Loe läbi alltoodud kirjakoht: Lk 22:63-71
Peetrus salgab Jeesuse63Aga mehed, kes Jeesust kinni pidasid, teotasid teda ja peksid.
64Nad katsid kinni ta silmad ja küsisid temalt: "Ütle prohvetlikult, kes see on, kes sind lõi?"
65Ja nad teotasid teda paljude pilkesõnadega.Suurkohus kuulab Jeesust üle66Ja kui valgeks läks, kogunes rahva vanematekogu, ülempreestrid ja ka kirjatundjad, ning nad viisid Jeesuse Suurkohtu ette
67ja ütlesid: "Kui sina oled Messias, siis ütle meile!" Aga tema ütles neile: "Kui ma teile ütleksin, ei usuks te mitte,
68ja kui ma küsiksin, ei vastaks te mitte.
69Ent nüüdsest peale istub Inimese Poeg Jumala väe paremal käel."
70Aga nad kõik ütlesid: "Sina oled siis Jumala Poeg?" Aga Jeesus lausus neile: "Need on teie sõnad, et mina olen."
71Nemad aga ütlesid: "Mis tunnistust meil veel on vaja? Oleme ju ise seda kuulnud tema suust!"
Pärast vahistamist käis Jeesus läbi kolmest kohtust. Kõigepealt toimus juudi kohtuprotsess, enne täielikku Suurkohtu istungit ülempreestri Kaifasega eesotsas (22:66-71). See ülekuulamine, mis algas kohe peale Jeesuse vahistamist (22:54-65), jõudis ametliku lõpuni järgmisel hommikul. Peaaegu kohe seejärel toimus Rooma kohtuprotsess Pilaatuse, Rooma asevalitseja juhtimisel (23:1-7). Seejärel viidi Jeesus Heroodes Antipase ette, kes oli Heroodes Suure poeg ja Galilea ning Perea nelivürst.
Enne Suurkohtu ette viimist süüdistati Jeesust jumalateotuses, kuna ta väitis end olevat Jumala Poja (22:70,71). Kuid ainult Rooma võimud võisid surma mõista, niisiis Jeesus toodi Pilaatuse juurde tagasi. Usulisele süüdistusele lisati oskuslikult poliitiline mõõde, mida Pilaatus ei julgenud ignoreerida (23:2).
Jeesust süüdistati: (1) mässumeelsuse õhutamises, (2) maksude maksmatajätmise propageerimises ning (3) väites, et ta on kuningas. Pilaatus lükkab need süüdistused tagasi ja deklareerib, et Jeesus on süütu (23:4,14,22). Olles teadlik oma üsna kahtlasest mainest keiser Tiberiuse juures, ei julge Pilaatus vabastada Jeesust, et mitte anda juudi võimudele võimalust esitada tema peale ametlik kaebus Rooma. Nii jääb ta ootele, saates kohtuasja edasi Heroodesele (23:7).
Täna on Jeesus otsekui ikka kohtus - kõikvõimalike arvamuste rägastiku keskel. Jeruusalemma kohtuprotsessi ajal jüngrid põgenesid. Johannes ja Peetrus jäid küll lähedusse, kuid Johannes jäi ema juurde ja Peetrus eitas, et ta tundis Jeesust. Nüüd on teisiti: Jeesusel on kaitsemeeskond. Nende juht on Püha Vaim, eestkostja, kes veenab võimsalt, et õigus on Jeesuse poolel. See eestkostja kutsub meid tunnistama Jeesuse poolt. Kui me aga ignoreerime seda kutset, kas on siis ime, et enamik inimesi ei usu Jeesust?
Selle kommentaari autor: Fergus Macdonald