Loe läbi alltoodud kirjakoht: Ap 13:13-25
Paulus ja Barnabas Pisiidia Antiookias13Aga Paulus ja tema kaaslased purjetasid edasi Pafosest ja tulid Pergesse, Pamfüüliamaale. Seal Johannes lahkus neist ja pöördus tagasi Jeruusalemma.
14Aga nemad läksid Pergest edasi ja jõudsid Pisiidia-poolsesse Antiookiasse. Hingamispäeval läksid nad sünagoogi ja istusid maha.
15Pärast Seaduse ja Prohvetite ettelugemist läkitasid sünagoogi vanemad neile sõna: "Mehed-vennad, kui teil on mõni julgustussõna rahva jaoks, siis öelge!"
16Siis tõusis Paulus üles, viipas käega ja ütles:"Iisraeli mehed ja teie, kes kardate Jumalat, kuulge!
17Iisraeli rahva Jumal valis ära meie isad ja tegi nendest suure rahva, kui nad olid pagulastena Egiptuses, ja ta tõi nad sealt välja kõrgele tõstetud vägeva käega.
18Ja ligi nelikümmend aastat talus ta nende kombeid kõrbes;
19ja ta hävitas seitse rahvast Kaananimaal ja andis nende maa neile pärandiks
20ligi neljasaja viiekümneks aastaks. Ja pärast seda andis ta neile kohtumõistjaid prohvet Saamueli ajani.
21Ja seejärel nad palusid endale kuningat, ja Jumal andis neile neljakümneks aastaks Sauli, Kiisi poja, mehe Benjamini suguharust.
22Ja kui ta selle oli tagandanud, äratas ta neile kuningaks Taaveti, kellest ta ka tunnistas: "Ma olen leidnud Taaveti, Iisai poja, endale meelepärase mehe, kes teeb kõik mu tahtmist mööda."
23Sellesama mehe soost on Jumal oma tõotust mööda toonud Jeesuse Iisraelile Päästjaks.
24Enne tema tulekut kuulutas Johannes meeleparandusristimist kogu Iisraeli rahvale.
25Kui Johannes oli oma elukäiku lõpetamas, ütles ta: "Mina ei ole see, kelle te arvate minu olevat, kuid vaata, pärast mind tuleb see, kelle jalatsit jalast päästma mina ei ole väärt."
Meie ette on asetatud meie vaimuliku kutsumise joonis. Jeesus on meid kutsunud, et välja läkitada, ning selleks on vaja, et oleksime õiges kohas õigel ajal õige sõnumiga. Vaimust juhituna on Paulus koos kaaslastega Pisiidia poolses Antiookias. Nad lähevad sünagoogi mis on igati õige paik kohtumiseks nendega kes otsivad Jumalat. Õige aeg saabub siis kui peale pühakirja lugemist kutsub sünagoogi juht jagama külalisi rahvale julgustavat sõnumit ( s 15). Nad jagavat õiget sõnumit, päästesõnumit ( s 26) mida rahvas on oodanud.
Mõtiskle selle sõnumi üle. Paulus selgitab kuulajatele kuidas Jumala käsi kujundab ajalugu. Keset tühist ning räpast inimtegevust, viib Jumal täide oma suveräänseid eesmärke. Ajalugu on ju tegelikult usu ning faktide sulam. Iisraeli valimine Jumalale eriliseks tööriistaks kuulub usu valdkonda. Aga sellest usu pühamust voolab välja faktide jõgi millest moodustub nende ajalugu, ning mille üks tähtsündmusi on Iisraeli vabastamine Egiptusest. Jumal hoolitses ühtviisi täiuslikult nii selle eest et nad said enesele head valitsejad (s 21, 22) kui ka poliitilise vabaduse ( s 17-19). Jumal andis neile nii kohtunikud kui kuningad. Hea valitsemise alus tuleb valitsejate jumalakartusest, kui valitsejad näevad iseendid Jumala teenritena, just nii nagu tegi seda kuningas Taavet. Ja seetõttu peab vaimsus asetsema poliitika keskmes.
Taoline pühakirja mõistmine esitab väljakutse meile ka täna sellel sekulaarsel ajastul.
Paljude jaoks tähendab Jumalale läbi valitsemise kuuletumine lihtsalt jumala mängimist ning tõelise valitsemise taandamist jõu ning rõhumisemängudeks.
Selle kommentaari autor: Valson Thampu