Loe läbi alltoodud kirjakoht: Hoosea 11:1-11
Jumala armastus ei luba, et ta oma rahva hävitaks1Kui Iisrael oli noor, siis ma armastasin teda ja ma kutsusin oma poja Egiptusest.
2Mida rohkem neid kutsuti, seda rohkem nad läksid eest ära, ohverdasid baalidele ja suitsutasid nikerdatud kujudele.
3Mina õpetasin Efraimi käima, võtsin nad oma kätele, aga nad ei mõistnud, et ma tahtsin neid terveks teha.
4Ma tõmbasin neid inimlike sidemetega, armastuse paeltega; ma olin neile nagu ikke kergitajaks nende kaela pealt; ma kummardasin nende juurde ja toitsin neid,
5et nad ei peaks tagasi minema Egiptusemaale. Aga nüüd peab Assur nende kuningaks olema, sest nad on tõrkunud pöördumast.
6Sellepärast peab mõõk tantsima nende linnades, lõhkuma nende riivid ja neelama nad ära nende kavatsuste pärast.
7Minu rahval on kalduvus minust ära pöörduda: kuigi teda kutsutakse ülespoole, ometi ei tõuse neist ükski.
8Kuidas ma annaksin sinu ära, Efraim, loovutaksin sinu, Iisrael? Kuidas ma teeksin sind Adma sarnaseks, talitaksin sinuga nagu Seboimiga? Mu süda muutub mu sees, ühtlasi ärkab mu halastus.
9Ma ei tee teoks oma tulist viha, ma ei hävita enam Efraimi, sest ma olen Jumal, aga mitte inimene, ma olen su keskel Püha, ja ma ei tule põletama.
10Nad hakkavad käima Issanda järel, kes möirgab nagu lõvi. Kui tema möirgab, siis tulevad ta pojad värisedes mere poolt.
11Nad tulevad Egiptusest värisedes nagu linnud ja Assurimaalt nagu tuvid. Ja mina luban neil elada nende oma kodades, ütleb Issand.
Näe, kuidas Jumal suhtleb oma rahvaga – Iisraeli nimetatakse Tema “pojaks”. Läbi Hoosea raamatu viidatakse sellele suhtele pidevalt, kuid siin kerkib see eriliselt esile. Jeesus, Jumala Poeg, viib ellu imelise lunastustöö. Jumala eesmärgiks on hoolitseda, ka distsiplineerida, et Tema rahvas võiks jagada Tema pühadust, sellest langemata.
Kuid jäädes oma teede juurde, keeldus Iisrael pöördumast ning jätkas vale ja südametu religiooni praktiseerimist. Kuid ka sellises kontekstis Jumala arm püsib. Kuidas me suudaksime seda seletada? “Ma olen Jumal, aga mitte inimene” on siin kindlasti võtmesalmiks. Jumal suudab näha kaugemale meie ekslikest teedest ning Tema näeb ka juba seda pikka ja rasket teed, mis toob tagasi paranemisele, meeleparandusele ja uuenemisele. See on raske ja keeruline tee, mida mööda kadunud pojad ja tütred võivad käia tagasi vabaduse ja väärikuse juurde.
Jumal keeldub andmast oma rahvast igavesele hukkumisele. Sihitult lennanud tuvid pöörduvad tagasi oma ebaturvalistest keskkondadest, et taasleida oma kodupaik. Kristuses tuuakse meid koju, tänulikena. Kas me julgeme vastata eitavalt sellisele kutsele?
Siin on armastusevõrk, millega saab püüda hingi. Kuidas me valmistume ehitama suhetel rajanevat võrku pelgalt strukturaalse võrgu asemel, et aidata inimestel leida Jumala pakutav lunastus?
Issand, ma janunen tõelise elamise järele. Ma janune Sinu armastuse ja igaviku järele. Värskenda mind läbi oma Sõna, mis rahuldab enam kui miski muu.
Selle kommentaari autor: APÜ