Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Kas sa ikka veel ei mõista kes ta on?

Esmaspäev, 3. November 2008

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Mk 8:14-21

Jeesus hoiatab variseride haputaigna eest
14Nad olid unustanud kaasa võtta leiba, neil polnud paadis kaasas midagi peale ühe leiva.
15Ja Jeesus kinnitas neile: "Vaadake ette, hoiduge variseride haputaignast ja Heroodese haputaignast!"
16Ja nemad arutasid omavahel: "See ongi see, et meil ei ole leiba!"
17Seda märgates ütles Jeesus neile: "Mis te arutate, et teil ei ole leiba? Kas te ikka veel ei mõista ega saa aru? Kas teie süda on ikka veel kõva?
18Silmad teil on, aga te ei näe, ja kõrvad teil on, aga te ei kuule. Ja kas teil ei ole meeles,
19kui ma viis leiba murdsin viiele tuhandele, mitu korvitäit palakesi te korjasite?" Nad ütlesid talle: "Kaksteist."
20"Kui seitse leiba oli neljale tuhandele, mitu korvitäit palakesi te siis korjasite?" Ja nad ütlesid: "Seitse."
21Ja Jeesus ütles neile: "Kas te ikka veel ei saa aru?"

„Issand, ava mu südame silmad… ma soovin näha Sind.“ Seisa Jumala ees, igatsedes kogeda Jeesust enam tema väes ja armastuses. Väljenda seda talle.

„Kas te ikka veel ei mõista?“ on korduv küsimus Jeesus huulil Markuse evangeeliumis. Maalides kuualjate silme ette pilti, täis vihjeid oma identiteedi kohta, on Jeesus rabatud oma järgijate võimetusest mõista. Samamoodi ei suuda nad taibata ka Jeesuse hoiatust. Pärmi kui kurjuse mõju kujund oleks neile kõikidele pidanud vägagi tuttav olema. Ning antud olukorras tundub too „pärm“ olevat järeleandmatult negatiivne reaktsioon Jeesusele. Nii Heroodesel kui variseridel oli küllaldaselt tõendusmaterjali, ometi ei suutnud nad Jeesusele reageerida millegi muuga peale vaenulikkuse. Inimsüda on erakordse võimega kahtlustada ja isegi põlata headust. Ja kui küsimuse alla tuleb Jeesuse olemuse tunnustamine on vaja valgust Jumalalt eneselt mis hakkaks särama inimsüdame pimeduses. Samasugust reaktsiooni headuse „ohtlikkuse“ vastu illustreerivad Martin Luther Kingi ja Gandhi vastu tehtud tapmiskatsed. Markus hoiatab meid olema oma reageerimistes Jeesuse suhtes tähelepanelikud ning pöörama oma suhtumises järjekindlalt headuse suunas, kus iganes seda märkame.
Keegi ei oodanud et jüngrid jagaksid Heroodese ja variseride poolt väljendatud vaenulikkust Jeesuse suhtes. Nende oht oli asja tuuma mittemõistmises. Nad oli olnud tunnistajaiks kahele imeteole aga mida oli see nende jaoks muutnud? Kas Jeesus kes oli mõlemas olukorras varustanud kõiki ning hoidnud neid ei suudaks seda teha nüüd? Oht on olemas siin kõikide jaoks: ma võime uskuda, et Jeesus suudab teha imesid, aga lihtsalt mitte meie elus, selles kohas siin, praegusel hetkel! Ta teeb oma tunnustegusid teistes kohtades, teistel kontinentidel, teiste inimeste hulgas. Jeesus kriitika taolise mõtteviisi suhtes on hävitav – tema ootas et jüngrid suudavad välispidise dramaatilisuse pinnalt jõuda sügavamale, tunnustähtede sisemise tähenduse juurde, võib-olla isegi mõista korvide arvu sümboolsust
(12 kuulutas uuenenud Iisraeli rahvast, 7 viitas täiusele, terviklikkusele) mis oleks avanud nende silmad vaatama Jeesust täiesti uue pilguga. On nii lihtne olla Jeesuse juures ja absoluutselt mitte millestki aru saada!

Heebrea kirja autor räägib kogemuste kaudu „treenitud saamisest“ (Hb 12:11). See aga tähendab järelmõtlust, sündmuste peegeldamist, meditatsiooni ja otsustust. Otsusta ära, millal võtad selle aja mõne viimase kogemuse üle pikemaks reflekteerimiseks, nii et võiksid sellest ka õppida.

Selle kommentaari autor: Andy Bathgate