Loe läbi alltoodud kirjakoht: Ps 144
Kuninga palve õnnistuse saamiseks1Taaveti laul.
Tänatud olgu Issand, mu kalju, kes õpetab mu käsi lahinguks ja mu sõrmi sõjaks,
2tema, kes on mu heldus ja mu mäelinnus, mu kindel varjupaik ja mu päästja, minu kilp ja see, kelle juures ma pelgupaika otsin; ta alistab minule mu rahva.
3Oh Issand! Mis on inimene, et sa tahad teda tunda? Mis on inimlaps, et sa paned teda tähele?
4Inimene on tuuleõhu sarnane: tema päevad on nagu mööduv vari.
5Issand, kalluta oma taevaid ja tule alla, puuduta mägesid, et need suitseksid!
6Löö välku ja pilluta nad laiali, läkita oma nooled ja peleta neid!
7Siruta oma käed ülalt, päästa ja tõmba mind välja suurest veest, võõramaa laste käest,
8kelle suu räägib tühja ja kelle parem käsi on valetaja käsi!
9Jumal, ma laulan sulle uue laulu! Ma mängin kümnekeelsel naablil sinule,
10kes annad abi kuningaile, kes päästsid oma sulase Taaveti kurja mõõga eest.
11Päästa mind ja vabasta mind võõramaa laste käest, kelle suu räägib tühja ja kelle parem käsi on valetaja käsi,
12et meie pojad oleksid noorpõlves nagu hästi kasvatatud taimed, ja meie tütred nagu templi ehituses ilusasti voolitud nurgasambad,
13et meie aidad oleksid täis ning annaksid iga liiki vilja, et meie lambakari kasvaks tuhandekordseks ja kümne tuhande kordseks meie nurmedel,
14et meie veised oleksid tiined, et ei juhtuks kahju ega kaotust, et ei oleks hädakisa meie tänavatel!
15Õnnis on rahvas, kelle käsi nõnda käib. Õnnis on rahvas, kelle Jumal on Issand.
Iisraeli rahvas vaatas tagasi kuningas Taaveti valitsemisajale nagu kuldsele ajastule, mil kodumaal oli rahu ja heaolu ning naabritel tuli Iisraeliga arvestada. Kui erinev olukord pärast pagenduses viibijatel, kelle jaoks see psalm oli tõenäoliselt kirjutatud. Meenuta Nehemjat. Kuningat enam polnud ja Jumala rahvas elas keset võimsaid võõramaalasi. Sarnasel moel vaatavad paljud kristlased ka täna tagasi aega, kui kristlik usk ja moraal olid normiks (kasvõi nime poolest), kusjuures nüüd leiavad nad end ajastust, mida on kirjeldatud kui post-kristlikku, kus kirik on väike või puudub sel mõju ühiskonnas ja kus vaid väheste jaoks on kristlusel mõte.
Niisuguses olukorras pöördub laulik vanade laulude poole (Psalm 18 ja 33 peamiselt) ja kohandab need uuele olukorrale. Püha sõda (s 1,2) muutub ustavale usutunnistajale metafooriks, ja see on nii ka Paulusel, kui ta räägib Jumala sõjavarustusest, samuti sisaldub siin palve, et Jumal hoiaks jätkuvalt oma teenijaid selles (s 11).Ime tajumine, et suur Jumal hoolib väikesest inimlapsest muutub kaineks arusaamaks, et näiliselt kõikvõimsad rõhujad on väga ajutised ja mitteoluline nähtus Jumala püsiva eesmärgi valgel (s 3,4). Inimesed, kellele Jumal on Issand (s 15) ei moodusta küll enam riiki, mitte ka moodsat rahvust, vaid kogukonna, keda seob ebamoodne lojaalsus Issandale ja kes usuvad, et sellises lojaalsuses on tõeline varandus. Sellistest inimestest Jeesus kuulutas: "Õndsad on vaimust vaesed, sest nende päralt on taevariik. On hea ammutada jõudu meie traditsiooni varasalvest nii kaua, kui me ei püüa elada minevikus, mida enam ei ole, vaid pigem püüame elada ustavalt praeguses hetkes, ja nõnda pääseme tulevikku, mis ületab kõik meie unistused (s 12-14).
Selle kommentaari autor: Alasdair Campbell