Loe läbi alltoodud kirjakoht: Kl 4:2-9
Üldisi juhiseid2Palvetage püsivalt, valvake tänupalves!
3Palvetage ühtlasi ka meie eest, et Jumal avaks meile sõna ukse kuulutada Kristuse saladust, mille pärast ma ju olen ahelais,
4et ma seda oskaksin avaldada nõnda, nagu ma pean rääkima.
5Käige tarkuses nende ees, kes on väljaspool, kasutades aega õigesti!
6Teie kõne olgu alati armu sees, soolaga maitsestatud, et te teaksite, kuidas teil tuleb igaühele kosta.Isiklikke teateid ja tervitusi7Kuidas mu käsi käib, küll seda kõike teatab teile Tühhikos, armas vend ning ustav abiline ja kaassulane Issandas,
8kelle ma selleks teie juurde saadan, et te teaksite, kuidas minu käsi käib, ja et ta julgustaks teie südameid.
9Ma saadan ta koos ustava ja armsa venna Oneesimosega, kes on pärit teie seast. Küll nemad teatavad teile kõik, kuidas lugu siin on.
Elava palveelu lahutamatuks osaks on eestpalved - teiste murede ning ühiste probleemide Jumala ette viimine. Ka kirikutes läbiviidavad jumalateenistuste uuendused pürgivad eestpalvetele enam ruumi ja aega jätma. Kui on jäetud aega eestpalvetamiseks, vallandub aga õnnistust toov ahelreaktsioon: eestpalvesoove on sageli nii palju, et kõiki isegi ei jõuta ette lugeda, ja siis tuleb organiseerida eestpalveõhtuid või muid koosviibimisi palvetamiseks. Neis aga saab enam süveneda sellesse, mida Piibel õpetab palvetamisest ja palvete kuulmisest. Tänapäeval on paljusid, kellel puudub lõplik selgus selle kohta, milline kristlase palvetamine üldse olla võib.
Piibli- ja palvetööd käivad käsikäes. Ükskõik kui „kuiv“ mõnel hetkel vaimulik olukord võib tunduda - või ka just sellepärast - reageerib kristlane Jumala kutsele kohtuda palves ja piiblilugemises Temaga. „Kristuse saladus“ ,evangeelium, ei avane pelgalt inimliku rääkimise või kuulmise vahendusel, vaja on rohkem palvet ning vähem armastuseta kriitikat.
Kõiki vaimulikke kõnede pidajaid puudutab salmis 6 esitatud kvaliteedinõue: kõne peab olema nii meeldiv (armu sees) kui ka soolane. Soolasus, meeldiva vastandina, võib tähendada kirbet tõe maitset, ülesehitavat manitsust, mis on siiski esitatud pahandumist tekitamata.
Juba eespool (3:8-9) manitseb Paulus koloslasi hoolikalt jälgima oma sõnakasutust.
Selle kommentaari autor: Anna-Liisa Varhiala