Loe läbi alltoodud kirjakoht: Kl 3:18-25, 4:1
Kodukorrast18Naised, alistuge meestele, nagu on sünnis Issandas!
19Mehed, armastage naisi ja ärge olge karmid nende vastu!20Lapsed, olge oma vanemaile kuulekad kõigis asjus, sest see on Issandale meelepärane!
21Isad, ärge riielge oma lastega, et nad ei muutuks araks!22Orjad, olge oma maistele isandatele kuulekad kõiges, mitte silmapetteks nagu inimeste ees lipitsemiseks, vaid siira südamega, kartes Issandat.
23Mida te iial teete, seda tehke kogu hingest, nõnda nagu Issandale ja mitte nagu inimestele,
24teades, et te saate Issandalt palgaks pärisosa. Teenige Issandat Kristust!
25Sest kes teeb ülekohut, saab kätte, mis ta on teinud ülekohut, ja ei ole mingit erapoolikust.Vanast ja uuest inimesest4Kui Kristus, teie elu, saab avalikuks, siis saate ka teie koos temaga avalikuks kirkuses.
Täna uurime ilmselt üht vanimat algkristlikku „seinasalmide kogumikku.“
Taolised, peresuhteid puudutavad määrustikud, olid kasutusel juba enne ristiusu tulekut ning neis manitseti vanemaid kasvatama oma lapsi korralikeks kodanikeks.
Korralik kodanik olemine ei pruugi aga sugugi tagada taevast kodakondsust. Kristlased põhjendavad oma elusihid lähtudes Jumala ilmutusest ning ühine kooselu sujub palju paremini kui naised, mehed, vanemad, lapsed, isad ning teenijad peavad meeles, kelle ees nad viimselt oma tegudest aru peavad andma.
Tekstis antud juhtnööre naistele ja meestele võib kogeda ebavõrdseina, kuid vaadelda tuleks neid pigem sügavuti kulgeva vastasmõjuna.
Näeme, et laste kasvatamises asetab tekst vanemad teineteise kõrvale. Mehe positsioon tolleaegses ühiskonnas oli tugev nii abikaasana, isana, aga ka isandana. Ilmselt sellest tulenevalt oli ka kiusatus oma positsiooni kuritarvitada suur ja tuttav isegi kristlikes kodudes.
Tõenäoliselt oli suur osa Kolossa koguduse liikmeist orjad. Koduorjade olukord tollal ei olnud laita, seda peeti peaaegu võrdseks sulaste olukorraga. Tänases tekstis on neid puudutavad määrused kogu eluolu hõlmavad: kuuletuge, tehke kogu hingest, teenige Issandat Kristust!
Väljend „Issand Kristus“ on suhteliselt väheesinev ning siin rõhutab see, et orjadel ei tule isandaiks pidada vaid oma tööandjaid, vaid ka nende üle valitsevat Kristust - ülimat valitsejat.
Selle kommentaari autor: Anna-Liisa Varhiala