Loe läbi alltoodud kirjakoht: Rm 15:1-7
Nõdrausuliste kohtlemisest1Aga meie, kes oleme tugevad, peame kandma jõuetute nõrkusi ega tohi elada enese meeleheaks.
2Igaüks meist olgu meelepärane ligimese heaks tema ülesehitamiseks.
3Kristuski ei taotlenud iseenesele meelepärast, vaid nagu on kirjutatud: "Nende teotamised, kes sind teotavad, on langenud minu peale."
4Sest mis iganes enne on kirjutatud, see on kirjutatud meile õpetuseks, et meil kannatlikkuse ja Pühakirja julgustuse kaudu oleks lootust.
5Kannatlikkuse ja julgustuse Jumal aga andku teile, et te mõtleksite sedasama omavahel Kristuse Jeesuse eeskuju kohaselt,
6et te ühel meelel ja ühest suust ülistaksite Jumalat ja meie Issanda Jeesuse Kristuse Isa.Üleskutse ühtsuseks7Seepärast võtke vastu üksteist, nõnda nagu ka Kristus on meid vastu võtnud Jumala kirkuseks.
Jeesuse ülempreesterlik palve oma maiste jüngrite ja nende kaudu uskuma hakkajate eest oli palve ühtsuseks - 'et nad oleksid üks nagu meie'1. Tänane kirjakoht viitab Jumalale kolma korda (s. 5, 6, 7) ja Jeesusele neli korda (s 3, 5, 6, 7). Tema on see, kes on teinud kristlaste ühtsuse võimalikuks. Tema kolmainus olemus Isa, Poja ja Püha Vaimuna demonstreerib täiuslikku ühtsust.
Suhtumised ja mõtlemisviisid maailmas sageli sõdivad ühtsuse vastu, sest inimesed on tihti enesekesksed ja taotlevad vaid omakasu. Teiselt poolt näeme me kolmainsuse vahel armastavaid suhteid, kus fookus on suunatud endalt teisele ning sellele vastavad ka teod 2. Jumal ise näitab meile, mida tähendab ühtsus kristlaste jaoks - teiste eest palvetamine, nende kõrval olemine, teiste heaks töötamine ja nende eest seismine, teistega jagamine ja nende ülesõhutamine.
Tõeline (mitte pinnapealne) ühtsus on Jumala and ja tuleb palvevastusena (s. 5). See ei väljendu lihtsalt tülide ja konfliktide puudumises. Koguduse keskel väljendub see lähedastes, üksteist aksepteerivates suhetes kõigi liikmete vahel, suhtumistes, mis eelkõige otsivad teiste, mitte enda meelehead ja teod, mis toetavad ja ehitavad üksteist pühakirja julgustuse varal üles.
Rooma tolleaja kodukirikud vajasid hädasti seda ühtsust, sest nende liikmete vahel esines radikaalseid erinevusi varasemate usuliste praktikate, erinevate hariduslike ja kultuuriliste taustade tõttu. Ühtsust on ka suurtes kogudustes raske saavutada, kuna lähedased suhted kõigi vahel ei ole lihtsalt võimalikud. Selletõttu on väikegrupid ja väiksemate kogukondade olemasolu nii tähtis. Vaid üks-ühele kontaktis inimeste vahel on võimalik toetada nõrgemaid liikmeid, armastada ja aksepteerida üksteist vaatamata vahel suurtele erinevustele ja üksteist vastastikku üles ehitada ühises suhtes, mille keskmeks on Jumala Sõna. See on, mis toob Jumalale au, kuna vaid Jumal võib korda saata selle, mis on võimatu.
1 - Jh 17:11, 21-23
11Ja mina ei ole enam maailmas, kuid nemad on maailmas, ning minatulen sinu juurde. Püha Isa, hoia neid oma nimes, mille sina andsidmulle, et nad oleksid üks nii nagu meie!
21et kõik oleksid üks, nii nagu sina, Isa, minus ja mina sinus, etnemadki oleksid meis, et maailm usuks, et sina oled minu läkitanud.22Ja mina olen andnud neile selle kirkuse, mille sina oled andnudmulle, et nad oleksid üks, nii nagu meie oleme üks:23mina neis ja sina minus, et nad oleksid täielikult üks, nii etmaailm tunneks ära, et sina oled minu läkitanud ja et sa oled armastanudneid, nii nagu sa oled armastanud mind.
2 - Jh 14:16,26; 15:26; 16:14-15
16Ja ma palun Isa ja ta annab teile teise Lohutaja, et tema oleksteiega igavesti:26Aga Lohutaja, Püha Vaim, kelle Isa saadab minu nimel, temaõpetab teile kõik ja tuletab teile meelde kõik, mida mina teile olenöelnud.
26Kui tuleb Lohutaja, kelle ma teile Isa juurest saadan, TõeVaim, kes lähtub Isast, siis tema tunnistab minust.
14Tema kirgastab mind, sest ta võtab minu omast ja kuulutabteile.15Kõik, mis on Isal, on minu päralt, seepärast ma ütlesin, et tavõtab minu omast ja kuulutab teile.
Selle kommentaari autor: John Harris