Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Leebe distsipliin

Teisipäev, 5. Juuli 2016

Loe läbi alltoodud kirjakoht: 2Kr 10:1-11

Pauluse kaitsekõne
1Aga mina, Paulus, julgustan teid Kristuse tasaduse ja leebuse läbi, mina, kes ma teie palge ees olevat alandlik, kuid eemal viibides julge teie vastu.
2Ma palun teid, et ma teie juures viibides ei peaks olema julge selles meelekindluses, millega ma kavatsen vastata nendele, kes arvavad meid lihaliku loomuse järgi kõndivat.
3Sest ka lihalikus ihus elades ei sõdi me selle loomuse järgi,
4meie võitluse relvad ei ole ju lihalikud, vaid need on Jumalas vägevad kindluste mahalõhkumiseks. Me kummutame targutused
5ja purustame iga kõrkuse, mis tõstab end jumalatunnetuse vastu, ja me võtame vangi Kristuse sõnakuulmisse kõik mõtted
6ja oleme valmis nuhtlema iga sõnakuulmatust, kui teie sõnakuulelikkus on saanud täielikuks.
7Vaadake silmanähtavat! Kui keegi on veendunud, et ta on Kristuse päralt, arvestagu siis eneses ka seda, et nagu tema ise on Kristuse päralt, nii oleme seda ka meie.
8Sest kui ma ka kiitleksin meie meelevallast, mille Issand on andnud teie ehitamiseks ja mitte mahalõhkumiseks, siis ma ei jääks häbisse.
9Aga ma ei taha jätta muljet, nagu püüaksin ma teid kirjadega hirmutada.
10„Jah, tema kirjad,” öeldakse, „on küll kaalukad ja võimsad, kuid ihulikult meie juures olles on ta nõder ja ta sõna on armetu.”
11Niisugused arvestagu, et me oleme kohal olles samasugused kui eemalt oma kirjade sõnades.

"Tasadus ja majesteetlikkus, inimlikkus ja jumalikkus, täiuslikus kooskõlas….kummardu Ta ette ja ülista, selline on meie Jumal!” (Graham Kendrick © 1986 Kingsway’s Thankyou Music )

Evangeelium loob uue eluviisi. Evangeeliumi kuulutamise (s 16) eesmärk on luua kogukondi, kus seda praktiliselt ka välja elatakse ning kus ei toimita “selle maailma meelsuse” (ehk “lihaliku loomuse” s 2) järele. Jumal tahab, et evangeeliumi kohane eluviis rakenduks kogu meie elus tervikuna. Tänases peatükis kohaldab Paulus seda põhimõtet juhtimises. Meelevald peab toimima selle mõjualuste heaks ja kasuks, mitte aga juhtide eneste kasuks, nende “üles ehitamiseks” (s 8) . Meelevalla eesmärgiks on kuulekus Kristusele (s 5) - mitte juhuslikult vaid kuulekuses juhile. Suurim eeskuju meile selles on Jeesus ise.

“Selle maailma” standardite kohaselt on “tasadus ja leebus” nõrkused, Jumala majapidamises on need aga tugevused. Lihakssaanuna Kristuses on tasadus kannatlik tugevus: tugevus alluda Jumalale ning olla kasutatud nii nagu Tema seda juhib, mitte aga sõltudes reaktsioonidest teistele inimestele. Paulus on tulemas Korintosesse, et kogudust korrigeerida. Tema kannatlikkust ja leebust on valesti tõlgendatud -  nõrkusena; nagu oleks ta eemal olles küll julge, aga kohal olles kartlik (s 1,10). Nüüd peab ta kogudusse poetunud võõrastele, kes on juhtimise enda kätte haaranud, vastanduma, ning nad koguduse keskelt eemaldama; lisaks aga tegelema ka tõsiste möödapanekutega korintlaste usuelus.

Pauluse varustus selleks ülesandeks on täielikult olemas - tal on vaimne vägi, vastupidiselt tema kriitikute strateegiale, kes toetuvad eneseupitamisele, halvustavale võrdlemisele teistega, ning taotlevad majanduslikku kasu. On inimesi, kes Pauluse autoriteedi ja meelevalla seavad ka nüüd kahtluse alla, ning teisi, kes lisaks kahtlevad tema järjepidevuses. Pauluse ainuke kaitse on Jumala heakskiit (s 18). Jumal toetab neid, kes elavad Kristuse eeskujul, aga kristusekohane juhtimisstiil peab alati arvestama mittemõistmisega.

 
Milline võiks sinu kontekstis välja näha kristusekohane, hästi toimiv kogudus? Issand, mõnikord suudan ma olla kanntlik ning teha nii nagu on õige. Palun kingi mulle enam järjepidevust, toimida õiglaselt, õigel viisil ja õigel ajal.

Selle kommentaari autor: Graham Gray