Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

UUS ELU, UUS ELUVIIS

Reede, 20. Mai 2005

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Ef 4:25-5:2

Vanast ja uuest inimesest
25Seepärast jätke vale ja rääkige tõtt oma ligimesega, sest me oleme üksteise liikmed.
26Kui vihastute, siis ärge tehke pattu! Ärgu päike loojugu teie vihastumise üle!
27Ärge andke ka maad kuradile!
28Kes seni varastas, ärgu varastagu enam, selle asemel tehku tööd oma kätega, teenides ausalt elatist, et tal oleks jagada sellele, kellel on puudus.
29Ühtegi nurjatut sõna ärgu tulgu teie suust, vaid rääkige ainult seda, mis on hea teiste ülesehitamiseks, et kuuljad saaksid armu.
30Ja ärge kurvastage Jumala Püha Vaimu, kes on kinnitanud teid oma pitseriga lunastuspäevani!
31Kõik kibedus ja raev ja viha ja kisa ja teotamine jäägu teist kaugele eemale koos kogu kurjusega.
32Olge üksteise vastu lahked, halastajad, andestage üksteisele, nii nagu ka Jumal on teile andestanud Kristuses.
1Võtke nüüd Jumal eeskujuks nagu armastatud lapsed,
2ja käige armastuses, nõnda nagu Kristus meid on armastanud ja on iseenese loovutanud meie eest anniks ja ohvriks, magusaks lõhnaks Jumalale.

Jumal, eemalda mu südamest kõik, mis kurvastab Sind. Oma kõikvõimsa väega vaigista kõik mu ekslevad mõtted ja seo saatan kinni mu jalgade alla. (The Treasury of Devotion, 1622)

Selge piir, mille Paulus on tõmmanud vana ja uue elu vahele (s 22-24), viib ta nüüd rea konkreetsete soovitusteni. Need kõik on seotud suhetega, ja suhtumiste ning käitumisega, mis sobivad uude ühiskonda, mida Jumal on loomas. Me võime Pauluse mõttekäigus märgata korduvat skeemi, mis on väga õpetlik.
Võib märgata, et Pauluse õpetused rajanevad kindlalt Piiblil, olgu need siis otsesed tsitaadid (s 25, Sk 8:16; s 26, Ps 4:4) või vihjed (s 30; 5:1). Võib näha ka, et negatiivne ja positiivne külg esinevad Pauluse soovitustes koos: valed / tõe rääkimine (s 25), varastamine/töötegemine (s 28); nurjatu/õpetlik kõnelemine (s 29); kibedus, äkiline meel ja viha on vastandatud lahkusele, kaastundele ja andestamisele (s 31,32). Enamiku soovituste juures on ka motiveeriv väide, mis annab neile teoloogilise aluse. Kui paljusid neist sa märkad?
On huvitav jälgida kristliku elu vaimset mõõdet, nagu Paulus seda näeb. Kurat tegutseb aktiivselt ja tuleb hoolt kanda, et talle maad ei antaks, et ta ei saaks meie elus suuremat territooriumit vallutada (s 27). Samuti peame hoiduma mõtte, sõna ja teoga kurvastamast meis elavat Püha Vaimu (kes on isik, mitte lihtsalt jõud) (s 30). Nii kuradi kui Püha Vaimu tegutsemise märkamine hoiab meid ootamatult hätta sattumast.
Jumal on Kristuse kaudu meie eeskujuks kõikides asjades (s 24). Kui me näeme, kui palju on ta meile andestatud (s 32), kuidas saame mitte andestada neile, kes on meile haiget teinud? Kui mõelda, kuidas Kristus armastas meid ja andis ennast meie eest, siis kuidas saaksime keelduda ka ise käimast armastuses (5:2) – ükskõik mis see meile maksma läheb? Missugune ime, et ka minu elu võib olla Kristuse eeskujul “healõhnaline ohver Jumalale”.

Tehkem nüüd midagi ilusat Jumalale. <br>(Ema Teresa)

Selle kommentaari autor: Andrew Clark