Loe läbi alltoodud kirjakoht: Markuse 7:1-13
Jeesus vastab etteheidetele pärimuste rikkumise kohta1Ja kui variserid ja mõned kirjatundjad, kes olid tulnud Jeruusalemmast, kogunesid Jeesuse juurde,
2nägid nad mõnda tema jüngritest pühitsemata, see tähendab pesemata kätega leiba söövat.
3Variserid ja kõik juudid söövad ju alles siis, kui on kamalutäie veega käsi pesnud, kuna nad peavad kinni esivanemate pärimusest.
4Ja kui nad tulevad turult, siis nad ei söö enne, kui on käsi loputanud, ja on palju muud, mida nad on võtnud pidada: karikate ja kausside ja katelde [ja lavatsite] pesemist.5Ja variserid ja kirjatundjad küsisid Jeesuselt: "Miks sinu jüngrid ei käi esivanemate pärimuse järgi, vaid võtavad leiba pühitsemata kätega?"
6Aga Jeesus ütles neile: "Kui hästi on teist, silmakirjatsejatest, ennustanud Jesaja, nõnda nagu on kirjutatud:
"See rahvas austab mind huultega, nende süda on aga minust kaugel.
7Ilmaaegu nad teenivad mind, õpetades õpetusena inimeste käskimisi."
8Te jätate kõrvale Jumala käsu ja peate inimeste pärimust."
9Ja Jeesus ütles neile: "Kui osavasti te teete Jumala käsu tühjaks, et aga kindlustada oma pärimust!
10Mooses ütles ju: "Austa oma isa ja oma ema!" ja "Kes isa või ema sajatab, peab surma surema!",
11teie aga ütlete: Kui inimene ütleb isale või emale: "Mis sinul iganes oleks minu käest saada, on korban", see tähendab: templile pühendatud ohvriand,
12siis ei lase teie teda enam midagi teha isa või ema heaks,
13muutes Jumala sõna kehtetuks oma pärimusega, mille te olete pärinud. Ja te teete palju niisugust."
Tegemist pole pelgalt võõrsõnaga usu kohta. Kui ateistliku kasvatuse saanud pedagoog ei taha kuuldagi usuõpetusest, siis religiooniloost võib juba kõnelda: religioonide (usundite) paljusus tekitab mitte ainult kena üleolekutunde, vaid ka tahtmise neis “kaasa mängida”: lugeda end kuuluvaks Jäära või Sõnni mõju piirkonda, riputada kaela õnnetoov kivi, sülitada musta kassi nähes üle õla jne. Mis selles siis halba võiks olla? Nii tahaks küsida ka käte pesemise kohta enne söömist.
Tegelikult oli ka siin tegemist religioosse protseduuriga, millega loodetakse mõjutada kõrgemat võimu. Ent Jumal ei ole ostetav isegi mitte heade tegudega. Siin oli aga tegemist koguni halvustava suhtumisega kaasinimesse: igast võimalikust kokkupuutumisest roojastega, s.o kõigiga peale ümberlõigatud juutide, tuli end puhtaks pesta.
Millist käsku mõeldakse salmis 8? Edaspidi (s 10) peatub Jeesus vanemate austamise käsul. Lisaks sellele kehtis seadus, mille järgi võis vabaneda oma vanemate ülalpidamisest, pärandades oma vara templile. Eks olnud ju ka Jumala käsk armastada Issandat üle kõige? Kuid kas ei väljendu armastus Jumala vastu eelkõige ligimese aitamises?
Kas pole tänapäeval olukord sageli vastupidine? Paljudele on just oma pere jumalaks, kelle kõrvale ei mahu Jumal ega ligimene. Pere all mõeldakse oma vanemaid harilikult vaid niikaua, kuni nendelt on võimalik midagi saada. Sama kehtib riigi ja isegi kiriku kohta.
Aga kes me oleme ilma isa ja emata, isamaata, Jumalata?
Selle kommentaari autor: APÜ