Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Jeremija 36:1-19

Esmaspäev, 11. Veebruar 2002

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Jeremija 36:1-19

Rullraamatu põletamine
1Ja Juuda kuninga Joojakimi, Joosija poja neljandal aastal tuli Jeremijale sõna Issandalt, kes ütles:
2"Võta enesele rullraamat ja kirjuta sinna kõik need sõnad, mis ma sulle olen rääkinud Iisraeli ja Juuda ning kõigi rahvaste kohta, alates päevast, kui ma hakkasin sulle rääkima, Joosija päevist kuni tänase päevani!
3Võib olla, et kui Juuda sugu kuuleb kõigest sellest õnnetusest, mille ma kavatsen neile saata, siis nad pöörduvad igaüks oma kurjalt teelt ja ma võin neile nende süü ja nende patu andeks anda."
4Siis Jeremija kutsus Baaruki, Neerija poja; ja Baaruk kirjutas rullraamatusse Jeremija suust kõik Issanda sõnad, mis ta oli temale rääkinud.
5Ja Jeremija käskis Baarukit, öeldes: "Mind peetakse kinni, mina ei saa minna Issanda kotta.
6Aga mine sina ja loe paastupäeval Issanda kojas rahva kuuldes rullraamatust Issanda sõnad, mis sa oled minu suust üles kirjutanud; ja loe need ka kogu Juuda kuuldes kõigile, kes tulevad oma linnadest!
7Vahest langeb nende alandlik palve Issanda ette ja igaüks pöördub oma kurjalt teelt; sest suur on viha ja raev, millega Issand seda rahvast on ähvardanud."
8Ja Baaruk, Neerija poeg, tegi kõik nõnda, nagu prohvet Jeremija teda oli käskinud, ja luges raamatust Issanda sõnad Issanda kojas.9Ja Juuda kuninga Joojakimi, Joosija poja viienda aasta üheksandas kuus kuulutati Issanda ees paast kogu Jeruusalemma rahvale ja kogu rahvale, kes Juuda linnadest oli tulnud Jeruusalemma.
10Siis luges Baaruk raamatust Jeremija sõnad Issanda kojas, kirjutaja Gemarja, Saafani poja kambris ülemises õues, Issanda koja uue värava suus, kogu rahva kuuldes.
11Kui Miika, Saafani poja Gemarja poeg, kuulis raamatust kõiki Issanda sõnu,
12siis ta läks alla kuningakotta kirjutaja kambrisse, ja vaata, seal istusid kõik vürstid: kirjutaja Elisama, Delaja, Semaja poeg, Elnatan, Akbori poeg, Gemarja, Saafani poeg, Sidkija, Hananja poeg, ja kõik muud vürstid.
13Ja Miika andis neile edasi kõik sõnad, mis ta oli kuulnud Baarukit rahva kuuldes raamatust lugevat.14Siis läkitasid kõik vürstid Baaruki juurde Jehudi, Netanja poja, Kuusi poja Selemja pojapoja, et ta ütleks: "Võta kaasa rullraamat, millest sa rahva kuuldes lugesid, ja tule siia!" Ja Baaruk, Neerija poeg, võttis rullraamatu kaasa ning tuli nende juurde.
15Ja nad ütlesid temale: "Istu nüüd ja loe seda meie kuuldes!" Ja Baaruk luges nende kuuldes.
16Aga kui nad olid kuulnud kõiki sõnu, siis vaatasid nad kohkunult üksteisele otsa ja ütlesid Baarukile: "Me peame kuningale kõik need sõnad teatavaks tegema!"
17Ja nad küsitlesid Baarukit, öeldes: "Jutusta ometi meile, kuidas sa kõik need sõnad tema suust kirja panid?"
18Ja Baaruk vastas neile: "Oma suuga ütles ta mulle kõik need sõnad ette ja mina kirjutasin tindiga raamatusse."
19Siis ütlesid vürstid Baarukile: "Mine peida ennast, sina ja Jeremija, ja keegi ärgu teadku, kus te olete!"

Jeremija kuulutuse aeg langes kokku väga kriitiliste poliitiliste oludega. Tema peamine sõnum nii rahvale kui valitsevale võimule oli: parandage meelt, sest muidu teie riik hävib. Kuna Juuda riiki ähvardas ka tegelik välisvaenlase oht, ei tulnud Jeremija sõnum kuninga arvates ilmselt õigel ajal – selle asemel et õhutada rahvast koonduma ja vaenlasele vastu sõdima, kuulutas Jeremija, et vaenlane võidab niikuinii, kui rahvas meelt ei paranda. Ebapopulaarse prohvetina oli Jeremijal võimatu templisse sisse pääseda ja sinnakogunenud rahvale kuulutada.

Seetõttu palubki prohvet abi Baarukilt, oma sekretärilt, et too kirjutaks üles ja loeks ette sõnumi, mille Jumal Jeremija kaudu edastab. Jeremija ei heitunud takistustest, mis tal prohvetina ette tulid, ta kasutas oma leidlikkust.

Pane tähele salme 1 ja 9: rullraamatu kirjutamise ja sealt ette lugemise vahele jäi peaaegu aasta. Raamatuid kirjutati ju käsitsi ja suure hoolega, praegusel juhul on tegemist ka dikteerimisega.

Templiõuel oli prohvetitel ja preestritel kombeks sõna võtta, sinna kogusid rabid enda ümber arvuka kuulajaskonna, kellele pühakirjatarkust jagada. Templis toimus ka laste õpetamine. Eriti populaarne oli jumalakojas sõna võtta pühade aegu, kui jumalateenistusele kogunes rahvast ka kaugematest paikadest. Baaruk kasutaski ära pühadeaega, kui inimesi oli templisse rohkem kogunenud. Etteloetud tekst tekitas palju elevust. Lõpuks jõudis see mitmetes ringkondades – lihtrahvast kuni kuningakojani välja – isegi segadust põhjustada.

Kuuluta sõna, astu esile, olgu aeg paras või ärgu olgu... 2Tm 4:2

Selle kommentaari autor: Maire Ivanova