Loe läbi alltoodud kirjakoht: Jh 17:1-19
Jeesuse ülempreesterlik palve1Seda rääkis Jeesus. Ja ta tõstis oma silmad taeva poole ja ütles: "Isa, tund on tulnud, kirgasta oma Poega, et ka Poeg kirgastaks sind,
2nagu sina oled talle andnud meelevalla kõigi olendite üle, et ta annaks igavese elu igaühele, keda sina talle oled andnud.
3Aga igavene elu on see, et nad tunneksid sind, ainsat tõelist Jumalat, ja Jeesust Kristust, kelle sina oled läkitanud.
4Mina olen sind kirgastanud maa peal, lõpetanud töö, mille sa mulle andsid teha,
5ja nüüd kirgasta ka sina, Isa, mind enese juures selle kirkusega, mis mul oli enne maailma rajamist sinu juures!
6Ma olen teatavaks teinud sinu nime inimestele, keda sina mulle oled andnud maailmast. Nad olid sinu omad, ja sina oled andnud nad mulle ning nad on pidanud sinu sõna.
7Nüüd on nad ära tundnud, et kõik, mis sina oled andnud mulle, on sinu juurest,
8sest need sõnad, mis sa oled andnud mulle, olen mina andnud neile ja nemad on need vastu võtnud ja tõesti ära tundnud, et ma olen pärit sinu juurest, ning uskunud, et sina oled minu läkitanud.
9Mina palun nende eest, maailma eest ma ei palu, vaid nende eest, keda sina oled mulle andnud, sest nad on sinu omad.
10Ja kõik minu oma on sinu oma ja sinu oma on minu oma, ning mina olen kirgastatud nendes.
11Ja mina ei ole enam maailmas, kuid nemad on maailmas, ning mina tulen sinu juurde. Püha Isa, hoia neid oma nimes, mille sina andsid mulle, et nad oleksid üks nii nagu meie!
12Kui ma olin koos nendega, siis ma hoidsin neid sinu nimes, mille sina andsid mulle, ja varjasin neid ning ükski ei hukkunud neist peale hukatuse poja, et Kiri läheks täide.
13Nüüd aga tulen ma sinu juurde ja räägin just seda maailmas, et minu rõõm oleks täielikult neis enestes.
14Mina olen andnud neile sinu sõna ning maailm on vihanud neid, sest nemad ei ole maailmast, nii nagu minagi ei ole maailmast.
15Ma ei palu, et sa võtaksid nad ära maailmast, vaid et sa hoiaksid neid kurja eest.
16Nemad ei ole maailmast, nii nagu minagi ei ole maailmast.
17Pühitse neid tões: sinu sõna on tõde!
18Nii nagu sina läkitasid minu maailma, läkitan ka mina nemad maailma.
19Ja ma pühitsen ennast nende eest, et ka nemad oleksid pühitsetud tões.
Jeesuse kõige pikem, meieni jõudnud palve on palvetatud tema elu tipphetkel, vahetult enne tema reetmist ning arreteerimist, ning seepärast kannavad ka selle palve sõnad ääretult olulist tähendust. Olles teadlik oma peatsest ristilöömisest, ei palveta Jeesus mitte iseenese suuruse märkamise pärast, vaid et Tema Isa võimsus ja suurus võiks ilmsiks saada (s 1). Jeesuse peamine hool on, et inimesed võiksid ära tunda Isa, sellena kes Ta tõeliselt on (s 3).
Jeesus palve täidab siin terve peatüki ja selle võib jagada kolmeks: palve enda pärast (s 1-5), palve jüngrite pärast (s 6-19) ning palve tuleviku koguduse pärast (s 20-26). Palves sisalduvaid mõtteid oleme kohanud juba Johannese evangeeliumi eelnevais peatükkides, ometi näitab just see peatükk erilise sügavusega Isa ja Poja vahelise osaduse ja ühenduse intensiivsust ning intiimsust. See palve tõuseb uuele kõrgusele, andes tervele Jeesuse “elule siin maa peal” kõrgema, taevase eesmärgi ja perspektiivi. Teatud mõttes kajavad sellest palvest vastu Johannese evangeeliumi algussalmid - Jeesus on tulnud Jumala juurest ning on üks Jumalaga. Samas sulgeb see ka ringi - tuues Tema teekonna tagasi sinna, kust see algas.
Jeesuse eriliselt lähedane suhe oma Isaga ilmneb Tema palvest olla üks oma Isaga nii, nagu nad olid seda enne (s 5). See peatse kojutulemise tähenduslikkus saab siin epohhiületavad mõõtmed - maapealse missiooni lõpetamisele järgneb uus, tulevikuajastu.
Seda palvet on sageli nimetatud Jeesuse “ülempreesterlikuks palveks” - sest otsekui preestril tuli end pühitseda enne eraldamist püha toimetuse täitmiseks (2Ms 28.41), nii “pühitseb” end siin ka Jeesus enne enese äraandmist ristil (s 19). Samamoodi kui juutide ülempreester pidi Suurele Lepituspäevale (3Ms 16:4) vastu minnes kümblema- valmistab Jeesus end siin aegade kõige suurema ohvri toomiseks. Sest seal ristil saab ta rippuma nagu preester, aga ka kui ohver. Oma elu ohverdamise ning vere valamise toimepanemises osaleb Ta vabatahtlikult, olles end täiesti ja kõiges selleks üleandnud, üleni pühendudes Jumalale ka surmas, nii nagu ta oli seda elus.
“Tund on tulnud” (s 1). Johannese evangeeliumis mainitakse üsna sageli Jeesuse “tundi” (2:4; 7:30; 8:20). Alguses võis tekkida küsimus, mis tunnist juttu on ning mida see toob, nüüd aga osutab evangeeliumi lugu üheselt, et see on Jeesuse ristilöömise ja lahkumise tund (12:23; 13:1). Ometi on see lahkumise ja suremise tund täis auhiilgust - ja mitte ainult taevassemineku kirkust, vaid ka risti kirkust, sõnakuulmise auhiilgust ning auhiilgust täidetud ülesandest ja Jumalale ära antud elust nii tugevuses kui kannatuses.
Läbi evangeeliumi on Jeesus kõiges täitnud Isa tahet, teinud Isa tööd ning taotlenud Isale austust ning kiitust (4:34; 5:36; and 5:41; 7:18; 8:50). Nüüd palub Ta, et Isa austaks ka teda - mitte väljaarvutatud tasu mõttes, vaid peegeldusena suhtest, milles ta on elanud, kinnitusena Jeesuse valitud teele ning usaldusele. Üsna sageli võime näha sama mustrit ka meie jumalateenimises - see mida Jumal kõige enam hindab ning austab, on täielikult äraantud elu, mis valatakse välja armastuse ja teenimises.
Selle kommentaari autor: APÜ