Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Riik ja maksud

Laupäev, 27. Oktoober 2007

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Mt 22:15-22

Variserid kiusavad Jeesust küsimusega maksurahast
15Siis variserid läksid ja võtsid nõuks Jeesus ta sõnadest lõksu püüda.
16Ja nad läkitasid tema juurde oma jüngreid koos heroodeslastega ütlema: "Õpetaja, me teame, et sa oled tõemeelne ja õpetad Jumala teed tões ja sa ei hooli kellestki, sest sa ei vaata inimese isikule.
17Ütle nüüd meile, mis sa arvad, kas keisrile peab andma pearaha või ei?"
18Aga Jeesus ütles nende kurjust ära tundes: "Mis te mind kiusate, silmakirjatsejad?
19Näidake mulle maksuraha!" Nemad tõidki ta kätte teenari.
20Ja ta küsis neilt: "Kelle pilt ja kiri sellel on?"
21Nad ütlesid temale: "Keisri." Siis ta ütles neile: "Andke nüüd keisrile keisri oma tagasi ja Jumalale Jumala oma!"
22Seda kuuldes nad hämmastusid ja lahkusid, jättes ta sinnapaika.

Isa, anna palun meile tarkust, teha seda mis on sinu tahtmine!

Jeesus tuli Galileast, kus maksud maksti otse kohalikule valitsejale, Heroodes Antipasele. Aga Judeas olid roomlased sisse seadnud maksu, mille tulud läksid otse Rooma ja inimesed vihkasid seda. Kui see esimest korda inimestele peale pandi – umbes 20 aastat enne – viis selle juurutamine mässu ja tõsise verevalamiseni ning juudi rahvuslased väitsid endiselt, et paganate kuningale maksude maksmine oli ebalojaalsus Iisraeli Jumala suhtes. Kuidas küll see läbirändav õpetaja olukorda kommenteerib? Pealtnäha oli küsimus esitatud respektiga, kuid Matteus ütleb, et tegelikult oli tegu lõksuga: positiivne vastus maksaks Jeesusele kogu poolehoiu mida ta Juuda elanike hulgas loota võiks; negatiivne vastus teeks temast aga ohtliku mässule õhutaja. Jeesus väldib oma vastuses väga osavalt tema ette seatud dilemmat, aga samas ütleb välja tähelepanuväärse märkuse kodaniku kohuste täitmise kohta.
Kõigepealt paneb ta oma küsitlejad välja võtma Rooma teenari ja sellega tõmbab neil pinna alt. Sest kui nende käes ja kasutuses on keisri „ ebajumala kujuga“ raha kuhu see kuju on sisse graveeritud koos tekstiga mis austab teda kui „ Keiser Tibeeriust, jumaliku Augustuse poega“, siis ei saa nad kuidagi olla keisrile maksu maksmise vastu.
Teiseks, Jeesuse kuulus nõuanne, anda keisrile mis kuulub keisrile ja Jumalale Jumala osa, tühistab küsimuse taga olnud eelduse, et valik tuleb teha inimliku ja jumaliku valitseja vahel. Sugugi mitte, ütleb Jeesus:Jumalal ja keisril on mõlemal oma valitsusala ja kumbagi tuleb selles austada. Tegelikult ei peaks üldse tekkima mingit vastuolu kodanikuvastutuse ja lojaalsuse vahel Jumalale. Jeesus ei kommenteeri küll kuidagi, mida siis teha, kui taoline konflikt peaks tekkima; kuid tema vastuse sisu on, et sellised vastuolusid ei tohiks üldse tekkida.

Mõtle, kuidas need Jeesuse poolt antud printsiibid rakenduvad meie väga teistsuguses maailmas. Millised on meie kodanikukohustuste piirid? Ja kas on olukordi kus peaksime vastu toimima oma valitsusele?

Selle kommentaari autor: Dick France