Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Koos Kristusega reaalses maailmas

Neljapäev, 5. Veebruar 2009

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Ef 5:21-33

Kodukorrast
21Alistuge üksteisele Kristuse kartuses,
22naised oma meestele otsekui Issandale,
23sest mees on naise pea, nagu Kristus on koguduse pea, olles ise ihu päästja.
24Nagu kogudus alistub Kristusele, nõnda alistugu ka naised meestele kõigis asjus.
25Mehed, armastage naisi, otsekui Kristus on armastanud kogudust ja loovutanud iseenese tema eest,
26et teda pühitseda, olles ta puhastanud vees pesemisega sõna läbi,
27et kogudust iseenda ette seada kirkana, nii et tal ei oleks plekki ega kortsu ega muud sellesarnast, vaid et ta oleks püha ja laitmatu.
28Nõnda peavad mehedki armastama oma naisi nagu iseenese ihu. Kes oma naist armastab, armastab iseennast.
29Keegi pole ju kunagi vihanud iseenese ihu, vastupidi, ta toidab ja hellitab seda nii nagu Kristus kogudust,
30sest me oleme tema ihu liikmed.
31"Seepärast jätab mees maha oma isa ja ema ning hoiab oma naise poole, ja need kaks saavad üheks."
32See saladus on suur: ma räägin Kristusest ja kogudusest.
33Igal juhul armastagu ka igaüks teie seast oma naist nii nagu iseennast, aga naine kartku meest!

„Kristus ole minuga, Kristus minu sees, Kristus minu selja taga, Kristus minu ees, Kristus minu kõrval, Kristus mind endale võitmas, Kristus minu lohutamas ja mind kosutamas.“ (Püha Patrick)

Tänast piibliteksti võib kahel viisil vääriti tarvitada. Esimene neist on siis kui kasutame seda „kõikidele –sama-suurus“ käsiraamatuna abielu jaoks ja kui Jumala viimset sõna abieluliste suhete osas. Teine viis on heita see kõrvale kui relikt esimese sajandi patriarhaalsest ühiskonnast, mis nüüdseks vähemalt läänemaailmas on õnnelikult ( või loodetavalt?) minevikku jäänud. Loomulikult on see tekst oma aja produkt, kuid see on tema tugevus, mitte nõrkus.
Ühest küljest avab see meile sissevaate ühiskonda, kus naistelt eeldati teisele kohale jäämist meeste ( eriti aga nende abikaasa) järel, ning mehelt oodati toimetulekut koduste suhete, sh ka oma naisega. Kusagil aga ei väida see tekst, et just nii on Jumala parim ja täiuslikum tahe, samuti ei anna see meile lubatähte taolist ühiskonda taotleda, taasluua või säilitada. Teisalt suunab piiblitekst meid väga kindlalt väljendama Kristuse teed oma igapäevaelus – ning seda mitte ainult kirikus, vaid ka kodus - ning siingi mitte ainult ideaalsetes kodudes, vaid sellistes, mis meil tegelikult on – koos kõigi sinna juurde kuuluvate pingete ja puudulikkusega, tulenevalt meid ümbritsevast kultuurist kui ka meie eneste nihestatud loomusest.
Oma uuestisündinud ja värskeltristitud kaaslased saadab Paulus joonelt koju tagasi, täitma oma koduseid rolle mehe ja naisena – kuid nüüd koos Kristuse eeskujuga nende silme ees ning Tema armastusega nende südames. Paljud usklikud pingutavad ka tänapäeval, et oma eluga väljendad oma usku – ja seda sugugi mitte ideaalsetes tingimustes, vaid keset seadusi, mida nemad ei valinud ning olles koos partneritega, keda nad muuta ei saa. Paulus näitab meile, kuidas üles leida Kristuses meie jaoks tallele pandud varustus - Kristust väljendavaks eluks just seal kuhu meid on pandud.

„ Issand, aita mul leppida sellega mida ma muuta ei saa; anna mulle julgust muuta seda mida ma saan ning kingi tarkust neil kahel vahet teha!“ ( R. Niebuhr, 1892-1971)

Selle kommentaari autor: Alastair Campbell