Loe läbi alltoodud kirjakoht: Ef 4:17-24
Vanast ja uuest inimesest17Ma ütlen seda nüüd ja tunnistan Issandas, et keegi teist ei elaks enam nii, nagu paganad elavad oma tühises meeles,
18olles oma mõtlemisega sattunud pimedusse ning võõrdunud Jumala elust neis oleva teadmatuse ja südame paadumuse tõttu.
19Nende tunnetus on nüristunud ja nad on loovutanud end kõlvatusse tegema ahnelt kõike roppust.
20Teie ei ole aga niimoodi Kristust tundma õppinud,
21kui te üldse olete temast kuulnud ja temas õpetatud, nii nagu tõde on Jeesuses.
22Teil tuleb jätta oma endise eluviisi poolest vana loomus, kes laostub petlike himude käes,
23ning saada uueks oma mõttelaadilt
24ja riietuda uue inimesega, kes on loodud Jumala poolt elama tõe õiguses ja vagaduses.
Identiteet on tänapäeva maailmas põhiküsimus. Kes ma olen? Mis muudab mind kuhugi kuuluvaks? Paljude jaoks tänapäeva maailmas, nagu ka Pauluse aegses, on vastus sensuaalsuses: hea seks, parim toit ja vein, eksootiline puhkus. Ka sümbolid, mis näitavad meie kuuluvust, on paljude jaoks väga olulised: õige imidþ luuakse moodsaimate firmanimede, uusimate trendiesemete, kõige stiilsema maja või autoga.
Aga Pauluse jaoks on kõik sellised püüded leida ennast läbi õige imidþi või uusimate mänguasjade kasutud. Sõltuvus sellisest elustiilist ainult tõestab, et inimese olukord on tõepoolest lootusetu - pidev himu aina rohkema järele tõestab sel viisil tõelise rahulduse leidmise võimatust (s 18,19).
Kontrastina neile, kes on andnud ennast himude meelevalda (vt ka Rm 1:24,26,28), on usklikud Kristust tundma õppinud (s 20) ja saanud teada, kus nende identiteet tegelikult on. Nad kuuluvad Jumalale ja nüüd on nad uued inimesed, kelle sees elab Jumala Vaim. (Rm 12:1,2; 1 Kr 2:15,16; Fl 2:1-5; Kl 3:10,16) Maha- ja üllepaneku soovitused selgitavad õpetuse sisu, mida on mainitud salmis 21, see on “tõde Jeesuses”, mida nad olid õppinud. Nende ristimine oli selle märk ja pitser, mis nendega oli pöördumisel juhtunud. Jumal oli selle muutuse autor (seega oli see loodud, s 24) ja ka uue loodu mudel Kristuses.
Jumala sarnaseks muutumise võti peitub veendumuses, et ollakse tehtud uueks oma vaimu poolest (s 23). Kreeka keeles kasutatakse siin olevikku, mis eeldab vajadust jätkuvaks ja järkjärguliseks muutumiseks. Selle asemel, et olla tõmmatud tagasi iidoleid kummardava ühiskonna moraali poolt, peame me tõsiselt mõtlema, praktiseerima uusi suhtumisi ja tegusid ning seega taastugevdama oma uut identiteeti.
Selle kommentaari autor: Andrew Clark