Loe läbi alltoodud kirjakoht: Mt 6: 7-15
Jeesuse mäejutlus7Palvetades ärge lobisege nii nagu paganad, sest nemad arvavad, et neid võetakse kuulda nende sõnaohtruse tõttu.
8Ärge siis saage nende sarnaseks, sest teie Isa teab, mida teile vaja läheb, enne kui te teda palute!
9Teie palvetage siis nõnda: Meie Isa, kes sa oled taevas! Pühitsetud olgu sinu nimi!
10Sinu riik tulgu, sinu tahtmine sündigu nagu taevas, nõnda ka maa peal!
11Meie igapäevast leiba anna meile tänapäev!
12Ja anna meile andeks meie võlad, nagu meiegi andeks anname oma võlglastele!
13Ja ära saada meid kiusatusse, vaid päästa meid ära kurjast! [Sest sinu päralt on riik ja vägi ja au igavesti. Aamen.]
14Sest kui te annate inimestele andeks nende eksimused, siis annab ka teie taevane Isa teile andeks,
15kui te aga ei anna inimestele andeks, siis ei anna ka teie Isa teie eksimusi andeks.
Tõdedes, et tõeline kristlik vagadus saab alguse armastusesuhtest Isaga, annab Jeesus järgmiseks mudeli palve sisu ning iseloomu kohta. Ühest küljest annab Ta selle nagu tõelise palve nii, et “Meie Isa palvest” on saanud pühendumise keskne sammas läbi ajaloo ning üle maailma. Teisalt aga on see mudeliks igasugusele palvetamisele: aken näitamas kõike, milline üks palve peaks olema. Need lühikesed salmid osutavad meile, miks palvetame, mille eest võiksime palvetada ning mis võib sündida kui palvetame.
Vastuse küsimusele miks palvetame, leiame Jumala loomuses - kes Ta on, kus Ta on ning mida teeb. Jumal on Isa, kellele saab läheneda ning ligi minna (s 9), ning kellel on otsekui kotkapilk märkamaks iga olukorda ning vajadust millega silmitsi oleme. Miski ei jää Talle saladuseks ning Tema soov on meie maapealsesse toimetamisse tuua taevast rõõmu ning õnnistust.
Palve sisu kätkeb endas kõike mida igapäevaselt tarvis on. Vajame elementaarset eluks (s 11) ning see on rohkem kui pelgalt leib - pigem kõik, mida vajame, et minna päevast läbi ( Mt 4:4). Me vajame ka andeksandmise väge, et see mis meie ümber on purustatud ja haavatud, võiks saada terveks (s 12). See on kahepoolne vägi, sama tsükliline nagu hingamine - vägi nii anda kui ka vastu võtta.
Palve sisu juurde kuulub ka Jumala juhtimine ning kaitse (s 13). Õppides kõndima vabas suhtlemises koos Jumalaga kui Isaga, õpime tundma ka Tema juhtimist - ja see juhatab meid ellu, mitte katsumustesse ning kiusatustesse ning viimselt päästab meid ära kurja võimalikkusest ning meelevallast. Ja see on eesmärk, mille pärast tasub palvetada ning rõõm mille pärast paastuda.
Selle kommentaari autor: Gerard Kelly