Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Lubadus on lubadus

Kolmapäev, 15. Veebruar 2017

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Gl 3:15-22

Aabrahami usust ja õnnistuse tõotusest
15Vennad, ma toon inimliku näite. Teatavasti ei saa inimese tehtud testamenti keegi tühistada ega sellele midagi juurde lisada.
16Aga tõotused on antud Aabrahamile ja tema soole. Ei öelda: „Ja sinu sugudele”, otsekui paljude kohta, vaid nagu ühe kohta: „Ja sinu soole”, kes on Kristus.
17Ma ütlen seda: Jumala poolt varem tehtud testamenti ei saa nelisada kolmkümmend aastat hiljem antud Seadus muuta kehtetuks, nii et see tühistaks tõotuse.
18Sest kui pärand tuleks Seaduse alusel, siis see ei tuleks enam tõotuse alusel; Jumal on aga Aabrahamile armu osutanud tõotusega.
Seaduse otstarve
19Milleks siis Seadus? See on üleastumiste pärast juurde lisatud, kuni tuleb sugu, kelle kohta oli antud tõotus, ja see on seatud inglite kaudu vahendaja käe läbi.
20Üksainus ei vaja vahendajat, Jumal on ju üks.
21Kas Seadus on siis Jumala tõotuse vastu? Ei mingil juhul! Sest vaid siis, kui oleks antud seadus, mis suudab teha elavaks, tuleks õigus tõepoolest seadusest.
22Kuid Pühakiri on kõik oleva allutanud patule, et tõotus antaks neile, kes usuvad, usust Jeesusesse Kristusesse.

Kui üks sinu mistahes soov täna täidetaks, milline see oleks? Palu, et võiksid endale soovida sedasama, mida Jumal sulle soovib.

Ühes mulle tuttavas kirikus on vitraažidega aknad, millel on kujutatud Vana ja Uut Testamenti, ning need on vastavalt nimetatud “Seaduseks “ ja “Armastuseks”. Mõnikord kristlased vastandavad neid kaht Jumala toimimise erinevat faasi, kuid Paulus ei esitle neid nii. Tema näeb Vana Testamenti kui lõputa lugu, mis sirutub horisondi taga oleva tõotuse poole. Vana Testament on janu; Uus Testament vesi. Aabrahami lugu 1.Moosese raamatus on osa Iisraeli igatsusest “seemne”, saabuva poja järele, kes muudaks Jumala armu nähtavaks väga elaval ja täiesti uuel viisil. Ja temas saab Jumala tõotus täidetud. Lootus riietatakse lihaga, ning nagu eilsest tekstist lugesime, saab Aabrahami õnnistus osaks kõikidele peredee üle maailma.

Käsuseadus, mille Mooses tõi vaid mõned sajandid Aabrahami järel, ei võinud tuua lootust. Seadusel oli kindel eesmärk. See anti, “üleastumiste” pärast (s 19). See andis nime ja defineeris patu, osutades üheselt ja positiivselt õigete toimimismustrite poole, kuid selles sisaldus ühtlasi ka frustratsioon, sest rangele seadusele on samas ka väga raske kuuletuda. Tundub, et just seda pidas Paulus silmas kui ta rääkis “needusest” (s 10). Iisraeli teekond käsuseadusega osutus tõrksaks ning keeruliseks teeks, sirge ja kindla teeraja asemel. Iisraeli ajalugu sisaldab nii suuri rõõme kui ka täielikke hävimisi. Jeesuses aga oli  “needus” nüüd eemaldatud - üles tõstetud, täideviidud ja anulleeritud (s 13).

Pauluse meelest on Jumala eesmärk edasiliikumises - mitte seadusest armastuse juurde, vaid  ajutise seadmise juurest pikaajalise ja kindla tõotuse suunas. Käsuseadus anti “kuni tuleb sugu” (s 19). Nüüd sai selle töö tehtud ning piirjoon, millega käsk Iisraeli piiritlenud oli, murti lahti heade sõnumite läbi Jeesusest.

 
Palu “Meie Isa “ palvet aeglaselt. Kasuta selle sõnu, et kutsuda Jumalat, et Ta täidaks oma eesmärgid ja tõotused sinus ja su elus, ning läbi sinu - nii nagu Ta tegi seda Aabrahamiga - jaigatseb täna teha meie kõikidega.

Selle kommentaari autor: John Proctor