moodi. Kas liiga kergelt, nii et teema Jumala armu odavaks, või suhtuda neisse liiga rangelt. Liiga kergelt tähendab seda, et me võtame seda nagu möödaminnes, et mis seal ikka, kõik eksime ja tegelikult ei kahetsegi seda, kui oleme eksinud. Ja teiselt poolt - liiga rangelt tähendab et eitame võimalust muutuda ja leida andestust. Esimestel sajanditel oli kristlaste seas selline arusaam levinud, et kui keegi pärast ristimist peaks veel pattu tegema, siis neid patte enam andeks ei anta. Oli levinud praktika, et inimesed ei lasknud ennast ristida kohe, vaid alles surivoodil, et oleks kindel, et ei ole mingisuguseid patte, mis takistaks neid taevasse minemast.
Jeesus on meile advokaat ehk eestkostja. Seda sõna – parakletos – on tõlgitud ka trööstijaks ja lohutajaks ja kõrvalseisjaks. Ta ei ole selline advokaat, keda me kohtusüsteemis oleme harjunud nägema, kes kaitseb meie õigusi ja me peame meeleheitlikult tunnistama seda, et me ei ole midagi teinud, me ei ole milleski süüdi, vaid täpselt vastupidi – see on selline advokaat, kes ütleb, et kõigepealt tunnistad end süüdi ja siis palud armu. Me ei pea otsima endale mingeid pehmendavaid asjaolusid või ütlema, et teised tegid ka, või et ma ei teinud nii hullusti, kui see mees tegi, tunnistama end süüdimatuks, et ma olen sündinud sellisena, et miks sa, Jumal, mind üldse tegid selliseks.
Selle kommentaari autor: Allan Kroll