Loe läbi alltoodud kirjakoht: Apostlite teod 19:21-29
Paulus kuulutab Efesoses21Pärast neid sündmusi võttis Paulus vaimus ette minna Makedoonia ja Ahhaia kaudu Jeruusalemma ja ütles: "Kui ma seal olen ära käinud, pean ma nägema ka Rooma linna."
22Ta läkitas Makedooniasse kaks oma abilist, Timoteose ja Erastose, ise jäi aga veel mõneks ajaks Aasiasse.Efesose hõbeseppade mäss23Aga tol ajal tekkis usutee pärast suur rahutus.
24Sest üks hõbesepp, Demeetrios nimi, tegi Artemise templi hõbekujukesi ja muretses sellega käsitöölistele rohkesti tööd.
25Ta kogus kokku nood ning muud oma ärile kaasaaitajad ja ütles: "Mehed, te teate, et meie heaolu sõltub sellest tööst,
26ja te näete ja kuulete, et see Paulus veenab ja juhib kõrvale rohkesti rahvast mitte ainult Efesoses, vaid peaaegu kogu Aasia provintsis, öeldes, et kätega valmistatud asjad ei ole jumalad.
27Ja nõnda ähvardab põlu alla sattumine mitte üksnes seda meie tööala, vaid ka suure jumalanna Artemise templit ei peeta enam millekski ja kaob tema suur ülevus, ehkki teda kummardab kogu Aasia ja ilmamaa."
28Seda kuuldes said nad täis raevu ja hakkasid hüüdma: "Suur on efeslaste Artemis!"
29Ja terve linn hakkas mässama ja nad sööstsid üksmeelselt teatrisse, lohistades kaasa makedoonlased Gaiuse ja Aristarhose, Pauluse matkakaaslased.
Efesos oli kodulinnaks ühele vana maailma seitsmest maailmaimest – Artemise templile. Varemete järgi on arheoloogid välja arvutanud, et tempel oli 239 m lai ja 418 m pikk – sama suur kui Panthenon Ateenas. Väike-Aasias oli tegelikult kaks jumalannat nimega Artemis. Esimene oli Kreeka kultuuris teenitud jumalanna, kelle teisikuks oli Roomas asunud Diana, kes oli neitsilik jahijumalanna. Teine oli efeslaste Artemis – paljude rindadega viljakusjumalanna. Tõenäoliselt oli algne kuju meteoriit, mis meenutas paljude rindadega naist (vt s 35).
Efesos oli ka kaubanduskeskusena Aasia juhtivaks linnaks.
Ajal, mil Paulus mööda sisemaa teed linna saabus oli linn oma parimas sõiduvees. Apostlite tegudes räägitakse vaid kahest juhtumist, kui Pauluse vastu mässu tõsteti:
1) Siin, kus Demeetriose nimeline hõbesepp püüab äri päästa.
2) Filiplaste ettekuulutaja juhtum (16:16-24).
Mõlemal juhul valmistas pahameelt see, et Paulus kahjustas rahalisi sissetulekuallikaid. Ässitamaks teisi hõbeseppi ja kaastöölisi Pauluse vastu, kasutab Demeetrios kahte põhjendust:
1) kaubandust (s 26)
2) religiooni (s 27)
Mõistes, et Pauluse õpetus on tõsiseks ohuks nende ärile, tormavadki Pauluse vastu üles õhutatud hõbesepad teatrisse, kus võis istuda ca 25 000 inimest, et seal oma viha välja elada.
Meie elame samuti maailmas, kus võtmesõnadeks on äri, edu, raha ja konkurents. Milline on prioriteetide järjestus minu elus?
Selle kommentaari autor: APÜ