Loe läbi alltoodud kirjakoht: Lk 5:27-39
Jeesus kutsub jüngriks tölneri27Pärast seda läks Jeesus välja ja nägi tölnerit, nimega Leevi, tollihoone juures istuvat, ja ütles talle: "Järgne mulle!"
28Ja Leevi tõusis, jättis kõik maha ja järgnes Jeesusele.
29Ja Leevi tegi Jeesusele oma kodus suure pidusöögi ja suur hulk tölnereid ja muid istus nendega koos lauda.
30Ent variserid ja nende kirjatundjad nurisesid tema jüngrite vastu: "Miks te sööte ja joote koos tölnerite ja patustega?"
31Ja Jeesus vastas neile: "Ei vaja arsti terved, vaid haiged.
32Ma ei ole tulnud kutsuma õigeid, vaid patuseid meeleparandusele."Paastumise küsimus33Nemad aga ütlesid talle: "Johannese jüngrid paastuvad sageli ja peavad palveaegu, nõndasamuti ka variseride jüngrid, sinu omad aga söövad ja joovad."
34Jeesus ütles neile: "Kas te võite peiupoisse panna paastuma sel ajal, kui peigmees on nende juures?
35Ent päevad tulevad, mil peigmees võetakse neilt ära, küll nad siis paastuvad neil päevil."
36Aga ta ütles neile ka tähendamissõna: "Keegi ei rebi paika uue kuue küljest, et parandada vana kuube, muidu ta ju rebib uue katki ning paik uue küljest ei sobi vana peale.
37Ja keegi ei vala värsket veini vanadesse nahklähkritesse, muidu värske vein rebestab lähkrid ja voolab maha ning lähkrid muutuvad kõlbmatuks,
38vaid värske vein tuleb valada uutesse lähkritesse.
39Ja keegi, kes on joonud vana, ei taha uut, vaid ütleb: Vana on maitsvam!"
Jeesuse teenimise kaudu tuleb otsekui uus värske õhu puhang, vaimulik energia ning on selge, et ta kaitseb seda nende vastu, kes eelistaksid vanaviisi edasi minna. Need kaks illustratsiooni, mida ta kasutab salmides 36-38 tunduvad aga omavahelises pinges olevat.
Enamik meist peab uusi riideid paremaks kui vanu ja lapituid. Veinitegijad aga peavad värsket veidi nooreks ja tooreks ning eelistavad küpsema ja kauem seisnud veini maitsebuketti ning mitmekülgsust ja just sellele tundub Jeesus viitavat salmis 39. Kas Jeesus siis kinnitab, et tema kriitikuil on põhjust sõna võtta?
Variserid ja kirjatundjad neis jutustustes on tüüpilised vaimulikud juhid, kes püüavad “toota” moraalset ja distsiplineeritud elu elavaid inimesi, kes väldivad Jumala seatud piiridele ligilähedalegi minekut (s 30,33). Variserid uskusid, et taoline käitumine õhutab Jumalat vabastama neid kiiremini roomlaste ikke alt ja taastama Iisraeli kuningriiki.
Jeesus aga paneb tähele juhtide karme hoiakuid mis rebivad juutide kogukonda suuri lõhesid. Need, kes roomalstega mingitki koostööd tegid - arvati kogukonnast välja, nii nagu ka need, kes võibolla vaesuse tõttu olid kinni jäänud prostitutsiooni.
Jeesus ei halvusta küpsete kogukondade väärtust ning distsiplineeritud elu kõrgeid standardeid. Ta slegitab, et paastumisel on vaimulikus elus oma koht ( s 35). Kuid veel rohkem rõhutab ta jätkuva teiste poole sirutamise vajadust. Neil pealtnäha ahneil, raha, võimu ja seksi järele haaravail inimestel oli tegelikult suur vaimulik janu. Kuid nende lisamine teiste hulka võis kogukonna kvaliteedi alla viia.
Uut veini valmistataksegi ju selleks et see tuleviku tarvis küpseks saaks; hetkel juba valmis olev vein, kui seda aga liiga kaua hoitakse, kaotab oma maitseomadused hoopis.
See, et Jeesus nautis Leevi poolt korraldatud banketti on märk ja viide, et Jumal igatseb vastu võtta need väljaarvatud inimgrupid oma kuningriiki. Jesaja kirjeldab seda kui suurt pidusööki (Js 25:6).
Selle kommentaari autor: Vera Sinton