Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Armu või Seaduse all?

Teisipäev, 22. Detsember 2009

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Gl 3:15-18

Aabrahami usust ja õnnistuse tõotusest
15Vennad, ma toon inimliku näite. Teatavasti ei saa inimese tehtud testamenti keegi tühistada ega sellele midagi juurde lisada.
16Aga tõotused on antud Aabrahamile ja tema soole. Ei öelda: "Ja sinu sugudele", otsekui paljude kohta, vaid nagu ühe kohta: "Ja sinu soole", kes on Kristus.
17Ma ütlen seda: Jumala poolt varem tehtud testamenti ei saa nelisada kolmkümmend aastat hiljem antud Seadus muuta kehtetuks, nii et see tühistaks tõotuse.
18Sest kui pärand tuleks Seaduse alusel, siis see ei tuleks enam tõotuse alusel; Jumal on aga Aabrahamile armu osutanud tõotusega.

Kas tundub vahel, et nii lihtne on ära eksida piiblis leiduvate väidete keerdkäikudesse - seadmiste, seaduste, seoste ja sätete keerukasse kompleksi, mis kuidagi peaksid meile kõik olulised olema? Olulisem nende kõigi tundmisest on tunda Teda, kes need on meie jaoks kirja lasknud panna - ning minna koos Temaga sammhaaval neid asju avastades ja omandades edasi. Palu täna tarkust, et võiksid mõista ja näha just neid asju Pühakirjast, mis sinu jaoks kõige vajalikumad on.

Kui me loeme selliseid kirjakohti nagu see siin ja järgmine, siis peame meeles pidama, et Paulust õpetas rabi, kes oli skolastiliste (mõistuslike, ratsionaalsete) meetodite ekspert rabide koolkonnas. Paulus kasutas väitlemise ja tõestamise meetodit, mis on juutide jaoks täiesti veenev, ükskõik kui raske meil seda mõista oleks.

Pauluse eesmärk on näidata armu valitsemist Seaduse üle. Ta alustab selle näitamisega, et armu tee on vanem kui käsu tee. Paulus jätkab tõestamist: kui leping on kinnitatud, ei saa seda muuta ega midagi enam lisada (s 15). Seega hilisem Seadus ei tühista varasemat usuteed.

Rabidele meeldis kasutada argumente, mis sõltusid üksikute sõnade tõlgendustest. Nad võisid terve teoloogia rajada ühele sõnale. Paulus võtab samuti ühe sõna Aabrahami loost ja rajab oma argumendid sellele. 1Ms 17:7, 8 ütleb Jumal Aabrahamile: ”Ma teen lepingu enese ja sinu vahel, ja sinu soo vahel...” Oma pärandi kohta ütleb Jumal:”Ja ma annan sinule ja sinu soole pärast sind selle maa...”. Otsetõlge on mitte sugu, vaid seeme. Pauluse väide on, et sõna “seeme” kasutatakse ainsuses – seega Jumala tõotus ei viita suurele rahvahulgale, vaid üksikisikule (s 16).

Paulus väidab, et see üks, kelles leping teostus, oli Jeesus Kristus. Järelikult tee rahuni Jumalaga on see usutee, mida käis Aabraham (s 18). Me peame käima sama teed, uskudes Jeesusesse Kristusesse, kelles täitus Aabrahamile antud tõotus (vt s 14).

Pauluse eesmärk on näidata armu valitsemist Seaduse üle.

Mõtle lähenevate jõulude valguses - mida tähendab sinu jaoks isiklikult see, et Jeesus meie maailma tuli. Või veel enam - mida tähendaks see sinu jaoks kui Ta ei oleks tulnud? Milline oleks su elu ilma armuta, mis ilmnes Tema tulemises, surmas ning ülestõusmises? Mille eest võlgned tänu üksnes Talle? Too oma tänu Tema ette.

Selle kommentaari autor: APÜ