Loe läbi alltoodud kirjakoht: Ap. 3: 11-26
Peetruse kõne Saalomoni sammaskäigus11Aga kui jalutu, kes oli terveks saanud, jäi Peetruse ja Johannese järel käima, jooksis kogu rahvahulk nende juurde kokku paika, mida kutsutakse Saalomoni sammaskäiguks.
12Seda nähes hakkas Peetrus rahvale kõnelema: "Iisraeli mehed, miks te imestate selle üle või miks te ainiti vahite meid, otsekui meie oleksime oma erilise väe või jumalakartlikkusega selle mehe pannud kõndima?
13Aabrahami Jumal ja Iisaki Jumal ja Jaakobi Jumal, meie isade Jumal, on kirgastanud oma sulase Jeesuse, kelle teie olete reetnud ja ära salanud Pilaatuse palge ees, kui see oli otsustanud tema vabaks lasta.
14Teie salgasite ära Püha ja Õige ning palusite, et teile kingitaks mees, kes oli mõrtsukas.
15Teie tapsite Elu Juhi, aga Jumal on ta surnuist üles äratanud; selle tunnistajad oleme meie.
16Ja kuna tema siin, keda te näete ja tunnete, on uskunud Jeesuse nimesse, siis on see nimi teinud ta tugevaks, ja usk, mis tuleb Jeesuse läbi, on talle andnud täie tervise teie kõikide silma all.17Ja nüüd, vennad, ma tean, et te olete seda teinud teadmatusest just nagu teie ülemadki.
18Jumal on aga sel kombel täide saatnud kõigi oma prohvetite suu kaudu ennustatu, et tema Võitu peab kannatama.
19Parandage siis meelt ja pöörduge, et teie patud kustutataks,
20nii et Issandalt tuleksid kosumisajad ja ta läkitaks teie jaoks määratud Messia Jeesuse.
21Tema peab jääma taevasse kuni selle ajani, kui uuendatakse kõik, millest Jumal on rääkinud oma pühade prohvetite suu kaudu maailma algusest peale.
22Mooses on ju öelnud: "Issand, teie Jumal, tõstab teile Prohveti teie vendade seast, seesuguse nagu mina. Teda kuulake kõiges, mida ta iial teile ütleb.
23Aga iga inimene, kes seda Prohvetit ei kuula, kaotatakse rahva seast ära."
24Kõik prohvetid Saamuelist peale ja hiljem, niipalju kui nad on rääkinud, on ka neid päevi ette kuulutanud.
25Teie olete prohvetite ja selle lepingu lapsed, mille Jumal sõlmis teie isadega, kui ta Aabrahamile ütles: "Ja sinu soos õnnistatakse kõiki maailma suguvõsasid."
26Jumal on esmalt teile oma sulase Jeesuse üles äratanud ja teie juurde läkitanud teid õnnistama, kui te igaüks pöördute oma tigedusest."
Tunnustähed ja imed ei esine kunagi üksi, nad kaasnevad Jumala Sõna kuulutamisega. Nõnda siis kuningriigi kohalolu, mida on ilmutatud, saab nüüd seletatud (salm 12). Üksnes imeliste sündmuste rõhutamine võib viia aina suurema uudsusejanuni, ignoreerides tunnustähtede tegelikku olemust. Teiselt poolt, rõhuasetus evangeeliumi kuulutamisele, mis välistab selle igasuguse väe demonstratsiooni, jätab meid intellektuaalse ususüsteemiga, mis ei puuduta südameid ega muuda elusid.
Selgitus, nii nagu demonstratsioon, paneb keskmesse Jeesuse. Peetrus alustab tuttava ja omasega. Jumal on teinud lepingu oma rahvaga, mis hõlmab tõotust paremale tulevikule (salmid 13, 25). See tõotus on nüüd täidetud Jeesuses (salmid 13, 18, 20). Need, kellele see tõotus oli antud, ei suutnud seda vastu võtta (salm 13). Ometigi annavad Jeesuse surm ja ülestõusmine lootuse, et tõotatud arm võib siiski olla vastu võetud kõigi poolt, kes pöörduvad tagasi Jumala poole (salm 19). Raske on otsida paremat evangeeliumi kokkuvõtet. Meie oma kaasaegsetega võime otsida erinevaid lähtekohti, nagu näiteks Paulus teeb seda Ateenas (17: 22-31). Kuid ükskõik, kuidas alustada, peame mingil hetkel jõudma Jumala päästeplaani juurde, mis kulmineerub Jeesuse saatmises ning vajaduses mingil kombel vastata. Midagi sellest vähemat alahindab evangeeliumi ja petab meie kuulajaid.
Peetrus ei vehi rusikatega. Meie esmane reaktsioon võib olla, et tema stiil on liiga konfronteeriv. Sellel on puudu elukogemuslikkusest, see on “primitiivne”, tsiviliseerimatu. Viisakad, haritud, 21. sajandi Lääne inimesed võivad eelistada kergemat lähenemisviisi. Juhul kui see on meie reaktsioon, peame küsima, kas see on nii rohkem tänu hirmule ja veendumuse puudumisele kui progressile.