Loe läbi alltoodud kirjakoht: 1Kr 1:17-31
Lõhed koguduses17Sest Kristus ei läkitanud mind ristima, vaid evangeeliumi kuulutama, mitte aga inimliku tarkuse sõnadega, et Kristuse rist ei muutuks tühiseks.Ristilöödud Kristus kui Jumala vägi ja Jumala tarkus18Jah, sõna ristist on narrus neile, kes hukkuvad, aga meile, kes päästetakse, on see Jumala vägi,
19sest kirjutatud on:
"Ma hävitan tarkade tarkuse ja teen olematuks mõistlike mõistuse."
20Kus on tark? Kus on õpetlane? Kus on selle ajastu arutleja? Kas mitte Jumal pole teinud maailma tarkuse narruseks?
21Kuna maailm Jumala tarkuses ei tundnud Jumalat ära tarkuse abil, siis oli Jumalale meelepärane päästa selle narri kuulutuse kaudu need, kes usuvad.
22Sest juudid nõuavad tunnustähti ja kreeklased otsivad tarkust,
23meie aga kuulutame ristilöödud Kristust, kes on juutidele ärrituseks ja paganaile narruseks,
24ent neile, kes on kutsutud, olgu juutidele või kreeklastele, on ta Kristus, Jumala vägi ja Jumala tarkus.
25Sest Jumala narrus on inimestest targem ja Jumala nõtrus inimestest tugevam.26Vaadake, vennad, iseendid, millistena te olete kutsutud: mitte palju tarku inimeste meelest, mitte palju vägevaid, mitte palju kõrgest soost.
27Kuid Jumal on valinud maailma meelest narrid, et häbistada tarku, ja Jumal on valinud maailma meelest nõrgad, et häbistada tugevaid.
28Jumal on valinud need, kes maailma meelest on alamast soost ja halvakspandud, need, kes midagi ei ole, et teha tühiseks need, kes midagi on,
29et ükski inimene ei kiitleks Jumala ees.
30Aga teie olete tema tõttu Kristuses Jeesuses, kes on saanud meile tarkuseks Jumalalt ning õiguseks ja pühitsuseks ja lunastuseks,
31et läheks täide, nagu on kirjutatud: "Kes tahab kiidelda, kiidelgu Issanda üle!"
2004. aastal linastus film „Kristuse kannatused”, mis oma vastuolulisuses tekitas huvi ja arutelusid väga ootamatutes kohtades. Mõned vaatajad olid pahased vägivalla pärast, teised pidasid seda juudivaenulikuks. Keegi väitis, et film ei andnud talle enamat selgust Kristuse missiooni kohta. Kui see oli nii, siis viitab see filmi puudusele.
Kristuse rist on alati olnud vastuoluline mõiste. Kui see tundus omas ajas jaburana (s 18), siis pole põhjust imestada, et see ka täna paljudele nii tundub. Messia ristilöömine oli juutide silmis skandaalne tegu, „komistuskivi” (s 23). Ristilöödu oli nende silmis äraneetud.
Kreeklased olid huvitatud tarkusest, kuid see pidi sobima kokku nende filosoofiliste arusaamadega. Need takistasid neil risti olemust mõistmast. Ka tänapäeval tundub mõte Jumala Poja ohverdamisest meie elu ja andestuse nimel pöörasena. Ära heitu, kui see paneb sind usujagamisel oma puudulikkust tajuma. See peabki nii olema. Kui Jeesus suri, pööras Jumal asjad pea peale.
Maailma pääste saabus Messia täieliku nõtruse ja surma läbi. Selle „tagurpidi kuningriigi” võidukäik jätkub täna meietaoliste lihtsate inimeste kaudu (s 26, 27).
Selle kommentaari autor: Emlyn Williams