Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Värske vein – uued inimesed

Kolmapäev, 9. Jaanuar 2008

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Mk 2:13-22

Jeesus kutsub jüngriks tölneri
13Ja Jeesus läks taas välja järve äärde ja ta juurde tuli suur hulk rahvast ja ta õpetas neid.
14Ja edasi minnes nägi Jeesus Leevit, Alfeuse poega, tollihoone juures istuvat ja ütles talle: "Järgne mulle!" Ja too tõusis ja järgnes talle.
15Ja sündis, et Jeesus istus lauas tema kodus ning palju tölnereid ja muid patuseid istus koos Jeesuse ja tema jüngritega. Sest neid oli palju, kes temaga kaasas käisid.
16Ja kui variseride kirjatundjad nägid, et Jeesus sööb koos patuste ja tölneritega, ütlesid nad tema jüngritele: "Mis, kas ta sööb koos tölnerite ja patustega!"
17Seda kuuldes ütles Jeesus neile: "Ei vaja arsti terved, vaid haiged. Ma ei ole tulnud kutsuma õigeid, vaid patuseid."
Paastumise küsimus
18Johannese jüngritel ja variseridel oli tavaks paastuda. Nüüd tuldi ja öeldi Jeesusele: "Miks Johannese jüngrid ja variseride jüngrid paastuvad, aga sinu jüngrid ei paastu?"
19Ja Jeesus ütles neile: "Ega peiupoisid või paastuda sel ajal, kui peigmees on nende juures!? Niikaua kui peigmees on nende juures, nad ei või paastuda.
20Ent päevad tulevad, mil peigmees neilt ära võetakse, küll nad siis paastuvad tol päeval.21Keegi ei paika vanutamata riidetükiga vana kuube, muidu paik rebeneb selle küljest, uus vanast, ja auk läheb veel suuremaks.
22Ja keegi ei kalla värsket veini vanadesse nahklähkritesse, muidu vein rebestab lähkrid ning vein ja lähkrid muutuvad kõlbmatuks, vaid värske vein kallatakse uutesse lähkritesse."

„Aga mina vaatan ka niisuguse peale, kes on vilets, kellel on purukspekstud vaim ja kes väriseb mu sõna ees.“ ( Jesaja 66;2)

Iisraeli „ümberdefineerimine“ Jeesuse poolt jätkub, aga seekord merel –kohas kus ta kutsus ka oma esimesed jüngrid. Ta kutsub maksukoguja. Ja me teame ülihästi mida kirjatundjad ning variserid arvasid maksukogujatest. Nii hästi isegi, et me peaaegu enam ei vaevu Jumalat isegi tänama, et me ei pea kuuluma selliste inimeste hulka. Ja mis sai neist endistest kalameestest?
Mida nemad sellest arvasid? Loomulikult – nemad tundsid teda, kuidas võisid nad mitte tunda? Oli ju maksukoguja see, kes regulaarselt „vabastas“ nad raskelt teenitud rahast. Mida Jeesus teha tahtis? Kas ta ei teadnud, kes see mees oli? Arvan, et teatud aja, heitsid need neli, keda alguses kutsuti, üsnagi kahtlustavaid pilke sellele üksikule kujule Jeesuse teisel küljel. Jüngrid ei tea isegi veel, kes nad on – ometi on nad huvitatud Ristija Johannesest. Too maksukoguja aga on hoopis midagi muud.
Ja see on meile palju tuttavam. On alati inimesi, kelle tegevus meid ärritab. Jah me naeratame, aga mitte silmadega, mitte oma südames ja kui peame sellistega läbi käima - on see meile raske. Meil on oma ettekujutus, milline üks tõeliselt püha inimene olema peaks – ja see pimestab meid nägema kõike muud. Aga just need maksukogujate ja tölnerite taolised oskasid ja oskavad märgata Jeesuses midagi - mis meile hoomamatuks jääb. Näiteks, et mõnikord on vaja sellist nagu Mel Gibson, et teha film, millest ükski tavakristlane isegi mõtelda poleks julgenud, rääkimata selle lavastamisest. Jumal on nii tohutult palju suurem kui meie veel vähem kui kitsapiirilised horisondid. JA kiitus olgu Temale selle eest! Kui Jumal oleks sedavõrd piiratud ning eksklusiivne nagu meie tahaksime et ta oleks, siis poleks mingit kahtlust et Tema lauas poleks kohta ka meile.
Tegelikult räägib see kõik meile värskest veinist – sellest nii tuttavast Jumala kuningriigi sümbolist (Aamose 9:13). See vein on piisavalt teistsugune et nõuda täiesti uusi astjaid. Jeesus on toomas täiesti uut laadi pühadust mis ühelt poolt võib meid ärritada hingepõhjani, aga kui suudame selle vastu võtta - toob kaasa ülima vabaduse.

„Jeesus, ikka veel ei suuda me näha oma ususilmadega inimesi – näeme neid pigem kui puid mis ringi kõnnivad ( Mk 8:24). Anna meile palun silmad millega suudaksime näha teisi kui Sinu näo järele loodud olendeid, neid keda sina armastad ja keda meie vajame.“

Selle kommentaari autor: Rick Watts