Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Kriis kui võimalus

Kolmapäev, 27. August 2008

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Ap 25:1-12

Paulus maavalitseja Festuse ees
1Kui nüüd Festus oli astunud maavalitsejaametisse, läks ta kolme päeva pärast Kaisareast Jeruusalemma.
2Ülempreestrid ja juutide peamehed esitasid talle ametliku avalduse Pauluse vastu ja palusid temalt
3seda vastutulekut, et ta laseks Pauluse saata Jeruusalemma, korraldades ise varitsust tema hukkamiseks teel.
4Aga Festus vastas, et Paulust peetakse vangis Kaisareas, ning temagi läheb varsti sinna.
5"Kes nüüd teie seast on mõjukad," ütles ta, "need tulgu koos minuga alla, et teda süüdistada, kui selles mehes on midagi lubamatut."6Kui siis Festus kõige rohkem kaheksa või kümme päeva nende juures oli viibinud, läks ta Kaisareasse. Teisel päeval istus ta kohtujärjele ning käskis Pauluse ette tuua.
7Kui nüüd Paulus kohale jõudis, asusid tema ümber Jeruusalemmast tulnud juudid ja tõstsid ta peale raskeid kaebusi, mida nad ei suutnud tõestada,
8sest Paulus kaitses ennast: "Ma ei ole patustanud ei juutide Seaduse ega pühakoja ega keisri vastu."
9Festus aga, soovides olla juutidele meelepärane, vastas Paulusele: "Kas sa ei tahaks minna üles Jeruusalemma ja lasta mul seal sinu üle kohut mõista neis asjus?"
10Paulus ütles: "Mina seisan keisri kohtujärje ees, kus mu üle peab kohut mõistetama. Juutidele ei ole ma teinud mingit ülekohut, nagu sa ka ise hästi tead.
11Kui mul ei ole õigus ja ma olen teinud midagi surma väärivat, siis ma ei tõrgu suremast. Kui aga selle taga, milles need mind süüdistavad, ei ole midagi, siis ei või mind keegi nende kätte anda. Mina nõuan keisri kohut!"12Siis Festus, rääkinud läbi oma nõunikega, vastas: "Keisri kohut oled sa nõudnud, keisri ette sa lähed!"

William Carey on öelnud: „ Ma ei tea, et oleksin eriti palju teinud India heaks, kuid tean, et India on teinud palju minu heaks“. Palveta, et võiksid olla jätkuvalt ustav ka kindel.

Jeesus on meie vabaduse piisav alus. Ja seepärast pole oluline mitte see, kus oleme, vaid millises suhtes oleme oma Issandaga. Isegi vangis olles, võime vilja kanda, kui jääme Temasse.
Paulus jätkab Jeesusest tunnistamist nii Feeliksile, kui ka tema naisele, juuditar Drusillale.
Ning selle asemel, et ära teenida nende heasoovlikkust ja seeläbi parandada oma olukorda; jagab Paulus jätkuvalt nendega hoopis päästvat teadmist Jeesusest. Usk on see, mis aitab meil näha kuningriigi kuulutusvõimalusi isegi keset raskusi.
Siiski, Pauluse selgitused „õiguse, enesedistsipliini ja tulevase kohtu kohta“ pigem ärritavad Feeliksit, eriti seepärast et tal on omad eesmärgid Paulusega. Kohtumine Jumalaga ei pruugi igaühele tuua rõõmu ja kindlustunnet, vaid neile kes kurja teevad võib see muutuda ka häirivaks ebakindluse allikaks. Ebaõiglusest kisendava õigusemõistmise protsessis jätab Feeliks Pauluse vangi edasi, osalt ka selleks et ära teenida juutide heakskiitu.
Pauluse ja Feeliksi erinevus on aga ka väga õpetlik. Paulus ei saa teisiti kui peab kuulutama rõõmusõnumit jumalariigist, ja Feeliks ei saa teisiti kui jätkata oma isikliku kasu tagaajamist. Ning just need kaks tungi teevad meeste isiksuste vahele nii suure vahe.
Ja nagu oli Feeliksiga, oli ka tema järgija, Festusega. Juudid tegid kõik et kohtupidamist mõjutada ning selle lõppotsust „ oma kasuks“ pöörata. Juudid ei hooli sellest et nende traditsioon rõhutab õiglast kohtupidamist, siin püüavad nad õiglus väänata oma plaanidele sobivaks. Ja see oht, et usk võib olla hävimise veerel, kui selle roiskumine algab seestpoolt – see oht ei ole kuhugi kadunud ka tänapäeval. Just siit tuleneb jätkuv vajadus usulise uuenduse järele – täpselt samuti nagu vajasid seda Aasia kogudused. See et Paulus eelistab kohtupidamist Roomas on omamoodi kurb ning masendav kommentaar Jeruusalemma, Jumala linna olukorra kohta.

Paulus ei kartnud riskida oma eluga evangeeliumit kuulutades, ometi pöördusid need kellele ta kuulutas ära hirmu pärast. Palveta et sul võiks jätkuda nii julgust kui ka kaastunnet.

Selle kommentaari autor: Valson Thampu