Loe läbi alltoodud kirjakoht: Jh 9:24-34
Jeesus tervendab pimedalt sündinu24Nad kutsusid nüüd teist korda inimese, kes oli olnud pime, ja ütlesid talle: "Anna au Jumalale! Me teame, et see inimene on patune."
25Seepeale vastas too: "Kas ta on patune või ei, seda mina ei tea. Tean ainult ühte: ma olin pime, praegu aga näen."
26Nüüd nad küsisid temalt: "Mis ta sulle tegi? Kuidas ta su silmad avas?"
27Mees vastas neile: "Ma ju ütlesin teile, ent teie ei võtnud kuulda. Miks te tahate seda veel kord kuulda? Kas ka teie tahate hakata tema jüngriteks?"
28Ja nad sõimasid teda ja ütlesid: "Sina oled tema jünger, meie oleme aga Moosese jüngrid.
29Meie teame, et Jumal on rääkinud Moosesega, aga kust tema on, seda me ei tea."
30Mees kostis neile: "See ongi imelik, et teie ei tea, kust ta on, ja ometi on ta avanud mu silmad.
31Me teame, et Jumal ei kuule patuseid, ent kui keegi on jumalakartlik ja teeb tema tahtmist, siis seda ta kuuleb.
32Veel ilmaski pole kuuldud, et keegi oleks avanud pimedalt sündinu silmad.
33Kui tema ei oleks Jumala juurest, ei suudaks ta teha midagi."
34Nad kostsid talle: "Kas sina, kes sa oled sündinud lausa pattudes, tahad meid õpetada?" Ja nad heitsid ta kogudusest välja.
Meie loo järg pakub huvitava kontrasti. Variserid soovitavad mehel “Jumalale au anda” oma tervenemise eest (s 24) , samas kui nad ise tegelikult ei ole huvitatud Jumala aust. Tegelikult on nende huviks et mees “räägiks tõtt “ Jeesuse kohta - elik siis seda, et keegi kes tõeliselt Jumala tegusid teeb, ei saa ju hingamispäeva rikkuda! Kuid mida enam nad oma pressingut mehele jätkavad, seda enam saab mehele selgeks Jeesuse tegelik loomus. Juba on mees lakanud nimetamast Jeesust “inimeseks” (s 11) ning kutub teda nüüd nimega “prohvet” (s 17). Veelgi enam - ta avaldab oma arusaamist juhtunust kasvava valmisolekuga hakata Jeesuse järgijaks (s 25, 27) - ja see annab tõesti Jumalale au!Pane tähele kuidas variseride vastus näitab ka nendepoolset äratundmist mehe usu kasvamisest - “Sina oled tema jünger!” - kuigi öeldud suure rõhuga, on siiski negatiivne, väljaarvav märkus. Sealsamas kasvab ka variseride poolne Jeesuse “väljaarvamine” - ta ei ole nende meelest mitte keegi võrreldes Moosesega, kellel on suured teened ja auväärsus! Tervenenud mees aga jätkab oma usu kasvamise demonstreerimist näidates ka variseridele kätte nende tõelise koha (s 31,33).Variserid põlastavad mehe hinnangut, ja siiski ei saa nad kuidagi eirata tema poolt neile antud alusteoloogia õppetundi - selles kõiges aga taandarenevad nad omaenese arengus viimaks kuritarvitamise ja totaalse hülgamiseni. Nii näeme tänases tekstis kahte erisuunalist arengut - usu kasvamist ja kahanemist, kuigi variserid seda kindlasti nii ei näinud. Nende mureks oli usu peensuste üle vaidelmine -teoreetiline debatt - vastukaaluks tervenenud mehe reaalsele kogemusele.
Selle kommentaari autor: Paul Woodbridge