Loe läbi alltoodud kirjakoht: Ef 6:1-9
Kodukorrast1Lapsed, olge kuulekad oma vanemaile Issandas, sest see on õige!
2"Austa oma isa ja ema," see on esimene käsusõna tõotusega,
3"et su käsi käiks hästi ja sa elaksid kaua maa peal!"
4Ja teie, isad, ärge ärritage oma lapsi vihale, vaid kasvatage neid juhatamise ja manitsemisega Issanda tahte järgi!5Orjad, olge oma maistele isandatele kuulekad nagu Kristusele kartuse ja värinaga siiras südames,
6mitte silmapetteks otsekui inimeste ees lipitsemiseks, vaid nagu Kristuse sulased, kes kõigest hingest teevad Jumala tahtmist,
7teenides heal meelel otsekui Issandat ja mitte nagu inimesi,
8teades, et igaüks, kui ta on teinud midagi head, saab selle eest tasu Issanda käest, olgu ta ori või vaba.
9Ja teie, isandad, tehke sedasama neile ning jätke maha ähvardamine, teades, et nii neil kui teil on Isand taevas ning tema juures ei ole mingit erapoolikust.
Pauluse päevil vaadati ühe mehe kodu/majapidamist mini-kogukonnana kuhu peale mehe kuulusid veel tema naine, lapsed ja orjad. Samuti usuti, et selle mini-kogukonna heaolu sõltus täielikult mehe õigest käitumisest peremehe, abikaasa ja isana. Just taoline mõtteviis heiastub tänasest tekstist aga ka mujal Uues Testamendis, kuigi Jeesuse õpetuse mõju tõi kaasa muutuse selles suhete hierarhias.
Mis põhjusel valib Paulus ikkagi just selle peresuhete mudeli?
Kas ta muretseb kõikide nimetatud osapoolte isikliku õnnetunde pärast – ehk: kas ta eesmärgiks on õnnelik perekond? Meie kaasaegses mõtlemises oleks see loogiline järeldus, aga Pühakirjas on sellel järeldusele vähe tuge.
Või on Paulus huvitatud koguduse hea nime alahoidmisest ühiskonnas – et kristlasi ei nähtaks ühiskonna sotsiaalsele korrale ohtlikena? Sellise vaate pooldajad osutavad murelikult tänast teksti lugedes asjaolule, et Paulus ei propageeri kuidagi orjade vabastamist; ja kirik väljendab vaid soovi rahumeelselt oma naabritega koos eksisteerida. Paulusel võis seegi põhjus meeles mõlkuda, ent arvatavasti oli tema eesmärk oluliselt suurem ja kõrgem.
Jumala eesmärk on lepitada kõik Kristuses ( 1:10) ning kogudus väljendab seda Jumala tahet nähtaval/ vaadataval kujul, lepitades omavahel juudi ja kreeklase ( 3:6). Täpselt samal viisil võiks kristlik kodu ( majapidamine) mis välises olemises ei erine kuidagi oma naabritest – olla paik, kus iidsed lõhed ja valusad jagunemised saavad korraga ületatud: sugudevaheline lõhe ( 5:22-33), põlvkondadevaheline lõhe ( s 1-4), vahetegemine sotsiaalsetel klassidel ( s 5-9). Ja see on saavutatav – mitte revolutsiooni läbi, vaid pigem siis kui kõik osapooled täidavad neile antud rolli Kristust oma silme ees eeskujuks pidades.
Selle kommentaari autor: Alastair Campbell