Loe läbi alltoodud kirjakoht: Mt 13:36-43
Raiheina tähendamissõna seletus36Siis laskis Jeesus rahvahulgad ära minna ja tuli koju. Ja ta jüngrid astusid ta juurde ning ütlesid: "Seleta meile tähendamissõna raiheinast!"
37Ja tema kostis: "Hea seemne külvaja on Inimese Poeg.
38Põld on maailm, hea seeme Kuningriigi pojad, raiheinad aga kurja pojad.
39Ent vihamees, kes neid külvab, on kurat. Lõikus on ajastu lõpp, lõikajad on inglid.
40Nii nagu nüüd raiheinad korjatakse ja tulega ära põletatakse, nõnda on ka selle ajastu lõpul.
41Inimese Poeg läkitab oma inglid ja need korjavad tema Kuningriigist kõik pahanduse- ja ülekohtutegijad
42ja viskavad nad tuleahju: seal on ulgumine ja hammaste kiristamine.
43Siis säravad õiged nagu päike oma Isa Kuningriigis. Kel kõrvad on, kuulgu!
Nisu ei ole võimalik raiheinast eraldada enne kui viljapea on täis kasvanud. Aga selleks ajaks on raihein muutunud nii mürgiseks, et teda ei tohhi mingil juhul muu vilja sisse jätta. Just seepärast tuleb nende kahe eraldamisega oodata kuni lõikuseni. Sellel vahepealsel aja joooksul tundub, et Jeesus soovitab meil olla uskumatult tolerantsed (s 28-30).
Tolerants aga tundub praeguses lääne ühiskonnas olevat saanud nii absurdsed mõõtmed, et täiesti tolereeritakse juba mistahes käitumist - praktiliselt kõike väljaarvatud mittetolereerimist. Piibel siiski sellist asja ei väida, vaid Jeesuse sõnadest on selge, et ta toetub kindlatele absoluutidele.
Mõned näited loetud teksist: Ainult Jeesus on “inimese Poeg”, kellele üksi on antud absoluutne “autoriteet, au ja vägi” (Tn 7:13,14). Kogu eelolev kohtumõistmine on antud tema kätte ( 2 Jh 5:22,23). Nii peame kohtumõistmises teiste üle olema äärmiselt ettevaatlikud ja Jeesuse sõnul tuleb meil see välja kannatada. Ristija Johannes, kui ta kuulutas Jeesuse tulekut, ütles, et Jeesuse toimib inimeste eludes otsekui pahmareega tuulutades või puhastava tulena. Neist sõnadest lähtuvalt, on meil veelgi rohkem põhjust kogu kohtumõistmine teiste üle Jeesuse hooleks jätta.
Kaasaegses elus on 2 ala, mis samuti kutsuvad üles kohtumõistmisest hoiduma. Põlvkondlikut erinevused on eksisteerinud igal ajastul, kuid teise põlvkonna eelistuste või maitse mittetolereerimine tundub järjest kasvavat - selle lähimaks näiteks on erinevus ülistusstiilides või koosolekute formaadis. Peaksime teadlikult hoiduma sellest, et meie oma põlvkonna tugevused ja nõrkused ei saaks kohtumõistmise aluseks teiste üle, eriti aga nende vaimsuse ja vaimulikkuse hindamisel - vaid pigem uskuma et üksteise “vastuvõtmine” neis valdkondades rikastab vastastikku.
Sekulaarses keskonnas aga paneb hirm nt terrorismi ees kahtlustama kõiki “kes ei ole nii nagu meie”, eriti aga neid kes pärinevad teistest religioonidest. “Võõraste oht” võib nii märkamatult asendada “külalsilahkuse võõraste vastu” ( Hb 13:2) ja seda isegi Jeesuse järgijate hulgas, kes ise ei kartnud iialgi lähemalt läbi käia pidalitõbise või paganaga või patusega.
Meil on vaja kindlalt kinni hoida oma usu alustest, jätta lõplike otsuste tegemine Jumala hooleks, väärtustada jumalariiki suurimana, samas mitte naiivseks jäädes praeguse opositsiooni osas. Teisisõnu: me peaksime ka tänapäeval lubama Jeesusel meile õpetada, kuidas järgida tema eeskuju teiste kohtlemises.
Selle kommentaari autor: Jennifer Turner