Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Johannese 10:11-21

Kolmapäev, 4. Detsember 2002

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Johannese 10:11-21

Jeesus on hea karjane
11Mina olen hea karjane. Hea karjane annab oma elu lammaste eest.
12Palgaline aga, kes ei ole karjane ja kelle omad lambad ei ole, kui ta näeb hunti tulemas, jätab lambad maha ja põgeneb - ja hunt kisub neid ja ajab nad laiali -,
13ta on ju palgaline ega hooli lammastest.14Mina olen hea karjane ja tunnen omi ja minu omad tunnevad mind,
15nõnda nagu Isa tunneb mind ja mina tunnen Isa, ning annan oma elu lammaste eest.
16Ja mul on veel lambaid, kes ei ole sellest tarast, neidki pean ma juhtima; ja nad kuulevad minu häält ning siis on üks kari ja üks karjane.17Isa armastab mind seepärast, et ma annan oma elu, et seda jälle tagasi võtta.
18Keegi ei võta seda minult, vaid mina ise annan selle omal tahtel. Minul on meelevald seda anda ja minul on meelevald seda jälle võtta. Selle käsu olen ma saanud oma Isalt."19Siis tekkis taas juutide seas nende sõnade pärast lõhe.
20Paljud neist ütlesid: "Temas on kuri vaim ja ta jampsib, mis te teda kuulate!"
21Teised ütlesid: "Need ei ole kurjast vaimust vaevatu sõnad. Ega siis kuri vaim suuda avada pimeda silmi?"

See tekstilõik jätkab eelmist teemat karjasest, kes oma karja eest tõeliselt hoolitseb. Vastandades hea karjase palgatöölisega, viib Johannes selle teema kulminatsioonini Jeesuse sõnadega: “Hea karjane annb oma elu lammaste eest” (s 11).

Selline hoiak on tunnistus tõelisest, oma kutsumuses veendunud karjasest; kuna teistsugune „karjane“ osutub vaid palgaliseks.

Sõna “palgaline” viitab otseselt inimesele, kellel on mängus oma isiklikud huvid. Võib-olla pidas Jeesus silmas Iisraeli vanemaid, kes nägijakssaanu loos olid seda selgelt demonstreerinud? Selline järeldus põhjendaks hästi Jeesuse sõnu s 18 ja selgitaks nõnda Jeesuse kui karjase erinevust tavalisest, olgugi heast karjasest.

Jeesus ütleb veel, et Ta on ukseks tarasse, kus iga „lammas“ omab hindamatut väärtust. Mida see tähendab ja kuidas see uks avaneb? Piiblikommentaator W. Barclay kirjutab, et karjatarade ukseks ei olnud mingit tõket, vaid selle avas istus valvates karjane ise. Kui tara oli mujalt terve, siis ei pääsenud „võõrad“ öösel tarasse sisse. Nii oli Jeesus ühtlasi karjane ja uks.

Lisaks sellele teadmisele kasutame ka võtit Jh 18:36 – Jumala riik ei ole sellest maailmast! Tähendab, ka selle iseloom ei ole sellest maailmast: uks Jumala riiki ei avane inimliku tarkuse või tugevama jõu õigusega või ka „puhtama“ õpetuse tõttu, vaid ... loe s 11 ja võrdle seda Mk 10:42-45.

Elu käsk, mille Jeesus sai karja tegelikult omanikult Jumalalt, oli siis piltlikult uks Jumala riiki, mis oli lähedal. See on aga järgmiste peatükkide teema.

Mina olen ülestõusmine ja elu. Jh 11:25

Selle kommentaari autor: Anne Saluraid