Loe läbi alltoodud kirjakoht: Jesaja 7:10-25
Ettekuulutus Immaanueli sünnist10Ja Issand käskis öelda Aahasele veel seda:
11"Küsi enesele Issandalt, oma Jumalalt, tunnustäht sügavusest või kõrgusest!"
12Aga Aahas vastas: "Ma ei küsi ega kiusa Issandat!"
13Siis Jesaja ütles: "Kuulge ometi, Taaveti sugu! Ons teil veel vähe inimeste vaevamisest, et te ka mu Jumalat vaevate?
14Sellepärast annab Issand ise teile tunnustähe: ennäe, neitsi jääb lapseootele ja toob poja ilmale ning paneb temale nimeks Immaanuel.
15Ta sööb võid ja mett, kuni ta mõistab põlata halba ja valida head.
16Sest enne kui poeglaps mõistab põlata halba ja valida head, laastatakse see maa, mille kahe kuninga ees sa tunned hirmu.
17Issand laseb tulla sinule ja su rahvale ning su isa soole Assuri kuninga läbi päevi, milliseid ei ole olnud Efraimi Juudast lahkumise ajast.
18Sel päeval vilistab Issand kärbseid Egiptuse jõgede lähteilt ja mesilasi Assuri maalt,
19ja need kõik tulevad ning laskuvad järskudesse orgudesse ja kaljulõhedesse, kõigisse kibuvitsapõõsastesse ja kõigisse jootmispaikadesse.
20Sel päeval lõikab Issand noaga, mis on palgatud teiselt poolt jõge, Assuri kuninga kaudu - teie pea- ja häbemekarvad maha ning rebib habemedki ära.
21Sel päeval saab igaüks pidada ainult ühe noore lehma ja paar lammast,
22ja nende piimaanni rohkuse tõttu on süüa võid, sest võid ja mett söövad kõik, kes maale alles jäävad.
23Sel päeval jääb iga paik, kus oli tuhat viinapuud, tuhat hõbeseeklit väärt, kibuvitstele ja ohakaile.
24Sinna minnakse noolte ja ambudega, sest kogu maa on täis kibuvitsu ja ohakaid.
25Ja mitte ühelegi mäele, mida nüüd kõplaga rohitakse, ei minda enam kibuvitste ja ohakate kartuse pärast: need jäävad härgade uitepaigaks ja lammaste tallermaaks."
Tänane kirjakoht on on tuntud Messia tuleku prohveteering, mille üle on palju arutletud. Traditsiooniline juutlus ei tunnista üleloomulikku neitsistsündi, mida evangeeliumid kinnitavad Jeesuse kohta (Mt 1:18; Lk 1:26-35). Tunnustäht, mida tähistab nimi Immaanuel (Jumal meiega), on üks neljast Jesaja varase kuulutuse nn poja-tunnustähest. Selle mõtteks on imeline päästmine, nii kuningas Aahase ajal kui meiegi päevil.
Süüria ja põhjapoolne kuningriik (Iisrael) ühinevad Assüüria vastu ning nõuavad, et ka Juuda nendega ühineks. Aahas on keerulises olukorras. Ta keeldub liidust ega vali ka neutraalsust. Ta teeb hoopis saatusliku otsuse paluda Assüürialt kaitset (2Kn 16). Selle järgneb sissetung. Jesaja mõistab hukka kuninga usupuuduse ja võltsvagaduse tunnustähega imelisest lapsesünnist, kelle nimi on “Jumal meiega”. Lisatud on kirjeldus lapse toitumisest, mis tõenäoliselt kinnitab sõnumi mõtet: Jumal päästab Juuda tema vaenlaste käest. Heebreakeelne sõna almah on tõlgitud kui neitsi, kuid üldiselt tähendas see noort naist, kes võis ka abielus olla. Kreekakeelne Vana Testament (Septuaginta) eeldab, et tegemist on vallalise noore naisega, kes polnud olnud seksuaalsuhtes. Seepärast kasutatakse kreekakeelset sõna parthenos. Sama sõnaga tähistati Ateenas asuvat tarkuse jumalanna Ateena templit (Parthenon), kes oli samuti neitsi.
Ka see lisab Jeesuse neitsistsünnile evangeeliumides suuremat kaalu. Laiemas plaanis tähendab Jesaja sõnum lootust kõigile rahvastele. Meie tunnustäht täna on Kristus, kes on “Jumal meiega”, inimkonna Päästja.
Selle kommentaari autor: APÜ